Sedmero zlatých pravidel pro investování (nejen) do kryptoměn

By 14. 9. 2020 6 listopadu, 2021 Tipy a rady

Každá investice s sebou nese různou míru rizika. Kryptoměny nejsou výjimkou. Stejně tak jako při jiných investicích, lze riziko ztráty významně minimalizovat při dodržování pravidel, které jsou obecnými principy investování jako takového.

#1 Investujte peníze, které si „můžete dovolit ztratit“

Základní poučka každého investování: investice do kryptoměn by měla být tvořena penězi, které nepotřebujete pro každodenní život (tj. neinvestovat na „dřeň“), ani byste neměli investovat částku, kterou máte pro případ nahodilé události (např. pokud byste potřebovali rychle koupit ledničku). Vždy byste měli mít určitou rezervu pro nenadálé výdaje např. ve výši jednoho až tří Vašich měsíčních příjmů. Nikdy nekupujte kryptoměny na půjčku. Kryptoměny mohou přinést rychlé zisky, ale i ztráty.

Neberte investici do kryptoměn jako možnost rychlého zbohatnutí. Jak již však bylo mnohokrát prokázáno, při dlouhodobém investování je téměř nemožné prodělat (čas hraje pro Vás). Též je vhodné volné finanční prostředky, které chcete investovat, rozložit do různých aktiv, nikoli pouze do kryptoměn (např. zlato se jeví jako vhodný konzervativnější doplněk ke kryptoměnovému portfoliu, investice mohou být akcie a další aktiva).

#2 Neprodávejte při poklesu a bezhlavě nenakupujte při růstu

Tento bod má spojitost s předchozím bodem. Pokud budete mít zainvestovány pouze peníze, které můžete postrádat, nebudete na sebe vytvářet zbytečný tlak na případný prodej při poklesu kryptoměn. Zároveň nebudete nuceni prodat kryptoměny v době, kdy bude nízká cena, pokud budete potřebovat peníze.

Trh s kryptoměnami je velmi volatilní, což znamená náchylnost k většímu rozpětí ceny v určitém období. Pokud prodáte kryptoměny v době, kdy klesají o 10% a budete je opět kupovat až porostou, jelikož budete mít FOMO (strach z promeškání příležitosti), tak s jistotou proděláte. Pokud máte dlouhodobou strategii, jednorázový pokles Vás nemůže rozhodit (pokud je Vás investiční horizont několik let, nestresujte se týdenními či měsíčními výkyvy). Stejně tak se vyvarujte bezhlavého nákupu kryptoměn v době jejich několika denního růstu, jelikož je vysoce pravděpodobné, že přijde korekce.

Takto vypadá strach z promeškání příležitosti. Kupující naskočí v době, kdy je blízko vrchol, jelikož má obavu, že ztratí možnost se zúčastnit rally, která doposud byla a promešká snadný výdělek. Následně dojde k poklesu cen, kdy těsně před dnem dojde k prodeji za nižší cenu. Následně při vzestupu začíná opět koloběh FOMO.

Ostřílení matadoři na finančních trzích říkají, že nakupovat se má v době, kdy je na „ulicích krev“, tj. ideálně při nějakém větším propadu, kdy navíc vznikne výprodejová panika. Tu jsme mohli vidět v polovině března 2020, kdy Bitcoin a další kryptoměny výrazně klesly na ceně (stejně tak jako akce), aby se vzápětí, během jednoho dvou měsíců dostaly zpět.

#3 Investujete pouze do projektů, které Vám dávají smysl

Existuje mnoho kryptoměn a platforem (tokenů), které slibují zázraky. Vždy je nutné být při zemi a pečlivě vybrat projekty, které se Vám zdají smysluplné. Podívejte se na kompletní seznam kryptoměn a tokenů na Coinmarketcap. Pokud Vám některý projekt padne do oka, vygooglete si informace o něm. Navštivte jeho oficiální stránky, všímejte si, zdali jejich design je adekvátní, zdali jsou informace prezentované aktuální. Některé projekty mají tzv. roadmap, což je plán rozvoje. Podívejte se, co o vybrané kryptoměně či tokenu píší jinde. Zjistěte, jak velká komunita je kolem Vámi vybrané kryptoměny (např. na Telegramu, Twitter, Reddit apod.).

Velmi pečlivě si rozmyslete investici do ICO, tj. do projektu, který je v počáteční fázi a teprve shromažďuje prostředky na rozvoj. Zpravidla cena po ICO po několika týdnech či měsících opadne.

#4 Vyvarujte se investovat do shitcoinů a „scamů“

Shitcoiny jsou kryptoměny, které žijí jen ze své podstaty, zpravidla se jim nikdo už nevěnuje, ale nějakým zázrakem jsou stále obchodovány, zpravidla s nízkým objemem několika desítek či stovek dolarů. Shitcoiny jsou také kryptoměny, které nemají žádný fundament, ale jsou vyhypovány např. na sociální siti TikTok. Např. Shibacoin, dogecoin apod. Takové mince mohou přinést velký krátkodobý zisk, ale také ztrátu, pokud jsou nakoupeny na vrcholu, jelikož následně strmě padají a mají ještě větší volatilitu než např. Bitcoin.

Navíc nikdy nevěřte zázračným nabídkám na zbohatnutí tím, že na základě rady nějakého anonyma, co Vám vyskočí na Telegramu, pošlete kryptoměny či dolary na uvedenou adresu. Je to stejné, jako byste věřili nigerijským emailům.

#5 Diverzifikujte portfolio kryptoměn

Není úplně vhodné sázet pouze na jeden projekt, ale vždy je lepší vybrat více kryptoměn či tokenů, čímž si ošetříte případné selhání zrovna té jediné kryptoměny či tokenu (znáte to – zákon schválnosti). Na druhou stranu i sázka na jeden projekt může přinést ovoce.

Diverzifikaci můžete provést i s ohledem na zaměření jednotlivých projektů v rámci oblasti kryptoměn. Např. vybrat jednu dvě kryptoměny, tj. např. Bitcoin a Zcash a poté některé platformy, které mají různé zaměření v oblasti blockchainu – tokeny.

#6 Kryptoměny nakupujte pouze na prověřených kryptoburzách či směnárnách

Zpravidla většina kryptoburz či kryptosměnáren, na které v českém prostředí narazíte, je bezpečných (buďte však obezřetní na scamy – podvody). Pro nákup základních kryptoměn lze využít českou kryptosměnárnu SimpleCoin, které umožňuje jejich nákup i bez ověření identity (v limitu 200EUR/10 dnů).

Komplexní servis jak v podobě množství obchodovaných kryptoměn ta i co do rozsahu služeb, nabízí kryptoburzy. My doporučujeme (dle nás a mnohých dalších kryptoburzu Binance.) Registrací přes náš odkaz získáte slevu 10% na poplatcích za obchody, což při velkém objemu obchodování může být významná úspora.

Výborná je i největší kryptosměnárna na světě – Coinbase, na které obdržíte bonus 10 USD, pokud uskutečníte nákup či prodej kryptoměn v hodnotě 100 USD a registrujete se přes náš odkaz.

#7 Kryptoměny pečlivě uchovejte

Pokud není Vaším primárním účelem pořizování kryptoměn jejich obchodování na burze, tak zvažte, jakým způsobem zabezpečíte jejich uchování. Na burze není dobré kryptoměny nechávat – je to stejné jako když máte peníze v bance – nejste ve skutečnosti jejich pánem, je to jen pro Vás shluk čísel a ve skutečnosti kryptoměny či peníze ovládá burza/banka, která může ze dne na den skončit nebo přijít nucená omezení platebního styku ze strany státu.

Využijte výhodu kryptoměn, které Vám na rozdíl od klasických peněz umožňují naprostou svobodu při jejich správě a ovládání, protože Vy držíte soukromé klíče k dané adrese a převeďte si je z burzy po jejich nákupu do Vaší peněženky (tj. Vy jste vlastní banka – to ale znamená i myslet na zabezpečení). Peněženka může být desktopová, mobilní nebo hardwarová. Jakmile máte kryptoměny ve své moci, nikdo Vám je vzít nemůže. Každá peněženka má svoji obnovovací sekvenci, přes kterou můžete kdykoli a kdekoli získat přístup k prostředkům na ní uložených. Proto je nutné tuto obnovovací sekvenci dostatečně chránit.

Přečtěte si také  Jak bezpečně uchovat obnovovací sekvenci krypto peněženky

Pokud se Vám článek o 7 zlatých pravidlech pro investování do kryptoměn líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením na stránkách výrobců Ledger či Trezor (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled naleznete zde. Nebo můžete využít 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance.