IOTA (MIOTA)

IOTA

Představovali jste si někdy, jak budou probíhat transakce v rámci internetu věcí? Síť IOTA přináší odpověď.

Čím se IOTA vyznačuje?

IOTA je distribuovaná účetní (platební) síť, používající bezblokovou technologii DAG (nepoužívá blockchain), která umožňuje fungování sítě bez transakčních poplatků a limitu v počtu transakcí. V rámci sítě IOTA transakce nepotvrzují  těžaři, ale samotní uživatelé. Při odeslání transakce počítač odesílatele zpracuje a potvrdí dvě jiné transakce. Z toho důvodu se ani neúčtují transakční poplatky a síť není ani limitována transakcí za sekundu. Síť je proto vhodná pro mikrotransakce a tudíž se skvěle hodí jak zúčtovací jednotka v internetu věcí (např. Vaše chytré elektrické auto zaplatí kryptoměnou IOTA za nabíjení transakcí v síti IOTA, aniž byste se museli o něco starat). Zároveň je síť navržena tak, aby bylo možné provádět i offline transakce (tj. počítá se s variantou, že internetové připojení nebude vždy dostupné).

Princip fungování  IOTA

Zatímco u blockchainu jsou bloky řazeny za sebou, tak u kryptoměny IOTA potvrdí uživatel (resp. jeho zařízení) při provedení transakce dvě jiné (tj. na obrázku jsou transakce znázorněny zprava doleva. Pokud si obrázek zvětšíte, všimněte si, že z černých obdélníků (zcela vpravo) míří vždy dvě šipky k dalším obdélníkům, představující dvě transakce a tak dále do “minulosti” (zprava doleva). Právě tento princip zajišťuje odolnost sítě proti útoku prostřednictvím kvantových počítačů, jelikož odolnost sítě není vázána na výpočetní výkon těžařů.

Historie IOTA

S rozvojem kryptoměn se záhy začaly objevovat i jejich první “dětské nemoci”. Například s rostoucím množství uživatelů klesala rychlost transakcí, rostla velikost blockchainu, což kladlo nároky na datové úložiště apod. To si v roce 2015 uvědomilo několik vývojářů, kteří stvořili síť IOTA, která měla tyto problémy vyřešit. Jde o síť druhé generace, optimalizovanou pro použití v internetu věcí. V síti IOTA funguje jako platidlo digitální měna (token) nazývá IOT.

Počet mincí IOTA

Označení pro jednotky je IOT. Těch je celkem 2 779 530 283 277 761 (téměř tři biliardy) a nejsou dělitelné. Všechny jsou již předtěženy. Jde o extrémně velký počet, ale uzpůsobený právě pro provádění miliard mikrotransakcí v budoucí síti internetu věcí. Pro ulehčení se používají násobky.

Na burzách se obchoduje většinou násobek 1 000 000, proto je tento násobek nazýván MIOTA. Pokud si koupíte např. 5 MIOTA, znamená to, že vlastníte 5 000 000 IOT.

iota-miota-logo-200x200 IOTA

Logo IOTA

Budoucnost IOTA

Síť je skvěle přizpůsobena pro její budoucí využití v internetu věcí (miliardy připojených zařízení prostřednictvím 5G sítě), přičemž mnoho z nich může provádět transakce (např. pravidelně automaticky platit). Odpovídá nejen tomu její vysoký počet jednotek (mincí), ale zejména architektura, na které je postavena, která je ze své podstaty odolná i vůči “51%” útoku či kvantovým počítačům. S rozvojem 5G sítí lze očekávat její další rozvoj. Síť je neustále rozvíjena a má ambice fungovat i ve zdravotnictví. Za zmínku stojí i kooperace se společnostmi Microsoft, Samsung, Bosh, Porsche, Jaguar a dalšími.

internet-věcí IOTA
Reddit Komunita

Podívejte se na komunitní zprávy a informace o IOTA na síti Reddit. Často se lze na této síti dozvědět informace, o kterých jiní teprve budou psát.

Explorer

Prozkoumejte transakce přímo na stránkách této sítě https://thetangle.org.

Oficiální webová stránka

Oficiální webové stránky https://www.iota.org. Na těchto stránkách lze zjistit další podrobnější informace o fungování této kryptoměny.

Pro nákup IOTA lze doporučit kryptoburzu Binance. Na této kryptoburze můžete IOTU koupit v páru s Bitcoinem či Ethereem, které můžete přímo pořídit na Binance prostřednictvím platební karty (USD) a to až do výše 2 500 USD bez ověřování identity. Bitcoin či Ethereum pro nákup IOTA lze pořídit i na kryptoburze (kryptosměnárně) Coinmate.

binance-logo-430x110 IOTA

Binance

“Google” mezi směnárnami, nejlepší pro pravidelné obchodování, velké objemy obchodů. Binance je ideální na směnu Bitcoinů, které již máte, na jinou kryptoměnu.

VÍCE O BINANCE
NAVŠTÍVIT BINANCE

Bezpečně lze uchovat tuto kryptoměnu v hardware peněženkách Ledger Nano S a Ledger Nano X.

nano-s-karta IOTA

Ledger Nano S

Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

VÍCE O LEDGER NANO S
Ledger-Nano-X-5 IOTA

Ledger Nano X

Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

VÍCE O LEDGER NANO X

5 / 5. 1

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?