Monero (XMR)

Monero

Monero je kryptoměna s důrazem na anonymitu transakcí, jejich rychlost a nízké poplatky. Účelem této kryptoměny je sloužit primárně jako rychlý platební prostředek pro celý svět.

Čím se Monero vyznačuje?

Monero je plně decentralizovaná kryptoměna, u které neexistuje žádný centrální server, který by zaznamenával všechny platby. Tato kryptoměna se sama oficiálně profiluje jako soukromý, bezpečný a naprosto nevystopovatelný měnový systém (“právo člověka na finanční soukromí“).

Monero funguje na vlastním protokolu s názvem CryptoNote, který byl vytvořen jako reakce na nedostatečnou anonymitu transakcí u Bitcoinu (Bitcoin je anonymní do té doby, než identifikujete vlastníka dané adresy, pak víte jaké transakce prováděl, pokud není používána pro každou transakci jiná adresa). Hlavní výhoda Monera tedy je – plná anonymita a zaměnitelnost mincí (tj. nejde vytrasovat pohyb mincí prostřednictvím posloupnosti transakcí v blockchainu).

Další výhodou Monera je dynamická velikost vytěžených bloků – ty se přizpůsobují vytíženosti sítě. Pokud se vytíženost zvyšuje, přizpůsobuje se i velikost bloku, aby pojal všechny transakce. U Monera platí, že čím více transakcí v síti, tím nižší poplatky za ně.

Historie Monero

Vznik této kryptoměny se datuje k roku 2014. Je založena na protokolu CryptoNote (odlišný protokol než Bitcoin, tj. nejde o jeho “klon”) s cílem lépe zajistit anonymitu transakcí a tudíž i uživatelů. Samotný vznik Monera se nese v duchu odštěpení od kryptoměny Bytecoin, což byla první kryptoměna implementující právě Cryptonote, problém však byl, že většina mincí Bytecoinu byla předtěžena předem jejími autory (což popíralo jeden z hlavních smyslů kryptoměny, tj. nezávislost, decentralizaci). Proto vzniklo odštěpením Monero, které navíc snížilo tvorbu bloků ze 120 sekund na 60 a emise mincí byla zpomalena o 50%. Později se Monero vrátilo ke 120 sekundovému bloku (5x rychlejší než Bitcoin), se zachováním původní snížené emise zdvojnásobením odměny za blok.

Princip fungování

Systém těžby, resp. potvrzování transakcí je založen na principu proof-of-work (důkaz prací). To znamená, že významnou roli hrají tzv. těžaři, kteří prostřednictvím výpočetního výkonu “těží” dle předem známého harmonogramu nové jednotky a též potvrzují za nízký poplatek prováděné transakce.  Též svým výkonem brání změnám transakcí v blockchainu do minulosti (zneužití sítě). Zajímavostí je, že na těžbu Monera nevznikly specializované stroje, jako je tomu např. u Bitcoinu či Litecoinu (např Altminery). Na těžbu se používají grafické karty či procesory.

Používáním Monera je snadné, jako je to u Bitcoinu či Litecoinu. Založíte si svoji peněženku (či máte hardware peněženku) a prostřednictvím jednoduchého uživatelského rozhraní zasíláte na adresu příjemce či přijímáte tuto kryptoměnu na svoji adresu.

Takto vypadá rozhraní oficiální desktop peněženky

Podívejte se, jak Monero funguje v praxi (video s českými titulky)
Počet mincí Monero

Celkový počet mincí Monero není omezen, ale je regulována jejich emitace. V květnu 2022 bude celkem v oběhu 18 132 000 mincí. V současné době je v oběhu přes 17 200 000 mincí této kryptoměny. Zkratka Monera je XMR. Mince je dělitelná na 12 desetinných míst a její nejmenší jednotka se nazývá piconero.

Logo kryptoměny monero

Logo Monero

Reddit Komunita

Podívejte se na komunitní zprávy a informace o Monero na síti Reddit. Mnohdy se lze na této síti dozvědět velmi zajímavé informace o různých kryptoměnách.

Explorer

Explorer kryptoměny Monero https://moneroblocks.info. Nelze však prohlížet transakce, jelikož kryptoměna Monero je založena na nemožnosti sledovat transakce.

Oficiální webová stránka

Přehledně zpracované oficiální stránky kryptoměny Monero https://www.getmonero.org.

Pokud chcete koupit Monoro, lze jej pohodlně pořídit na kryptoburze Binance, na které jej lze koupit v páru s Binance Coin či Bitcoinem. Bitcoiny koupíte na Binance platební kartou prostřednictvím platební karty (do výše 2 500 USD není vyžadováno ověření identity). Nebo lze Bitcoiny pro následný nákup Monera koupit na Coinmate a následně na Binance pro účely koupě Monera převést.

Logo kryptoburzy Binance

Binance

“Google” mezi směnárnami, nejlepší pro pravidelné obchodování, velké objemy obchodů. Možnost okamžitého nákupu Bitcoinu platební kartou do výše 2 500 USD bez ověřování identity.

VÍCE O BINANCE
NAVŠTÍVIT BINANCE

Pokud hodláte Monero uchovávat v hardware peněžence, využijte ty, co jsou níže zobrazené.

Hardware peněženka Ledger Nano S umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano S

Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

VÍCE O LEDGER NANO S
Hardwarová peněženka Ledger Nano X umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano X

Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

VÍCE O LEDGER NANO X
Hardware peněženka Trezor T pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor T

Next-gen model českého výrobce s dotykovým displejem. Vhodná pro náročnější investory. Trezor T slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR T