Ethereum (ETH)

Ethereum

Ethereum je platforma umožňující provádět tzv. chytré kontrakty a běh decentralizovaných aplikací.

Čím Ethereum vyznačuje?

Ethereum je decentralizovaná platforma, jejímž účelem je především vytvoření sdílené výpočetní platformy, která umožňuje využít blockchain k provozu decentralizovaných aplikací, zejména tzv. chytrých kontraktů (např. smlouvy, dohody). Nejde tak o klasickou kryptoměnu, jako je např. Bitcoin. Fungování této sítě tedy není primárně určeno k transakci měny, ale je v ní možné psát své vlastní programy, tj. chytré kontrakty a další decentralizované aplikace, které provádějí přesně to, co jejich tvůrce nastaví. Princip blockchainu chrání před tím, aby byly prováděny vnitřní či vnější zásahy do běhu platformy, resp. chytrých kontraktů.

Mezi hlavní výhody této platformy patří zcela transparentní a velmi dobře nastavený systém s jasným zabezpečením. K ověřování transakcí je využíván tzv. proof-of-work, tj. důkaz prací, což je ale velmi energeticky náročné. Proto v současné době probíhají práce na změně algoritmu, aby umožňoval tzv. důkaz podílem (proof-of-stake).

Co je to chytrý kontrakt?

Chytrý kontrakt je protokol, prostřednictvím kterého je možné vynucovat to, co je autorem protokolu předpokládáno. Např. převést akcie, vyměnit peníze bez nutnosti zásahů právníků či notářů, uzavřít smlouvu či dohodu. Systém blockchainu zaručuje, že protokol nebude nijak měněn do minulosti, tj. jednou uzavřený chytrý kontrakt nelze zpětně změnit (zfalšovat), což je významný atribut chytrých kontraktů. Samozřejmě jednou zavřený chytrý kontrakt lze změnit do budoucna např. po domluvě smluvních stran.

Token Ethereum slouží na síti Ethereum jako poplatek od správce chytrého kontraktu či provozovatele decentralizované aplikace pro těžaře.

Historie Ethereum

Vize platformy byla představena v roce 2013 jejím autorem Vitalikem Beterinem, což je velmi respektovaná osobnost v oblasti kryptoměn. Síť byla spuštěna 30. července 2015 a je nadále mohutně rozvíjena.

Počet mincí Ethereum

Celkový počet mincí je 107 583 542 a už jsou všechny vytěženy. Těžaři tak mají poplatky pouze z transakcí. Navíc se začíná experimentovat s ověřováním pomocí proof-of-stake, tj. bloky by do blockchainu přidávali a potvrzovali přímo majitelé velkého množství etherů, což by výrazně snížilo energetickou náročnost běhu blockchainu.

Logo kryptoměny Ethereum

Logo Etherea

Reddit Komunita

Podívejte se na komunitní zprávy, informace a “drby” o Ethereum na síti Reddit.

Explorer

Prozkoumejte blockchain platformy Ethereum. Např. na https://www.etherchain.org.

Oficiální webová stránka

Přehledně zpracované stránky https://www.ethereum.org.

Ethereum patří mezi nejrozšířenější kryptoměny a proto je zcela bezproblémové jej koupit i přímo za CZK v některých kryptosměnárnách či kryptoburzách. Přímo za CZK lze Ethereum koupit v kryptosměnárně, resp. kryptoburze Coinmate, kam lze prostředky pohodlně zaslat z českého bankovního účtu (na český). V případě, že máte účet u FIO banky, trvá převod vteřiny.

Binance nabízí možnost koupě Etherea prostřednictvím platební karty, přičemž do částky 2 500 USD nevyžaduje ověření identity.

Logo kryptoburzy Binance

Binance

Google” mezi směnárnami, nejlepší pro pravidelné obchodování, velké objemy obchodů. Možnost okamžitého nákupu Etherea platební kartou do výše 2 500 USD bez ověřování identity.

VÍCE O BINANCE
NAVŠTÍVIT BINANCE
Logo kryptoburzy Coinmate

Coinmate

Skvělá směnárna a burza, na které můžete přímo koupit Ethereum v páru za CZK. Možnost rychlého převodu prostřednictvím účtu u FIO banky.

VÍCE O COINMATE
NAVŠTÍVIT COINMATE

Všechny významné hardware peněženky podporují Ethereum.

Hardware peněženka Ledger Nano S umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano S

Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

VÍCE O LEDGER NANO S
Hardwarová peněženka Ledger Nano X umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano X

Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

VÍCE O LEDGER NANO X
Hardware peněženka Trezor One pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor One

Základní model českého výrobce pro investory, kteří chtějí mít své kryptoměny perfektně zabezpečeny. Trezor One zároveň slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR ONE
Hardware peněženka Trezor T pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor T

Next-gen model českého výrobce s dotykovým displejem. Vhodná pro náročnější investory. Trezor T slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR T