Rozdíl mezi Bitcoinem (BTC) a Ethereem (ETH)

By 28. 11. 2020 Kryptoměny

Bitcoin a Ethereum jsou dvě nejznámější kryptoměny. Mají ale zásadní odlišnosti, které by měl každý znát.

V současné době zažívá kryptoměnový svět příliv nových lidí, kteří chtějí též investovat do kryptoměn nebo být prostě účastni na něčem novém. Mnoho „nováčků“ šáhne při prvním výběru na osvědčené kryptoměny z TOP 10, jejichž souhrn naleznou např. na Coinmarketcap či Coingecko. Právě Bitcoin a Ethereum budou patřit mezi první volbu mnohých z nich. Je ale důležité vědět, že nejde o dvě stejné kryptoměny a jejich směřování je zcela odlišné.

Hned v úvodu by se dalo říci, že není kryptoměna jako kryptoměna. Každá má jiný účel, je založena na jiných základech. Kryptoměny se v základu mohou dělit na kryptoměny, jejichž funkcí má být funkce platidla či uchovatele hodnoty („mince“) a kryptoměny nebo spíše platformy, které jsou určené pro běh chytrých kontraktů, decentralizovaných aplikací či DeFi („tokeny“). Mohou být i další kritéria dělení, např. zdali jsou založené na Proof-of-Work nebo Proof-of-Stake.

Přečtěte si také  Kryptoměny

Pro účely tohoto článku bude dělící kritérium funkce kryptoměny, tj. zdali je jejím účelem být platidlem či sleduje účel jiný.

Co je to Bitcoin?

Existuje několik tisíc kryptoměn a mezi nimi vyčnívá ta nejznámější. Tou je Bitcoin. Zároveň patří mezi největší kryptoměnu podle tržní kapitalizace. V současné době má Bitcoin tržní kapitalizaci kolem 300 000 000 USD. Bitcoin byl vůbec první kryptoměnou. Dne 11. října 2008 zveřejnil „Satoshi Nakamoto“ dokument o bitcoinech s názvem „Bitcoin: systém elektronické hotovosti typu peer-to-peer“. Nakamoto, jehož identita stále zůstává nepotvrzená, v něm popsal systém, který umožňuje, aby „online platby byly zasílány přímo z jedné strany na druhou, aniž by procházely finanční institucí“. První bitcoiny byly vytěženy 9. ledna 2009.

Důležité je vědět, že Bitcoin byl vytvořen pro to, aby umožnil lidem směňovat si digitální aktivum napříč světem pomocí decentralizovaného systému. Jeho účelem je být prostředkem směny.

Zejména v poslední době se začíná o Bitcoinu hovořit jako o digitálním uchovateli hodnoty. Pokud jde o jeho využití jako platebního prostředku, jde spíše zatím o teorii s ohledem na nevyhovující rychlost pro zpracování real-time transakcí. Svým konceptem se skutečně daleko lépe hodí pro to být digitálním zlatem.

Co je to Ethereum?

Ethereum, stejně jako Bitcoin, je blockchainová síť. Whitepaper o Ethereu, napsaný zakladatelem „Vitalkem Buterinem“, byl publikován koncem roku 2013 a projekt byl zahájen v lednu 2014. Ethereum není primárně určené být platební nástrojem či uchovatelem digitální hodnoty.

Ethereum slouží zejména pro běh decentralizovaných aplikací, není koncipováno pro účely být platebním prostředkem.

S Etherem – na rozdíl od bitcoinu – mohou vývojáři vytvářet vlastní programy založené na blockchainu, nazývané dapps (decentralizované aplikace) a nechat je běžet v síti, přičemž jako palivo je používáno právě ETH. S dapps mohou vývojáři vytvářet a implementovat inteligentní smlouvy – počítačový kód, který automaticky provádí úkoly, když jsou splněny určité podmínky ve smlouvě a bez nutnosti lidského zásahu. Stejně jako běžné aplikace na počítači nebo mobilním telefonu mohou i dappy dělat spoustu zajímavých věcí. V síti Ethereum existují sociální sítě, reklamní systémy a platební služby, které usnadňují přeshraniční platby za miliardy dolarů.

Mezi kryptoměnami bychom mohli Bitcoin označit za konzervativní volbu pro hodlování (držení). Jde o stálici a těžko jej některá z kryptoměn v blízké budoucnosti vystřídá na pozici jedničky. Ehthereum naopak umožňuje daleko větší finanční možnosti (např. využívat v rámci DeFi) a lze jej i pasivně rozmnožovat, tj. zkušenější uživatelé jej můžou nechat, aby pro ně pracoval.

Pokud byste vybírali mezi těmito dvěma kryptoměnami, věříme, že článek Vám poskytl vodítko, k jaké, se dle Vašich preferencí, přiklonit.

Pokud se Vám tento článek o rozdílu mezi Bitcoinem a Ethereem líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.