XRP (XRP)

XRP

XRP je “kryptoměna” optimalizovaná pro rychlé platby po celém světě s nízkými poplatky.

Čím se XRP vyznačuje?

XRP Ledger je decentralizovaná open source síť (s veřejně dostupným kódem), kterou tvoří počítače jednotlivých uživatelů. Hlavním cílem je vytvořit online platební síť, která umožní lidem rychle převádět a měnit peníze s nízkými poplatky. Kryptoměna (resp. ji je možné označit i za token) užívaná na této síti se nazývá XRP. Ke kontrole a validaci transakcí slouží tzv. uzly a validátory. Těmi může být každý, kdo si stáhne příslušný software. Uzly a validátory sdílí tak zvaný Ledger, jehož funkce je obdobná jako u blockchainu, tj. představuje účetní knihu sítě. Cca každých 5 sekund se zapisuje nový blok – nová verze Ledgeru, která obsahuje mimo jiné zůstatky všech účtů a poslední transakce.

O využití XRP v praxi projevily zájem banky a finanční instituce po celém světě (např. Santander, MoneyGram, American Express).

Historie XRP

Síť XRP Ledger vznikla v roce 2012 a od počátku byla koncipována pro platby v oblasti bankovnictví. Za jejím vznikem stojí skupina vývojářů, kteří založili společnost Opencoin, později přejmenovanou na Ripple Labs. Tato společnost je dnes nejvýznamnějším vývojářem XRP Ledgeru (tedy celé sítě) a proto se lze někdy setkat s nesprávným označováním této sítě, resp. kryptoměny jako “Ripple“. V současné době spolupracuje Riple Labs s bankovním sektorem a nejvýznamnějšími bankami za účelem implementace XRP do bankovního sektoru pro zrychlení plateb.

Princip fungování

Potvrzení transakcí se provádí na základě konsensu – všichni v síti se shodnou na tom, že transakce proběhly a zapíší je. Transakce jsou proto velmi rychlé (skutečně vteřiny) a účtovány jsou minimální poplatky. Být ověřovacím serverem může prakticky kdokoli, většinou jsou to však banky. Právě využitím konsensu mezi ověřovacími servery se XRP liší oproti “klasickými” kryptoměnám, jako je Bitcoin, Litecoin atd., které využívají k ověřování transakcí výpočetní výkon sítě, který zajišťují tzv. těžaři.

Pro uživatele je důležité vědět, že peněženka od jejího založení váže 20 XRP. Jde o opatření proti spamu a zneužívání sítě.

Rozdíl mezi XRP a jinými kryptoměnami (např. Bitcoinem)

Pokud je něco XRP vytýkáno, pak je to skutečnost, že 60% této kryptoměny je v rukou soukromé společnosti, což popírá jeden z principů kryptoměn, což je decentralizace, tj. že neexistuje centrální autorita (pokud ovládáte více jak 50%, můžete jednoduše sám rozhodovat). Proto i z tohoto důvodu je v úvodu teto stránky slovo kryptoměna v uvozovkách, jelikož nejde o kryptoměnu v pravém slova smyslu.

Další rozdílem je, že zatímco Bitcoin vznikl jako platební prostředek, je síť Ripple Ledger (XRP) platební systém a platforma určená pro směnu a platby mezi bankami (s mírnou nadsázkou se dá říci, že zatímco klasické kryptoměny v podobě Bitcoinu, Zcash, Dash apod. chtějí bankovní systém nahradit svobodnými a nikým nekontrolovanými platbami, tak Ripple Ledger je určen pro fungování v bankovním systému a jeho zefektivnění, tj. tvoří určitou symbiózu s ním).

Odlišný princip je i v popsaném fungování, není přítomna těžba měny, tolik příznačná pro klasické kryptoměny. Síť Ripple Ledger je oproti Bitcoinu rychlejší (jednotky vteřin) a méně energeticky náročná.

Počet mincí XRP

Z původních 100 miliard XRP vývojáři darovali Ripplu 60 %, tj. 60 miliard. Na konci roku 2017 Ripple Labs uzamkli 55 miliard ze zmíněných 60 miliard do escrow, což jsou časované kontrakty v síti XRP , které každý měsíc uvolňují jen jednu miliardu. Ripple Labs z každé miliardy každý měsíc menší část použije na podporu XRP ekosystému a zbytek uzamkne na dalších 55 měsíců do escrow. V současné době je v oběhu cca 41 000 000 000 XRP. Minci lze dělit až na 6 desetinných míst.

ripple-xrp-logo-200x200 XRP

Logo XRP

Reddit Komunita

Podívejte se na komunitní zprávy a informace na síti Reddit. Dozvíte se zajímavé informace, mnohdy včetně těch, o kterých se teprve bude v médiích psát.

Explorer

Stránka https://xrpcharts.ripple.com obsahuje velmi zajímavé statistické informace a grafy o síti Ripple. Podívat se můžete i na transakce. Zajímavé statistické informace a například “rich list” naleznete na tomto odkazu https://ledger.exposed/rich-stats.

Oficiální webová stránka

Přehledně zpracované oficiální stránky sítě Ripple www.ripple.com.

XRP patří mezi nejrozšířenější kryptoměny a proto je zcela bezproblémové jej koupit i přímo za CZK v některých kryptosměnárnách či kryptoburzách. Přímo za CZK lze Bitcoin koupit v kryptosměnárně, resp. kryptoburze Coinmate, kam lze prostředky pohodlně zaslat z českého bankovního účtu (na český). V případě, že máte účet u FIO banky, trvá převod vteřiny.
Binance nabízí možnost koupě XRP prostřednictvím platební karty, přičemž do částky 2 500 USD nevyžaduje ověření identity.
binance-logo-430x110 XRP

Binance

“Google” mezi směnárnami, nejlepší pro pravidelné obchodování, velké objemy obchodů. Možnost okamžitého nákupu XRP platební kartou do výše 2 500 USD bez ověřování identity.

VÍCE O BINANCE
NAVŠTÍVIT BINANCE
coinmate-logo XRP

Coinmate

Skvělá směnárna a burza, na které můžete přímo koupit XRP v páru za CZK. Možnost rychlého převodu prostřednictvím účtu u FIO banky.

VÍCE O COINMATE
NAVŠTÍVIT COINMATE

Všechny významné hardware peněženky tuto kryptoměnu podporují.

nano-s-karta XRP

Ledger Nano S

Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

VÍCE O LEDGER NANO S
Ledger-Nano-X-5 XRP

Ledger Nano X

Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

VÍCE O LEDGER NANO X
trezor-one XRP

Trezor One

Základní model českého výrobce pro investory, kteří chtějí mít své kryptoměny perfektně zabezpečeny. Trezor One zároveň slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR ONE
trezor-t-karta XRP

Trezor T

Next-gen model českého výrobce s dotykovým displejem. Vhodná pro náročnější investory. Trezor T slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR T

4.6 / 5. 7

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?