Nejčastější chyby začátečníků při investování (nejen) do kryptoměn

By 18. 9. 2021 6 listopadu, 2021 Tipy a rady

Stejně jako v jakémkoli jiném druhu činnosti je i v obchodování nezbytné rozvíjet specifické vlastnosti nezbytné pro dosažení zisku. Velmi důležitá je disciplína. Jaké chyby dělají typicky začátečníci a čemu se vyhnout?

Podléhání emocí a nepotvrzených informací

Rozhodně si nemyslete, že naskočíte do kryptoměn a rychle zbohatnete, zejména v době, kdy jsou zprávy plné informací o tom, jak kryptoměny rostou.

Pokud sledujete novinky ze světa kryptoměn, vyskočí každý den na vás predikce budoucího trendu trhu, zdali bude klesat či stoupat ať už třeba na specializovanějších serverech nebo třeba od youtuberů. Také jsou oblíbené různé “technické” analýzy kryptoměn, kde jsou sofistikované grafy a autoři se předhánějí v používání pojmů typu zlatý triangl, spirála smrti, fabionaci a ty doprovází zmíněnými grafy, kde jsou načrtnuty různé úsečky a trojúhelníky apod.

Zejména pozor na sledování různých twitter či telegram účtů, kde mohou být různé osoby sledující vlastní zájmy a mohou v uživatelích vytvářet paniku ke koupit nebo prodeji. Pozor na různé placené kanály. Sami si řekněte, pokud byste měli inside informaci, tak byste sami nakoupili (či prodali) nebo informaci za pár dolarů prodávali dál?

Investování peněz, které si nemůžete dovolit ztratit (či jejich větší část)

Žádná osoba na světe nedělá neomylná rozhodnutí. Proti selhání při investici se nelze pojistit a není výjimkou, že i profesionální obchodníci často nesou značné finanční ztráty. Nikdy proto neinvestujte peníze, které potřebujete na základní potřeby, finanční rezervu. Kryptoměny nejsou jediné aktivum na světě. Neberte si na koupi kryptoměn půjčky!

Nejlepší věc, kterou můžete udělat před zahájením obchodování na burze, je minimalizovat následky a to tím, že se poučíte z chyb ostatních (proti i čtete tento článek).

Prodat na vrcholu/koupit v sedle

Nikdy přesně nevíte, jak moc konkrétní kryptoměna poroste či klesne, jinými slovy, kdy je nejvýhodnější provést obchod – nákup či prodej. Například, pokud někdo koupil bitcoiny za 100 USD, pravděpodobně zažil neuvěřitelnou touhu prodat je, když byly 1 000 USD. Ale dnes je kolem 60 000 USD. Pro prodej kryptoměny potřebujete strategii. Stanovte si cíl (cenu) a snažte se o to, bez ohledu na to, že cena může klesat. Ano, s pádem trhu bude neuvěřitelně obtížné. Ale stojí za to panikařit a prodat všechno najednou? Odpověď zní: ne. Disciplína je důležitá. A také Váš investiční horizont.

Ideální na nákup je, pokud jsou kryptoměny v červených číslech – např. 5-10% není výjimkou. Pokud jste nezachytili run, nezoufejte a nepodléhejte emocím. Zpravidla přijde opět mírný pokles (korekce) a Vám se poštěstí koupit za lepší cenu, než byste kupovali na vrcholu.

Pokud chcete obchodovat, i tak si stanovte určitou část, kterou budete držet, např. 10 – 40%. Budete mít určitou jistotu.

Neochota k samostudiu

Každému investičnímu rozhodnutí musí předcházet průzkum. Jste to vy, kdo budete kupovat (či prodávat) kryptoměny a kdo je odpovědný za své finanční jednání a ponese z něj důsledky. Pokud nerozumíte kryptoměnám a pouze slepě důvěřujete zaručeným radám jak zbohatnout na kryptoměnách, pravděpodobně ztratíte spoustu peněz, jelikož budete naslouchat špatným radám a navíc se nikdy nenaučíte rozpoznat dobrý projekt od špatného.

Prozkoumejte nejdříve svět kryptoměn, poznejte různé projekty. Zjistíte, že není kryptoměna jako kryptoměna, že není token jako token. Že existují kryptosměnárny a kryptoburzy a liší se v rozsahu poskytovaných služeb. Navštivte oficiální web vyhlédnuté kryptoměny. Je aktualizovaný nebo na něm rok nikdo nezapracoval? Co roadmap (výhled rozvoje kryptoměny)? Až teprve budete znát odpovědi na otázky, které byste si měli položit, teprve tehdy učiňte rozhodnutí.

Kupování levných kryptoměn (altcoinů) s vidinou jejich růstu

Každý si pamatuje kryptoměnový bull run v roce 2017. To může svádět k tomu, že si mnoho lidí řekne – “hm altcoin za 0,001 USD, ten kdyby šel na dolar, tak už nemusím chodit do práce”. Ale skutečně půjde? Říká se, nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. V současné době se již kryptoměny postupně usazují a byť je jejich volatilita stále vysoká, nelze pravděpodobně očekávat raketové růsty, jako tomu bylo v dobách, kdy byly kryptoměny v zárodku, pokud jste v roce 2020 nezachytli DeFi nebo hype kolem Chainlink nebo Band.

Stejně tak pozor na falešnou ideu koukání na ATH (nejvyšší dosažené hodnoty), která může svádět ke stavění vzdušných zámků (“jednou toho zase dosáhne, uvidíš”). Dnes je většina kryptoměn a tokenů cca 10-20x pod úrovních svých ATH. Např. XRP dnes 0,3 USD, přičemž nejvyšší byla 3,84 USD. Dosáhne někdy ale opět takové hodnoty?

Samozřejmě, stále se najdou kryptoměny, tokeny, které rostou o desítek či stovek procent. Právě průzkum různých kryptoměn, nalezení těch, které mohou být podhodnocené, je nyní cesta, která se jeví být nejvíce zisková. Stejně jako u akcí, kde též investoři hledají podhodnocené tituly.

Podcenění bezpečnosti

Vyhněte se při obchodování různým pochybným kryptoburzám, které očividně žijí z podstaty, nerozvíjí se, nemají zákaznickou podporu či mají stále problémy s “withdrawal” (výběry).

Všechny seriózní kryptoburzy či kryptosměnárny nabízí dvoufaktorové ověření (např. přes google authenticator či SMS ověřením). Zpravidla bývá i povinné. Nepodceňujte bezpečnost Vašich kryptoměn – ty které neobchodujete na burze, převeďte raději do vaší kryptoměnové peněženky, ať už desktop či hardware, protože pouze pak jste skutečně pány svých kryptoměn. Bezpečně si zaznamenejte hesla, obnovovací sekvence a uložte na bezpečném místě.

Zároveň doporučujeme provést tzv. KYC, což je ověření identity. Vyhnete se pak možným překvapením, že když budete chtít vybrat FIAT, že po Vás kryptosměnárna či kryptoburza bude chtít ověřen identity.

Naučte se ovládat FOMO

Strach z promeškání příležitosti je běžnou lidskou emocí. Kdo by se nechtěl svézt na vlně bull runu a vydělat pár desítek či stovek procent? FOMO je ale velmi často příčinou ztrát, protože většina lidí nakoupí, když je už trh 5-10% nahoře a očekávají další růst. Přijde ale pokles s tak prodají se ztrátou. Pak zase přijde růst a nakupují a tak dokola. Pokud již nakupujete, kdy je trh v zelených číslech několik procent (či určitá kryptoměna v desítkách procent), je pravděpodobnější, že zase poklesne, než že dále poroste.

Když už mít FOMO (asi má každá lidská bytost), tak si jej vypěstujte na trh v červených číslech, abyste si říkali – skvělé červená čísla, čas k nákupu.

Pokud se Vám článek o nejčastějších chybách začátečníků při investování (nejen) do kryptoměn líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.