Zcash (ZEC)

Zcash

Zcash je kryptoměna umožňující rychlé a levné transakce s důrazem na uchování soukromí uživatelů.

Čím se Zcash vyznačuje?

Zcash je decentralizovaná kryptoměna, což znamená, že neexistuje centrální bod sítě, na kterém by byla závislá. Její název je odvozen od sousloví zero cash, tedy žádná hotovost. Primárním účelem Zcash jsou rychlé a levné transakce a sloužit jako platidlo.

Velkou zajímavostí je možnosti vybrat, zdali transakce bude “transparentní” (v takovém případě ji pošlete na adresu zobrazovanou v blockchainu, což je de facto stejný princip jako u nejznámější kryptoměny Bitcoinu) nebo bude anonymní, tj. pošlete ji na adresu s parametrem, který zaručí anonymitu transakce – tím se právě od Bitcoinu liší. I v případě, že odešlete anonymní transakci, máte jako uživatel možnost zpřístupnit některé informace o ní, pokud tak bude chtít. Pokud chtít nebudete, zůstane anonymní. Funkcí zajištění anonymity uživatelů a jejich transakcí je kryptoměna Zcash podobná kryptoměně Monero, která se též zaměřuje na ochranu soukromí uživatelů.

Historie Zcash

Kryptoměna Zcash je vytvořena na protokolu Zerocash, který vznikl na konci roku 2013. Původně byl tento protokol určen pro Bitcoin, do kterého měl být implementován, aby mohly být posílány i zcela anonymní transakce. K implementaci protokolu do Bitcoinu však nedošlo a proto se vývojáři rozhodli pro vytvoření zcela nové kryptoměny, kterou nazvali Zerocoin. Šlo de facto o hard fork Bitcoinu. Vývojáři spolupracovali s kryptografy na MIT, na univerzitě Tel Aviv (tato spolupráce se odráží i na vědeckém přístupu při vývoji této kryptoměny) a došlo k přejmenování kryptoměny na Zerocash (v překladu “žádná hotovost”).

V roce 2015 se  se následně objevily první informace o Zcash. Oficiálně došlo ke spuštění Zcash 28. října 2016. Zajímavostí, týkající se historie je, že vznik této kryptoměny umožnila skupina investorů, kteří přispěli téměř milionem dolarů na její rozvoj. Ti dostávají tzv. founder´s reward (odměna zakladatelů), což je 20% z vytěžených mincí po dobu 4 let. To zároveň zaručuje velký zájem těchto investorů na rozvoji této kryptoměny.

Princip fungování

Zcash je v současné době jedna z nejpopulárnějších kryptoměn vhodná k těžbě. Je založena na důkazu prací (anglicky proof-of-work), což znamená, že transakce jsou potvrzovány prostřednictvím výpočetního výkonu “těžařů”. Tento výkon je zároveň zárukou, že nikdo nemůže zpětně přepsat historii transakcí. Těžaři dostávají podíl z poplatků z transakcí a též těží nové mince podle určeného harmonogramu. K těžbě je používán  algoritmus Equihash. Velikost odměny za vytěžení bloku je 12.5 ZEC (20% jde první čtyři roky v rámci founder´reward investorům). Poté bude těžařům zůstávat 100% odměny vytěžených mincí. Velikost odměny, se stejně jak u Bitcoinu, půlí jednou za čtyři roky.

Počet mincí Zcash

Celkový počet mincí Zcash je 21 000 000 (tj. stejně jako Bitcoinu, jelikož jde o jeho fork). Symbol této kryptoměny je ZEC. V současné době je v oběhu cca 7 400 000 mincí. Vytěženy by měly být kolem roku 2032. Mince je dělitelná až na 8 desetinných míst, tj. lze koupit např. i 6,5 ZEC. Poplatek za transakci je 0.0001 ZEC, což je velmi nízká částka.

Logo kryptoměny Zcash

Logo Zcash

Reddit Komunita

Podívejte se na komunitní zprávy, diskuzi a informace o Zcash na síti Reddit. Často se lze na této síti dozvědět zajímavé informace, včetně toho, co se “šušká”.

Explorer

Blockchain kryptoměny Zcash můžete ověřit např. na stránce https://zcash.blockexplorer.com.

Oficiální webová stránka

Přehledně zpracované oficiální stránky https://z.cash. Zjistíte na nich bližší princip fungování Zcash a můžete se podívat i na seznam prodejců a poskytovatelů služeb, kteří tuto kryptoměnu přijímají jako platidlo.

Zcash lze pohodlně pořídit na Binance např. za již dříve pořízené Bitcoiny.

Logo kryptoburzy Binance

Binance

“Google” mezi směnárnami, nejlepší pro pravidelné obchodování, velké objemy obchodů. Binance je ideální na směnu Bitcoinů na jinou kryptoměnu.

VÍCE O BINANCE
NAVŠTÍVIT BINANCE

Všechny hlavní hardware peněženky na trhu podporují tuto kryptoměnu.

Hardware peněženka Ledger Nano S umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano S

Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

VÍCE O LEDGER NANO S
Hardwarová peněženka Ledger Nano X umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano X

Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

VÍCE O LEDGER NANO X
Hardware peněženka Trezor One pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor One

Základní model českého výrobce pro investory, kteří chtějí mít své kryptoměny perfektně zabezpečeny. Trezor One zároveň slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR ONE
Hardware peněženka Trezor T pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor T

Next-gen model českého výrobce s dotykovým displejem. Vhodná pro náročnější investory. Trezor T slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR T