Jak danit kryptoměny v České republice a Slovensku?

By 3. 12. 2020 Tipy a rady

Binance uspořádala počátkem prosince 2020 webdinář s experty ohledně zdaňování kryptoměn v České republice a Slovensku. Rozhodně doporučujeme shlédnout!

Zdaňování kryptoměn je poměrně časté a omílané téma, kterému málo kdo rozumí. Proto je skvělé, že jedna z největších kryptoburz na světě – Binance, přišla s webdinářem, ve kterém vystoupili experti na daňové právo a problematiku vysvětlil a též poskytli odpovědi účastníkům.

Přečtěte si také  Jak ušetřit na Binance za poplatky

Webdinář odpověděl na mnoho otázek spojených se zdaňováním kryptoměn. Dozvíte se například:

  • Pokud koupíte a následně prodáte krypto „spadnete“ do kategorie ostatních příjmů se sazbou 15% a daníte rozdíl mezi nákupní cenou a její prodejní (prodej není jen na FIAT, ale třeba i směna za dům či lambo 🙂 ;
  • Osvobození u zdanění kryptoměn v České republice není (jak je tomu např. u držení akcií po určitou dobu);
  • Nákup a prodej kryptoměn se považuje za správu vlastního majetku (pokud jste fyzická osoba) a ani u této činnosti osvobození není;
  • Vhodné je evidovat částky, za které jste nakupovali kryptoměny za FIAT (např. v excelu vést tabulku, ukládat si výpisy z banky);
  • Vhodné je, pokud možno obchodovat na méně platforem, jelikož budete mít finanční přehled ohledně kryptoměnových operací na jednom místě a Vy a finanční úřad se bude lépe orientovat;
  • Postihy za nezdanění – u extrémních nedoplatků hrozí až odnětí svobody (od výše 5 milionů zkrácené daně, tj. že daň by byla 5mil a výše). Zkrácení daně v rozmezí 50tis – 5mil hrozí podmínka. Zkrácení daně do 50 000 Kč není trestné, ale pozor, může přijít doměření daně + penále a úroky!
  • Institut účinné lítosti – dobrovolné doplacení daně, může založit zánik trestnosti (pokud daně doplatíte dříve, než finanční úřad podá trestní oznámení).

Rozhodně se vyplatí investovat 1 hodinu času na shlédnutí tohoto videa, jelikož skutečně obsahuje výborné informace ohledně zdaňování kryptoměn v České republice (a Slovensku).

O Binance

Binance patří mezi největší kryptoburzy na světě a jen těžko byste hledali náhradu v podobě širokého spektra služeb, které každému uživateli nabízí. Na své si přijde jak „nováček“, který si chce platební kartou či SEPA převodem koupit první kryptoměny, tak i zkušený obchodník, který do obchodování zapojuje třeba i roboty. Pokud nejste ještě registrováni na této kryptoburze, můžete využít náš affiliate link a ušetřit 10% na poplatcích za obchody, které na Binance uskutečníte.

Pokud se Vám tento článek o videu Binance, jak danit kryptoměny v České a Slovenské republice líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.

Článek nepředstavuje finanční ani daňové poradenství a je jen souhrnem informací, které zazněli na odkazovaném videu.