Nejzajímavější fakta o Bitcoinu #4-6

By 7. 10. 2020 21 října, 2020 Zajímavosti

Vítejte u seriálu, který Vám představuje nejzajímavější fakta o Bitcoinu či dalších kryptoměnách, která jste možná neznali.

# 4 Pokud ztratíte soukromé klíče k Bitcoinům, ztratíte Bitcoiny nevratně

Peněženku, např. pro Bitcoiny, si můžeme představit jako uživatelské rozhraní pro nakládání se soukromým klíčem k Bitcoinové adrese či adresám. Prokázáním znalosti soukromého klíče se identifikujete jako oprávněný vlastník kryptoměny na konkrétní adrese (typicky např. Bitcoinu). Pokud ztratíte soukromé klíče, ztrácíte i kryptoměny na ně navázané. Proto vznikly i hardware peněženky, které bezpečně ukládají soukromé klíče k jednotlivým kryptoměnám či tokenům.

Smutným případem toho, jak člověk může přijít o Bitcoiny (či jiné kryptoměny), pokud přijde o soukromé klíče (a nemá jejich zálohu v podobě zálohy peněženky) či v případě hardware peněženky obnovovací sekvenci slov, prostřednictvím které lze obnovit obsah ztracené, zničené či odcizené hardware peněženky, je jistý muž, který v listopadu 2013 ztratil 7 500 (!!!) Bitcoinů tak, že omylem vyhodil starý harddisk, na kterém měl uloženy soukromé klíče k Bitcoinmů, které v roce 2010 vytěžil.  Když si po nějaké době uvědomil, že má (resp. na disku měl) Bitcoiny, jal se disk hledat, ale posléze si uvědomil, že jej při úklidu pokoje vyhodil. Vznikly dokonce iniciativy, které prohledávaly místní skládku za účelem najít vyhozený harddisk obsahující soukromé klíče k 7 500 Bitcoinům.

V současné době se odhaduje, že asi 25% všech doposud vytěžených Bitcoinů je navždy ztraceno právě z toho důvodu, že byly ztraceny soukromé klíče k adresám je obsahující.

#5 Bitcoin není fyzická ani virtuální mince

Bitcoin není klasické peněžní médium jako mince či bankovka. Nejde vlastně ani o virtuální minci, která by se posílala z jednoho počítače do druhé, ale jde de facto o kód, který běží v rámci sítí počítačů, které se „shodnou“ na tom, že určitá adresa vlastní určitý počet Bitconů na základě provedené transakce. Pokud si koupíte Bitcoiny a necháte si je zaslat na svoji adresu, v síti se tato transakce zaznamená a do doby, než Bitcoiny pošlete zase jinam, bude v síti záznam o tom, že daná adresa vlastní určitý počet Bitcoinů.

Síť je zabezpečena proti zneužití vysokým výkonem těžařů, jejich výpočetní výkon brání tomu, aby záznamy o transakcích, které se ukládají do tzv. blockchainu, neboli účetní knihy, v pořadí, v jakém byly uskutečněny, nebyly zpětně měněny. Za to dostávají odměnu v podobě Bitcoinů. V současné době má bitcoinová síť výpočetní výkon jako 5 nejvýkonnějších počítačů na světě dohromady.

#6 Konečný počet Bitconů není přesně 21 000 000

Ve skutečnosti je to okolo 20 999 987.4769. Je očekáváno, že poslední Bitcoin bude vytěžen mezi rok 2128 a 2140. Celkový konečný počet Bitconů je o něco menší, než často opakovaných 21 000 000 Bitconů a to kvůli mechanismu odměn pro těžaře za vytěžené bloky, který neumožňuje dosáhnout přesně 21 000 000 vytěžených Bitconů. Je to také z důvodu chyb v těžbě, které zapříčinily, že se několik Bitconů nevytvořilo. A jak bylo výše uvedeno, cca čtvrtina bitcoinů již byla navíc ztracena.

Pokud se Vám článek o zajímavostech Bitcoinu líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.