Ethereum vs Ethereum Classic: Jaký je mezi nimi rozdíl?

By 16. 10. 2020 21 října, 2020 Kryptoměny

Pokud jste se někdy blíže dívali na seznam kryptoměn podle jejich tržní kapitalizace, určitě Vám neuniklo, že mezi TOP kryptoměnami se vyskytuje jedna kryptoměna s názvem Ethereum (to je ta známější, s vyšší tržní kapitalizací, v současné chvíli na 2. pozici) a Ethereum Classic (nyní na 31. pozici). Nejspíše jste si již položili otázku, jaký je rozdíl mezi těmito kryptoměnami, když očividně mají společný základ názvu. A mají i něco dalšího společného?

Co je Ethereum?

Ethereum je platforma, která byla vytvořena za účelem tvorby a běhu decentralizovaných aplikací, včetně chytrých kontraktů, bez nutnosti lidského zásahu. Palivo, které se na této platformě používá, se nazývá Ether. Blockchain sítě Ethereum je otevřený pro každého a každý na něm může vytvářet chytré aplikace. Účel platformy je tak jiný, než je u Bitcoinu, jehož účelem je být primárně platidlem.

Princip fungování chytrého kontraktu.

Co je to DAO? A proč je důležité k pochopení těchto dvou kryptoměn?

Abychom pochopili rozdíl a hlavně důvody vzniku dvou kryptoměn s názvem Ehtereum (ETH) a Ethereum Classic (ETC), které v základu mají shodný název („Ethereum“), musíme se podívat do minulosti a to do roku 2016.

Platforma Ethereum začala jako jediný blockchain. Jak bylo popsáno výše, Ethereum je platforma určená pro vývoj a běh chytrých aplikací, které běží na blockchainu Ethereum. Jedna taková aplikace byla decentralizovaná společnost s názvem DAO (Decentralized Autonomous Organisation). DAO fungovala jako fond, který v podstatě shromažďoval prostředky na investice do vývoje dalších decentralizovaných aplikací v ekosystému Etherea.

Způsob, jakým byla organizace DAO zřízena, poskytoval financujícím subjektům pravomoc určit (volit), které decentralizované aplikace získají finanční nashromážděné prostředky. Investoři museli kupovat tokeny DAO pomocí tokenů Ethereum. Tokeny DAO integrovaly jeho držitele do systému DAO a představovaly hlasovací sílu. Celkem se v této organizaci sešlo cca 150 milionů dolarů.

Naneštěstí bylo DAO hacknuto a byla ukradena 1/3 hodnoty fondu, tj. cca 50 milionů dolarů. Utratit odčerpané peníze mohli hackeři však až po uplynutí 28 dní. V tomto okamžiku měla nadace Ethereum foundation tyto možnosti:

  • pokračovat v blockchainu, protože podstatou blockchainu je, že je neměnný a nelze jej změnit do minulosti (jinými slovy co se stalo, to se stalo a nejde vzít zpět). Tento názor zastávali zejména příznivci neměnnosti blockchainu, nebo
  • zvrátit transakce tak, aby zabránila hackerům těžit z ukradených prostředků a vrátit peníze zpět investorům.

Pro úplnost je nutné říci, že platforma Ethereum neměla s hacknutím DAO co do činění, jelikož DAO byla naprosto nezávislá organizace využívající pouze blockchain Ethereum. I přesto klesla kvůli hacku DAO cena Etherea v roce 2016 z 20 USD na 13 USD.

Jak to celé dopadlo?

Nadace Ethereum Foundation z možných řešení zvolila „hard fork“. Nenávratné rozdělení sítě se událo 23. června 2016. Od bloku 1 920 000 se vydal blockchain novou cestou a každý, kdo tyto změny akceptoval, se touto cestou vydal také. Ostatním byl přístup k dalším aktualizacím odepřen.

Protože „hard forku“ vyjádřila podporu většina investorů a významných hráčů, zachoval si název Ethereum (ETH), zatímco kryptoměna menší část komunity, která nesouhlasila s radikálním řešením a odmítla přejít na nový systém, se přejmenovala na Ethereum Classic (ETC). Kontroverzní zásah do podstaty blockchainu Etherea nebylo nic jiného než zavedení chytrého kontraktu, jehož jedinou funkcí bylo umožnit obětem vyinkasovat za každých investovaných DAO tokenů jeden ether.

Jsou mezi Ethereem a Ethereem Classic reálné rozdíly?

Rozdíl je možné spatřovat v idealistickém pojetí, kdy Ethereum Classic striktně dodrželo ideu neměnnosti blockchainu do minulosti.

Z hlediska funkčnosti mají oba řetězce stejný základ do doby, než došlo k hard forku. Největší problém s ETC je v tom, že není zpětně kompatibilní s ETH hard forkem a že mnoho velkých hráčů komunity Ethereum nyní používá ETH. Protože ETC není zpětně kompatibilní s hard forkem, uživatelé ETC si nebudou moci užít aktualizace postavené na ETH, jako je například plánovaný posun ETH na Proof of Stake. Ethereum Classic je ale též rozvíjen svojí komunitou, nicméně v současné době je to již de facto jen relikt minulosti. Tomu odpovídá i postupně klesající příčka v tržní kapitalizaci. V porovnání těchto dvou kryptoměn, má jednoznačně Ethereum (ETH) budoucnost, zejména s tím, jak postupují práce na Ethereum 2.0.

Pokud se Vám článek o rozdílu mezi Ethereem a Ethereem Classic líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.