Tezos (XTZ)

Tezos (XTZ)

Platforma s ambicí stát se vůdčí platformou v oblasti chytrých kontraktů a decentralizovaných aplikací. Navíc se vyznačuje možností získat zajímavý pasivní příjem pro držitele nativních tokenů Tezzies.

Čím se Tezos vyznačuje?

Tezos je platforma určená pro vývoj a běh decentralizovaných aplikací a chytrých kontraktů, což je obdobné jako např. u platformy Ethereum. Rozdíl oproti Ethereu je v tom, že uživatelům platformy Tezos přísluší více práv. Platforma totiž funguje na základě unikátního hlasovacího systému, který má zabránit hard forku, což je častý „nešvar“ jiných kryptoměn, včetně Bitcoinu. Držitelé Tezzies rozhodují o dalším směřování platformy prostřednictvím tzv. on-chain governance, což znamená, že se každý hlas zaznamenává do blockchainu platformy (což zajišťuje velkou transparentnost volby) a je neměnný a platí, že čím více Tezzies uživatel má, tím má větší váhu má jeho hlas.

Platforma Tezos má vlastní programovací jazyk – Michelson. Ten slouží pro jednoduché vytváření chytrých kontraktů. Konsenzu se dosahuje pomocí delegovaného Proof-of-Stake modelu. Součástí tohoto procesu je i možnost tzv. stakovat Tezzies, tj. delegovat hlasovací práva pro ověřování transakcí. O této možnosti jsme psali v tomto článku. Držením Tezzies tak můžete dosáhnout pasivního příjmu.

Historie Tezos

První zmínku o platformě Tezos bylo možné zaznamenat v roce 2014, kdy byl publikován white paper. Vývoj platformy, resp.její reputaci srážely spory mezi zakladateli. Ty dokonce vyústily v sérii žalob. Prostředky na vývoj platformy Tezos sehnali vývojáři prostřednictví tzv. ICO, což je způsob financování vývoje  v oblasti kryptoměn (ICO = Initial Coin Offering, což přeloženo znamená počáteční možnost koupě kryptoměny, předtím, než je uvedena na trh). ICO Tezos probíhalo v polovině července 2017 a během této doby vybrali tvůrci přes 232 milionů dolarů. V té době šlo o největší ICO v historii a v současné době je druhé nejvyšší. Dlouhé měsíce po úspěšném ICO však nepřišel žádný progres a původní tým na platformě podle všeho nepracovali. Nadace, která peníze spravovala musela přistoupit k odvolání zakladatelů a musel vzniknout nový tým, který začal platformu rozvíjet. V současné době se zdá, že vývoj směřuje správným směrem, o čem svědčí například to, že jedna z největších kryptosměnáren na světě – Coinbase je největším validátorem platformy Tezos.

Staking Tezos aneb pasivní příjem

Svým principem fungování umožňuje platforma Tezos získávat pasivní příjem z pouhého držení (vlastnění) tokenů Tezzies. Jak již bylo řečeno, platforma funguje na základě tzv. delegovaného proof-of-stake. Právě stakovaní je činnost, která umožňuje validovat transakce v blockchainu. Uživatelé jsou motivováni ke stakování Tezzies tím, že za to dostanou odměnu v podobě Tezzies (cca 5-6% p. a.). Podstatné je, že jste nadále vlastníkem kryptoměny, nikomu ji nezasíláte v tom smyslu, že byste se zbavili jakkoli s ní nakládat. Stakování můžete kdykoli ukončit. V současné době lze Tezos stakovat z „pohodlí domova“ přímo z Vaší Ledger Nano S nebo X či Tezor T peněženky. Stakovat můžete i prostřednictvím Binance nebo kryptoburzy Coinbase.

Přečtěte si podrobněji o stakování v našem článku https://krypto-info.cz/prilezitost/co-je-to-staking-aneb-jak-rozmnozovat-kryptomeny-jejich-drzenim.

Počet tokenů Tezos

Maximální počet tokenů Tezzie je 694 191 974. Tento počet je již i zároveň v oběhu. Nejvyšší hodnoty dosáhl token Tezzie dne 17. prosince 2017 a to $10 USD.

Tezos logo

Logo Tezos

Reddit Komunita

Podívejte se na komunitní zprávy, diskuzi a informace o platformě Tezos na síti Reddit. Často se lze na této síti dozvědět zajímavé informace, včetně toho, co se „šušká“.

Explorer

Transakce v síti Tezos můžete ověřit např. na stránce https://tzstats.com. Na této stránce můžete vidět i zajímavé statistiky o blockchainu této platformy.

Webová stránka

Poměrně jednoduše, ale přehledně zpracované oficiální stránky https://tezos.com.

Přímý nákup tokenů Tezzie (Tezos) můžete provést na Coinbase, která jej umožňuje pořídit prostřednictvím platební karty nebo SEPA bankovním převodem (EUR). Tezzie lze pořídit i na Binance v páru s Bitcoinem nebo Ethereem, které tam můžete koupit prostřednictvím platební karty za CZK. Bitcoin nebo Ethereum pro jejich směnu na Tezzie můžete pořídit i na české kryptosměnárně SimpleCoin prostřednictvím CZK bankovního převodu.

Logo kryptoburzy Binance

Binance

Nejlepší pro pravidelné obchodování, ale i jednorázové nákupy desítek kryptoměn. Binance nabízí i možnost savingu či stakingu. Při registraci přes náš odkaz budete mít 10% slevu na poplatcích za obchody.

VÍCE O BINANCE
NAVŠTÍVIT BINANCE
Logo kryptoburzy Coinbase

Coinbase

Možnost přímé koupě 20 kryptoměn platební kartou. Jednoduché a rychlé ověření totožnosti. Při registraci přes naše stránky a učinění obchodu za 100 USD obdržíte bonus 10 USD.

VÍCE O COINBASE
NAVŠTÍVIT COINBASE

Token Tezzie je podporován všemi níže uvedenými hardwarovými peněženkami. Po jeho koupit si jej tak můžete bezpečně uchovat ve své hardware peněžence.

Ledger Nano S

Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

VÍCE O LEDGER NANO S

Ledger Nano X

Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

VÍCE O LEDGER NANO X

Trezor T

Next-gen model českého výrobce s dotykovým displejem. Vhodná pro náročnější investory. Trezor T slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR T