EOS.IO (EOS)

EOS.IO (EOS)

EOS.IO je decentralizovaná platforma navržená pro vertikální i horizontální škálování chytrých kontraktů a decentralizované aplikace. Token využívaný na této platformě se nazývá EOS.

Čím se EOS.IO vyznačuje?

EOS.IO je decentralizovaná platforma využívající technologii blockchain, určena pro chytré kontrakty, decentralizované aplikace a ukládání dat. Platforma byla navržena tak, aby umožňovala vertikální i horizontální škálování chytrých kontraktů. Systém funguje bez poplatků a umožňuje miliony transakcí za sekundu s daleko menší energetickou náročností, jako je tomu např. u Bitcoinu. Abyste mohli platformu využívat, musíte disponovat tokeny EOS. Kolik tokenů vlastníte, tolik Vám náleží výpočetního výkonu sítě.

Historie EOS.IO

Platforma EOS.IO byla vyvinuta soukromou společností block.one. Poprvé byla představena v roce 2017 a oficiálně spuštěna 1. června 2018. Jedná se o open-source platformu. Aby bylo zajištěno, že platforma bude široce využívána, byly tokeny distribuovány jako ERC-20 tokeny (ethereum). To umožnilo, aby mohl tuto platformu využívat každý. V současné době jde o prudce se rozvíjejí síť a jde o vedoucí síť s maximálním počtem zpracovaných transakcí za 24 hodin, čímž překonala známější sítě Bitcoin, Ethereum nebo fiat síť VISA.

Princip fungování

Stanoveného cíle, tj. poskytovat horizontální a vertikální škálování chytrých kontraktů dostahuje platforma EOS.IO tím, že aplikaci rozdělí do více vláken, které jsou schopné běžet ve více jádrech počítačů a použitím delegovaného důkazu o shodě (tzn. proof-of-stake) . Jde o princip, kdy transakce potvrzují tzv. delegáti. Těch je 21 a jejich úkolem  úkolem je zabezpečit chod blockchainu, ověřovat ransakce a generovat nové bloky (cca každé 3 sekundy). Volba delegátů probíhá na základě hlasování. Čím více tokenů vlastníte, tím má Váš hlas větší váhu. Delegáty lze hlasováním i odvolat. Právě užitím principu důkazu o shodě se liší od Etherea, které je doposud založeno při ověřování transakcí na důkazu prací.

 

Jaký je rozdíl mezi kryptoměnou a tokenem?

Kryptoměna – digitální platidlo založené na kryptografii, mezi jehož vlastnosti patří decentralizace, funguje na blockchainové technologii a nelze jej zfalšovat. Kryptoměny mají jako hlavní cíl být platidlem, tj. prostředkem směny, kterou můžete provádět po celém světě kdykoli. Kryptoměnami jsou např. Bitcoin, Litecoin, Dash, Zcash.

Token – primárně slouží jako platidlo v určité síti, ke které patří. Např. token EOS patří do sítě EOS.IO. Tokenem je i Ethereum, které je využíváno jako “palivo” ve stejnojmenné síti. Účelem tokenů tak není plnit funkci “celosvětového” platidla, ale sloužit v dané síti jako “palivo” pro uskutečňování např. chytrých kontraktů či běhu decentralizovaných aplikací.

Počet tokenů EOS

Jednotkou sítě je token EOS. Celkový počet tokenů je 1 006 245 120. V oběhu je však 906 245 118, tj. o 100 000 000 tokenů měně – ty si nechali vývojáři s 5% inflací. Tokeny nejsou dělitelné.

Logo platformy EOS.IO

Logo EOS.IO

Reddit Komunita

Podívejte se na komunitní zprávy a informace o EOS.IO na síti Reddit.

Explorer

Blockchain platformy můžete prozkoumat např. na tomto průzkumníkovi https://eospark.com.

Oficiální webová stránka

Přehledně zpracované oficiální stránky https://eos.io.

Nejvhodnější pro nákup tokenů EOS, které fungují na sítí EOS.IO, je kryptoburza Binance, na které jej pořídíte v páru s Bitcoinem. Ten můžete na Binance koupit přímo platební kartou, přičemž do výše 2 500 USD se nevyžaduje ověření.

Logo kryptoburzy Binance

Binance

“Google” mezi směnárnami, nejlepší pro pravidelné obchodování, velké objemy obchodů. Binance je ideální na směnu Bitcoinů, které již máte, na jinou kryptoměnu, např. na EOS.

VÍCE O BINANCE
NAVŠTÍVIT BINANCE

EOS podporují všechny významné hardware peněženky.

Hardware peněženka Ledger Nano S umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano S

Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

VÍCE O LEDGER NANO S
Hardwarová peněženka Ledger Nano X umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano X

Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

VÍCE O LEDGER NANO X
Hardware peněženka Trezor One pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor One

Základní model českého výrobce pro investory, kteří chtějí mít své kryptoměny perfektně zabezpečeny. Trezor One zároveň slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR ONE
Hardware peněženka Trezor T pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor T

Next-gen model českého výrobce s dotykovým displejem. Vhodná pro náročnější investory. Trezor T slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR T