Ethereum (ETH)

Ethereum

Ethereum je platforma umožňující provádět tzv. chytré kontrakty a běh decentralizovaných aplikací.

Čím Ethereum vyznačuje?

Ethereum je decentralizovaná platforma, jejímž účelem je především vytvoření sdílené výpočetní platformy, která umožňuje využít blockchain k provozu decentralizovaných aplikací, zejména tzv. chytrých kontraktů (např. smlouvy, dohody). Nejde tak o klasickou kryptoměnu, jako je např. Bitcoin. Fungování této sítě tedy není primárně určeno k transakci měny, ale je v ní možné psát své vlastní programy, tj. chytré kontrakty a další decentralizované aplikace, které provádějí přesně to, co jejich tvůrce nastaví. Princip blockchainu chrání před tím, aby byly prováděny vnitřní či vnější zásahy do běhu platformy, resp. chytrých kontraktů.

Mezi hlavní výhody této platformy patří zcela transparentní a velmi dobře nastavený systém s jasným zabezpečením. K ověřování transakcí je využíván tzv. proof-of-work, tj. důkaz prací, což je ale velmi energeticky náročné. Proto v současné době probíhají práce na změně algoritmu, aby umožňoval tzv. důkaz podílem (proof-of-stake).

Co je to chytrý kontrakt?

Chytrý kontrakt je protokol, prostřednictvím kterého je možné vynucovat to, co je autorem protokolu předpokládáno. Např. převést akcie, vyměnit peníze bez nutnosti zásahů právníků či notářů, uzavřít smlouvu či dohodu.  Systém blockchainu zaručuje, že protokol nebude nijak měněn do minulosti, tj. jednou uzavřený chytrý kontrakt nelze zpětně změnit (zfalšovat), což je významný atribut chytrých kontraktů. Samozřejmě jednou zavřený chytrý kontrakt lze změnit do budoucna např. po domluvě smluvních stran.

Token Ethereum slouží na síti Ethereum jako poplatek od správce chytrého kontraktu či provozovatele decentralizované aplikace pro těžaře.

Historie Ethereum

Vize platformy byla představena v roce 2013 jejím autorem Vitalikem Beterinem, což je velmi respektovaná osobnost v oblasti kryptoměn. Síť byla spuštěna 30. července 2015 a je nadále mohutně rozvíjena.

Počet mincí Ethereum

Celkový počet mincí je 107 583 542 a už jsou všechny vytěženy. Těžaři tak mají poplatky pouze z transakcí. Navíc se začíná experimentovat s ověřováním pomocí proof-of-stake, tj. bloky by do blockchainu přidávali a potvrzovali přímo majitelé velkého množství etherů, což by výrazně snížilo energetickou náročnost běhu blockchainu.

Logo kryptoměny Ethereum

Logo Etherea

Reddit Komunita

Podívejte se na komunitní zprávy, informace a „drby“ o Ethereum na síti Reddit.

Explorer

Prozkoumejte blockchain platformy Ethereum. Např. na https://www.etherchain.org.

Oficiální webová stránka

Přehledně zpracované stránky https://www.ethereum.org.

Ethereum patří mezi nejrozšířenější kryptoměny a proto je zcela bezproblémové jej koupit i přímo za CZK v některých kryptosměnárnách či kryptoburzách. Na Binance můžete Ethereum koupit přímo platební kartou (za CZK), stejně tak i na Coinmate (tam + SEPA převod). Ethereum lze pořídit platební kartou či SEPA bankovním převodem i na Coinbase (tam se kurz počítá na EUR). Pokud preferujete bankovní převod za CZK, možno nákup uskutečnit na české směnárně SimpleCoin.

Logo kryptoburzy Binance

Binance

Nejlepší pro pravidelné obchodování, ale i jednorázové nákupy desítek kryptoměn. Binance nabízí i možnost savingu či stakingu. Při registraci přes náš odkaz budete mít 10% slevu na poplatcích za obchody.

VÍCE O BINANCE
NAVŠTÍVIT BINANCE
Logo kryptoburzy Coinbase

Coinbase

Možnost přímé koupě 20 kryptoměn platební kartou. Jednoduché a rychlé ověření totožnosti. Při registraci přes naše stránky a učinění obchodu za 100 USD obdržíte bonus 10 USD.

VÍCE O COINBASE
NAVŠTÍVIT COINBASE
krypto burza coinmate

Coinmate

Obchodování základních kryptoměn, jednoduché rozhraní. Vhodné pro toho, kdo chce pořídit svoji první kryptoměnu. Přímý nákup a prodej nejznámějších kryptoměn (BTC, LTC, EHT, XRP, BCH).

VÍCE O COINMATE
NAVŠTÍVIT COINMATE
Kryptosměnárna SimpleCoin

SimpleCoin

SimpleCoin je česká směnárna umožňující koupi a prodej Bitcoinu a pár dalších kryptoměn a to převodem na účet. Obchody do výše 200 EUR/10 dní jsou bez ověření identity.

VÍCE O SIMPLECOIN
NAVŠTÍVIT SIMPLECOIN

Všechny významné hardware peněženky podporují Ethereum.

Hardware peněženka Ledger Nano S umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano S

Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

VÍCE O LEDGER NANO S
Hardwarová peněženka Ledger Nano X umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano X

Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

VÍCE O LEDGER NANO X
Hardware peněženka Trezor One pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor One

Základní model českého výrobce pro investory, kteří chtějí mít své kryptoměny perfektně zabezpečeny. Trezor One zároveň slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR ONE
Hardware peněženka Trezor T pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor T

Next-gen model českého výrobce s dotykovým displejem. Vhodná pro náročnější investory. Trezor T slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR T