Wrapped Bitcoin (WBTC) – vše co potřebujete vědět

By 3. 11. 2020 Kryptoměny

Wrapped Bitcoin jako most pro držitele Bitcoinu do světa Etherea.

Co je to Wrapped Bitcoin (WBTC)?

Wrapped Bitcoin bychom mohli přeložit jako „transformovaný Bitcoin“. Jeho principem je, že Bitcoin tvoří podkladové aktivum, za které jeho vlastník obdrží 1:1 Wrapped Bitcoin, který je ERC-20 token. Jinými slovy, Wrapped Bitcoin je tokenizovaná verze Bitcoinu (BTC), která běží na blockchainu Ethereum (ETH).

WBTC umožňuje držitelům BTC větší zapojení do finančních operací, než je tomu u klasického Bitcoinu, který nepostačuje rychlostí ani škálovatelností, přičemž uživatelé ví, že za WBTC obdrží zpět hodnotu 1:1 BTC. 

Wrapped Bitcoin lze využít například pro decentralizované financování (DEFI), které je v současné době velmi populární a vedle stakingu umožňuje také získávat pasivní příjem v podobě úroků. 

Přečtěte si také  Co je to DEFI? Podrobné vysvětlení (2020)

Jak funguje Wrapped Bitcoin?

Pokud máte Bitcoiny, tak víte, že v současné době se dá Bitcoin držet (a spekulovat na růst či pokles) nebo s ním někde občas zaplatit. Reálná využitelnost mimo dvě zmíněné prakticky neexistuje. Bitcoin pro Vás nemůže aktivně pracovat a zhodnocovat se. Nemůžete s ním využívat nadstavbové služby kryptoměnového světa v podobě decentralizovaných financí, běžících na blockchainu Etherea, které jsou v současné době hitem, jelikož neexistuje most mezi  blochchainem Bitcoinu a Etherea. Právě WBTC pomáhá vyřešit tento problém a umožňuje držitelům Bitcoinu nahlédnout do světa Etherea a využívat jeho možností. Dodává mimo jiné i potřebnou likviditu protokolům DEFI skrze Bitcoin, jakožto podkladového aktiva. ‍ WBTC je token ERC-20, který je párován na bázi 1: 1 s Bitcoiny. V tomto ohledu jde o velkou podobnost se stablecoiny.

Přečtěte si také  Co je to stablecoin?

Když Bitcoin projde procesem „wrapování“ je držen společností BitGo Trust jako rezerva, aby byla zajištěna možnost vždy jej převést zpět na Bitcoin. Uživatel obdrží v kurzu 1:1 Wrapped Bitcoin (WBTC) jako ERC-20 token.

Důležité je uvědomit si, že wrapováním de facto přijde uživatel Bitcoinu o jeho vlastnictví, přičemž získá namísto něj Wrapped Bitcoin, který vždy může zkonvertovat zpět na Bitcoin. V této souvislosti je důležité ale poukázat, že wrapování představuje v tomto ohledu jisté riziko, jelikož je založeno na důvěře vůči společnosti, která drží bitcoiny v úschově.

Neexistuje žádný předem stanovený harmonogram vydávání WBTC. Místo toho se WBTC automaticky vytváří nebo ničí, kdykoli si uživatelé kupují nebo prodávají své tokeny za bitcoiny prostřednictvím systému obchodníků a depozitářů.

Jaké jsou výhody Wrapped Bitcoinu?

Hlavní výhodou a smyslem Wrapped Bitcoinu je poskytování majitelům Bitcoinů větší možnosti, které současné kryptoměnové projekty, běžící na blockchainu Eterea. Jde zejména o možnost zapojit se do decentralizovaných financí.

Wrapped Bitcoin je pro toho, kdo chce vyzkoušet decentralizované finance, ale nechce se zbavovat Bitcoinu (jeho hodnoty, jelikož jde cena WBTC je vždy stejná jako cena BTC).

Kde lze Wrapped Bitcoin pořídit?

Abyste mohli Wrapped Bitcoin získat, musíte v prvé řadě disponovat „pravým“ Bitcoinem. Ten můžete zkonvertovat na WBTC na centralizovaných burzách typu Binance nebo Coinbase.

Přečtěte si také  Coinbase airdrop. Nepropásněte možnost získat až 127 USD! [aktualizace 11.11.]

Můžete využít i decentralizované burzy typu UniSwap.

Pokud se Vám tento článek o Wrapped Bitcoinu líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.