Nejzajímavější fakta o Bitcoinu #1-3

By 1. 10. 2020 21 října, 2020 Zajímavosti

Vítejte u seriálu, který Vám představuje nejzajímavější fakta o Bitcoinu či dalších kryptoměnách, která jste možná neznali.

# 1 První věc koupená za Bitcoiny byla pizza

Zpočátku, když byly Bitcoiny těženy, byly bezcenné, jelikož neexistovalo dostatečné povědomí o nich, poptávka a též akceptace ze strany obchodníků.  Vůbec první použití Bitcoinu jako platebního prostředku se uskutečnilo 22. května 2010, kdy za 10 000 Bitcoinů byly pořízeny dvě Papa John´s pizzy. V té době 10 000 Bitconů mělo hodnotu 41 dolarů. V době publikace tohoto článku byste 10 000 Bitcoinů pořídili za cca 2 888 050 000 Kč. Kdo ale mohl v roce 2010 tušit, jakým směrem se Bitcoin vydá a do jakých cenových výšin se dostane.

Na počest prvního uskutečněného obchodu za Bitcoiny, se každý rok 22. května slaví „Bitcoin pizza den“.

bitcoin pizza day
#2 Tvůrce Bitcoinu je neznámý

Historie Bitcoinu je zahalena menším tajemstvím. Neví se totiž, kdo je jeho tvůrce. Dne 3. 1. 2009 vydal neznámý tvůrce (či tým) pod pseudonymem Satoshi Nakamoto tzv. white paper, což byl popis principů fungování Bitcoinu jako takového a byl vytěžen první blok (pro zajímavost, v první bloku bylo vytěženo 50 Bitcoinů, v současné době je odměna těžařům za vytěžený blok 12,5 Bitcoinů).

S dalším rozmachem Bitcoinu se začalo spekulovat, kdo stojí za jeho vznikem. Není vyloučeno, že za jeho vznikem stojí tým lidí. Někteří si dokonce všimli, že Satoshi Nakamoto může být složeninou odvozenou od:

  • Samsung and Toshiba  —- Satoshi
  • Nakamichi and Motorola  —- Nakamoto.

a od toho odvozují, že za vznikem Bitcoinu stojí tyto společnosti, což je však vysoce nepravděpodobné. Ale není vyloučeno, že pro skutečného tvůrce byly tyto společnosti inspirací pro jeho pseudonym.

Jakékoli pokusy o přihlášení se k autorství Bitcoinu byly úspěšně vyvráceny.

Každopádně anonymita tvůrce Bitcoinu je logická, pokud má mít Bitcoin důvěru veřejnosti.

#3 Bitcoinové transakce nejsou anonymní

Velmi častým omylem široké veřejnosti, která občas zaslechla pojem Bitcoinu v mainstreemových médií je, že Bitcoin je anonymní. To není úplně pravdou, jelikož Bitcoin má veřejný blockchain, do kterého se zapisují transakce, které jsou zpětně dohledatelné. Výhodou však při provádění transakcí je, že ty provádíte v systému, který nikomu nepatří a primárně nezná, komu která adresa patří (což se při provádění bankovních transakcí říci opravdu nedá). Zpravidla nejste anonymní u bitcoinových transakcí vůči komu provádíte transakci, pokud ví, že mu takovou transakci provedete, tj. aby byl schopen tuto transakci vůči Vám vypořádat (např. že jste zaplatili za objednané zboží). Pokud ale např. zcela bez jakékoli vazby darujete z Vaší bitcoinové adresy bitcoiny např. útulku pro zvířata, ten se nikdy nedozví, pokud nebudete chtít Vy sami, kdo mu bitcoiny daroval. Obdobně můžete vidět například transakce na naší donate bitcoinové adrese (až tam nějaká bude 🙂 ).

Pokud se Vám článek o zajímavostech Bitcoinu líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.