Litecoin (LTC)

Litecoin

Litecoin je zcela decentralizovaná kryptoměna umožňující okamžité platby se skoro nulovými poplatky. Jde o zajímavou alternativu k Bitcoinu.

Čím se Litecoin vyznačuje?

Litecoin je plně decentralizovaná platební síť, ve které se používá měna zvaná Litecoin (zkratka = LTC). Její vznik je datován k roku 2011 a jednalo se o jeden prvních z “altcoinů”, což znamená, že je to kryptoměna založena na obdobném principu jako Bitcoin, který byl první.

Litecoin vznikl úpravou kódu Bitcoinu s určitými praktickými vylepšeními. Oproti Bitcoinu se těží 4x rychleji, což přináší výhodu v rychlejších transakcích, a počet mincí je 4x tolik (84 000 000). Poplatky za transakci jsou nižší. Odlišný je i hashovací mechanismus, který umožňuje lepší těžbu na grafických kartách (používá se alogitmus Scrypt).

Hlavním cílem Litecoinu je být rychlejší variantou Bitcoinu s levnějšími transakcemi. Pokud mluvíme o Bitcoinu jako o novodobém zlatu, pro Litecoin platí, že jde o “novodobé stříbro”.

Historie Litecoinu

Litecoin spatřil světlo světa 7. října 2011. Tvůrcem je Charlie Lee s přezdívkou satoshilite, který byl zaměstnanec Googlu. Hlavním rysem Litecoinu je použití algoritmu Scrypt. Ten vyvinul v roce 2009 Colin Percival a slouží k potlačení hardwarové náročnosti těžby. Místo toho těžba vyžaduje k výpočtu velké množství paměti čímž se liší od algoritmu, který využívá Bitcoin. Litecoin se začal podstatně rozvíjet od počátku roku 2017. Tehdy Charlie Lee zveřejnil svou vizi SegWitu a Lightning Networks na Bitcoinu a Litecoinu, což byly implementace ke zrychlení a zlevnění transakcí. V současné době patří Litecoin mezi nejvýznamnější kryptoměny, které akceptuje čím dál více obchodníků.

Princip fungování

Ekosystém Litecoinu tvoří jeho uživatelé a těžaři.

Uživatelé

Provádějí klasické transakce prostřednictvím peněženky (uživatelsky jde o stejný princip, na jakém funguje např. el. bankovnictví, tj. u Litecoinu přijímáte a odesíláte částky na generované adresy). Pokud máte zaslat Litecoiny, resp. jeho určitou část (např. 2,5 Litecoinu) jednoduše jej pošlete z Vaší online peněženky, kterou si založíte, nebo desktop peněženky (tu si stáhnete na Vaše PC), či hardware peněženky, na adresu, kterou Vám sdělí příjemce. A naopak, pokud od někoho chcete obdržet Litecoiny, jednoduše mu sdělíte adresu Vaší peněženky. Adresa peněženky tak slouží jako “číslo účtu”. Je to skutečně jednoduché a na stejném principu jako běžné elektronické bankovnictví.

Těžaři

Jsou v ekosystému Litecoinu důležitým článkem, jelikož jejich výpočetní kapacita zajišťuje fungování sítě jako takové. Ti svými zařízením provádí energeticky náročné výpočty, které za cíl ověřovat bloky s transakcemi a mají předejít zneužití sítě. V tomto ohledu je tak Litecoin založen na tzv. proof-of-work (důkaz prací). Těžařům připadají poplatky z transakcí a mezi ně se rozdělují nové vytěžené Litecoiny. Algoritmus, který je používán, se nazývá Scrypt. Ten je odlišný od algoritmu Bitcoinu. Odměna za vytěžený blok je 25 Litecoinů.

K těžbě Litecoinu je důležité říci, že dnes se již vůbec nevyplatí těžit Litecoin na domácích počítačích, jelikož výpočetní náročnost Litecoinové sítě je tak vysoká, že bloky vždy vytěží specializovaní těžaři, disponující vysokým těžebním výkonem, používající k tomu speciální hardware (na obrázku vidíte jedno z takových zařízení).

antminer l3 scrypt

Antminer l3+ speciální hardware pro kryptoměny využívající algoritmus Scrypt

Jsou transakce anonymní?

Stejně jako u Bitcoinu platí, že transakce v Litecoin síti jsou pseudonymní, což znamená, že ten, kdo ví, jakou využíváte adresu, tak může díky veřejnosti blockchainu zjistit i další transakce uskutečněné na této adrese (pouze jejich výši, jelikož těžko zjistí adresáta, pokud jím není on sám). Téměř 100% anonymitu lze ale jednoduše zajistit tím, že pro každou transakci si vygenerujete unikátní adresu.

Počet mincí Litecoinu

Počet Litecoinů je pevně dán a to 84 000 000. V současné době jich je vytěženo téměř 63 200 000. Každá mince je dělitelná na 8 desetinných míst, tj. lze koupit např. i 1,55 Litecoinu. Nejmenší jednotka, tj. 0,00000001 se nazývá litoshi.

Litecoin logo

Logo Litecoinu

Reddit Komunita

Podívejte se na komunitní zprávy, informace a “drby” o Litecoinu na síti Reddit.

Explorer

Prozkoumejte blockchain kryptoměny Litecoin. Např. na http://explorer.litecoin.net. Zajímavosti o síti, včetně např. adres držících největší počet Litecoinů, se můžete podívat zde https://chainz.cryptoid.info/ltc/#!rich.

Oficiální webová stránka

Přehledně zpracované stránky https://litecoin.org/cs. Základní informace jsou na oficiálním webu v českém jazyce.

Litecoin patří mezi nejrozšířenější kryptoměny a proto je zcela bezproblémové jej koupit i přímo za CZK v některých kryptosměnárnách či kryptoburzách. Přímo za CZK lze Litecoin koupit v kryptosměnárně, resp. kryptoburze Coinmate, kam lze prostředky pohodlně zaslat z českého bankovního účtu (na český). V případě, že máte účet u FIO banky, trvá převod vteřiny.

Binance nabízí možnost koupě Litecoinu prostřednictvím platební karty, přičemž do částky 2 500 USD nevyžaduje ověření identity.

Binance

“Google” mezi směnárnami, nejlepší pro pravidelné obchodování, velké objemy obchodů. Možnost okamžitého nákupu Litecoinu platební kartou do výše 2 500 USD bez ověřování identity.

VÍCE O BINANCE
NAVŠTÍVIT BINANCE
krypto burza coinmate

Coinmate

Skvělá směnárna a burza, na které můžete přímo koupit Litecoin v páru za CZK. Možnost rychlého převodu prostřednictvím účtu u FIO banky.

VÍCE O COINMATE
NAVŠTÍVIT COINMATE

Jelikož je Litecoin jednou z nejrozšířenějších kryptoměn, je plně podporován všemi dostupnými hardware peněženkami.

Hardware peněženka Ledger Nano S umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano S

Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

VÍCE O LEDGER NANO S
Hardwarová peněženka Ledger Nano X umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano X

Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

VÍCE O LEDGER NANO X
Hardware peněženka Trezor One pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor One

Základní model českého výrobce pro investory, kteří chtějí mít své kryptoměny perfektně zabezpečeny. Trezor One zároveň slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR ONE
Hardware peněženka Trezor T pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor T

Next-gen model českého výrobce s dotykovým displejem. Vhodná pro náročnější investory. Trezor T slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR T