Nejzajímavější fakta o Bitcoinu #7-9

By 14. 10. 2020 21 října, 2020 Zajímavosti

Vítejte u seriálu, který Vám představuje nejzajímavější fakta o Bitcoinu či dalších kryptoměnách, která jste možná neznali.

# 7 Nejmenší použitelná jednotka Bitcoinu je „milisatoshi“

Satoshi, tj. 0.00000001 Bitcoinu, je obecně považován za nejmenší jednotku Bitcoinu. V současné době tato jednotka bohatě stačí i na ty nejdrobnější transakce. Není však vyloučeno, že cena Bitcoinu v budoucnosti stoupne a bude potřeba pro drobné transakce ještě větší dělitelnost mince. Pro tyto případy by nedošlo k vytvoření nových Bitcoinů (těch je do budoucna omezené množství na cca 21 miliónů), jen by byl upraven kód tak, že by se počítalo s ještě větším dělením než doposud.

Co víc ve vrstvě Lightning Network se však již používají milli-satoshi! Jeden milisatoshi (zkráceně „msat“) stojí tisícinu satoshi. V číselném vyjádření jeden milisatoshi vypadá takto: 0,000 000 000 001 BTC. V reálu je milisatoshi používán pouze vývojáři a na rozdíl od „oficiální“ nejmenší jednotky – satoshi – nemůže být uchováván v rámci blockchainu.

#8 Blockchain Bitcoinu je vysoce spolehlivý

Bitcoin vznikl v roce 2008. Jeho síť se vyznačuje vysokou spolehlivostí co do případných prostojů či výpadků (na rozdíl třeba od některých světě rozšířených FIAT peněžních platforem). Spolehlivost sítě Bitcoinu se udává v 99,99% procent času. Na počítadlo spolehlivosti se můžete podívat na http://bitcoinuptime.com.

#9 Na světě je méně Bitcoinů než je dolarových  milionářů.

Na světě existuje přibližně 50 milionů dolarových milionářů. Vzhledem k tomu, že je v tuto chvíli vytěženo přes 18 milionů Bitcoinů z budoucího celkového počtu necelých 21 milionů, znamená to, že pro každého dolarového milionáře není dost Bitcoinů na to, aby každý z nich vlastnil přesně jeden (a ani polovinu BTC).

O těch, kteří vlastní 1 Bitcoin, se říká, že jsou součástí „21 miliónového klubu“, zatímco ti, kteří vlastní 21 BTC, jsou považování za jednoho v „miliónovém klubu“.

Pokud se Vám článek o zajímavostech Bitcoinu líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.