Stellar

Stellar

Stellar je celosvětová síť pro uskutečňování rychlých a levných peněžních převodů, zejména mikrotransakcí. Jednotky měny se nazývají Lumens.

Čím se Stellar vyznačuje?

Stellar je open-source protokol sloužící k uskutečňování rychlých a levných (mikro) transakcí (představte si, že potřebujete jednoduše a levně převést pár dolarů či jejich pár desítek kamarádovi do USA). Ambicí Stellar je právě umožnit toto nízko-nákladové finanční spojení mezi lidmi po celém světě. Základní jednotkou sítě jsou tzv. Lumens. Jejich účel zejména antispamový. To je docíleno nejen poplatkem (ale velmi nízkým) za transakci 0.00001 Lumens, ale také tím, že v peněžence musí být minimálně 20 Lumens, čímž je zajištěno, že nebudou vznikat zbytečné transakce a účty zatěžující síť. Lumens také slouží jako prostředník pro převod klasických měn (peněz) mezi kterými nejsou na burzách vytvořené obchodovatelné páry.

Historie Stellar

Platforma Stellar byla spuštěna v 31. července 2014. Zároveň byla vytvořena nezisková organizace s názvem Stellar Development Foundation, mající za úkol podporovat rozvoj této sítě, určené pro celosvětové zasílání finančních prostředků a jejich konverzi. Vydáno bylo 100 miliard Lumens, přičemž 25% připadlo zmíněné neziskové organizace, která tyto prostředky využívá pro propagaci platformy a jejího rozvoje.

Princip fungování

Síť Stellar nepoužívá princip blockchainu, tak jako např. Bitcoin či Litecoin. Transakce jsou potvrzovány na bázi spouštění softwarových implementací protokolu a využívání internetového připojení, které umožňuje komunikaci mezi jednotlivými servery Stellar. Tím je vytvářen globální přehled o uskutečněných transakcích, které každý server uloží do záznamu. Tyto záznamy jsou následně ukládány do databáze nazývané “ledger” (účetní kniha). Jakmile  se všechny servery shodnou ohledně zápisu do účetní knihy, transakce se uskuteční v průběhu několika vteřin (2-4).  Platforma Stellar generuje nové tokeny inflačním mechanismem a jimi odměňuje servery, které se o ověřování transakcí starají. Každý rok se takto rozdělí 1 % z dosavadního celkového množství lumenů v oběhu; obdrží je přitom ti správci, kteří získají hlasy alespoň 0,05 % stávajících držitelů tokenů.

Počet tokenů Lumens

Počet tokenů Lumens je 104 882 366 062. Token je dělitelný na 8 desetinných míst. Zkratka Lumens je XLM. V oběhu jich je cca 19,5 miliardy.

Logo kryptoměny Stellar Lumens

Logo Stellar (Lumens)

Reddit Komunita

Podívejte se na komunitní zprávy, informace a “drby” o této platformě na síti Reddit.

Explorer

Prozkoumejte transakce atd. na platformě Stellar https://stellarchain.io.

Oficiální webová stránka

Přehledně zpracované stránky https://www.stellar.org.

Stellar (Lumens) lze pořídit na Binance a to v páru s Bitcoinem či Ethereem, které na těchto dvou kryptoburzách pořídíte prostřednictvím platební karty za CZK. Přímo lze Stellar (Lumens) pořídit na Coinbase také pomocí platební karty nebo SEPA bankovním převodem (tam probíhá vyúčtování v EUR). Bankovním převodem v CZK lze koupit Bitcoin či Ethereum pro jejich směnu na Stellar (Lumens) na české kryptosměnárně Simplecoin.

Logo kryptoburzy Binance

Binance

Nejlepší pro pravidelné obchodování, ale i jednorázové nákupy desítek kryptoměn. Binance nabízí i možnost savingu či stakingu. Při registraci přes náš odkaz budete mít 10% slevu na poplatcích za obchody.

VÍCE O BINANCE
NAVŠTÍVIT BINANCE
Logo kryptoburzy Coinbase

Coinbase

Možnost přímé koupě 20 kryptoměn platební kartou. Jednoduché a rychlé ověření totožnosti. Při registraci přes naše stránky a učinění obchodu za 100 USD obdržíte bonus 10 USD.

VÍCE O COINBASE
NAVŠTÍVIT COINBASE

Stellar Lumens bezpečně uložíte na všech hardware peněženkách, které níže vidíte.

Hardware peněženka Ledger Nano S umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano S

Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

VÍCE O LEDGER NANO S
Hardwarová peněženka Ledger Nano X umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano X

Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

VÍCE O LEDGER NANO X
Hardware peněženka Trezor One pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor One

Základní model českého výrobce pro investory, kteří chtějí mít své kryptoměny perfektně zabezpečeny. Trezor One zároveň slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR ONE
Hardware peněženka Trezor T pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor T

Next-gen model českého výrobce s dotykovým displejem. Vhodná pro náročnější investory. Trezor T slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR T