Elrond (eGLD)

Elrond (eGLD)

Pokud hledáte platformu jako je Ethereum a zároveň finanční systém podobný Bitcoinu, právě jste jej našli. Elrond (platforma) a eGLD token.

Čím se vyznačuje?

Jde o jednu z nejrychlejších a zároveň nejvíce škálovatelných blockchainových sítí současnosti s minimálními poplatky za transakce. Síť dosahuje reálné a ověřené rychlosti 15 000 TPS, tj. transakcí za sekundu a lze ji „donekonečna“ zvyšovat přidáváním dalších nodů (pro zajímavost propustnost sítě Ehtereum je 25 TPS). Poplatky na síti jsou velmi nízké a proto se hodí na běh široké škály chytrých kontraktů a další blockchainové aplikace a samozřejmě i platby.

Token využívaný na této síti se nazývá eGLD, který slouží jako ekonomický podklad pro celý projekt.

Adopci tokenu eGLD má napomoci mobilní aplikace Maiar, která by měla být hotova do konce roku a která má přinést eGLD do každého mobilního telefonu.

Navíc v dohledné době bude na síti Elerond spuštěn ESDT token, který má mít obdobné vlastnosti, jako ERC-20 token na Ethereu. To bude činit tuto síť velmi atraktivní pro vývojáře a to i proto, že budou dostávat 30% z poplatků, které vygenerují v rámci provozu jejich kontraktů či aplikací. 

My považujeme projekt Elrond za jeden z nejperspektivnějších projektů v top 100 kryptoměn.

eGLD token a mechanismus Proof-of-Stake

eGLD token je základní jednotkou sítě Elrond. Představuje prostředek výměny mezi uživateli a vývojáři, kteří platí za používání sítě, a validátory, kteří jsou odměňováni za udržování bezpečnosti sítě. Zkušenější již odtušili, že síť je založena na mechanismu Proof-of-Stake, což znamená, že lze tokeny eGLD využít na stakování (delegování). Pokud jste techničtěji zdatnější, můžete se stát i validátory, k čemuž ale potřebujete disponovat 2 500 eGLD. Tato výše je zvolena z toho důvodu, aby nody provozovali pouze ti, kteří o to stojí, tj. přinesli síti přidanou hodnotu v podobě zabezpečení, což je smysl nodů a mechanismus Proof-of-Stake.

Nemusíte být ale jen validátory. Pokud máte méně eGLD, můžete je delegovat a tím získávat odměnu. Lze tak již od 10 eGLD a to pohodlně z uživatelského rozhraní peněženky na oficiálních stránkách Elrond.com. V současné době se připravují kroky, aby mohlo delegování probíhat v plném rozsahu.

Jaké možnosti přinese ESDT token?

Všichni, kdo se pohybují v kryptoměnách ví, jaké potíže má nyní síť Ehtereum, která je neškálovatelná a tudíž nestíhá současné vytížení, které vzrostlo s rozmachem decentralizovaných služeb. Ehereum těží z možnosti vytvářet ERC-20 tokeny.

Síť Elrond má přinést v brzké době lék na tyto potíže a to vytvořením ESDT tokenu, který bude na síti Elrond umožňovat to samé, co lze provádět na Ethereu s ERC-20 tokeny. Ve spojení s nízkými poplatky za transakce na síti Elrond, tak může dojít k migraci služeb a chytrých kontraktů na tuto sít.

Nadto je nutné podotknout, že síť nabízí vývojářům 30% „roayalties fees“ což bychom mohli přeložit jako odměnu za věrnost, tj. vývojáři a poskytovatelé služeb, kteří využívají síť Elrond, obdrží 30% z poplatků zaplacených v rámci jejich kontraktů, což bude určitě velká motivace pro vývojáře blochainových aplikací.

Počet tokenů eGLD

Maximální (teoretický) počet eGLD tokenů je 31 415 962. Tohoto počtu však reálně nedosáhne. Při spuštění mainetu v srpnu 2020 byl počet tokenů 20 000 000.

Ekonomika tokenu eGLD.

Pokud je kumulativní součet poplatků během jednoho roku vyšší než minimální garantované odměny, míra inflace se stane nulovou a rozdělené odměny budou vyšší než minimum zaručené odměny. Ekonomický model eGLD je velmi propracovaný. Rozhodně stojí za to si jej přečíst na https://elrond.com/assets/files/elrond-economics.pdf. Získáte tak povědomí i o způsobu fungování eGLD a jeho ambicích celosvětově změnit chápání financí. 

Naše zhodnocení

Elrond je vysoce ambiciózní projekt, který nemluví jen do větru, ale má už reálné výsledky. Tím je mimo jiné spuštění mainetu (hlavní sítě), tj. již nejde o ERC-20 token, kterým v minulosti byl. Samozřejmě, již v minulosti se objevilo několik zaručených Ehtereum „killerů“, avšak u Elrondu je vysoce daleko pravděpodobnějších než u ostatních, že by skutečně mohl v dohledné době vystřídat Ethereum na výsluní chytrých kontraktů. Pokud se týmu podaří přivést na svět skvělou mobilní aplikaci Maiar a ESDT tokeny, bude Elrond a jeho eGLD token představovat velké nebezpečí nejen pro Ehtereum ale i Bitcoin.

Komunita Elrond

Doporučujeme zejména kanál na telegramu https://t.me/ElrondNetwork. Na něm se dozvíte veškeré novinky. 

Explorer

Explorer Elrond naleznete na https://explorer.elrond.com/. Můžete vyhledávat dle transakce, bloku nebo adresy.

Webová stránka

Oficiální stránka je https://elrond.com. Na oficiálních stránkách si založíte a přistupujete k Vaší peněžence (včetně podpory peněženek od Ledgeru).

Token eGLD můžete pořídit na jedné z největších kryptoburz na světě Binance a to v páru s Bitocionem nebo Binance Coin. K dispozici je i pár s USDT. eGLD můžete pořídit i na některých dalších kryptoburzách (např. Bitfinex, Crypto.com), nicméně doporučujeme jej pořídit na Binance.

Krypto burza Binance na které lze koupit Monero

Binance

Nejlepší pro pravidelné obchodování, ale i jednorázové nákupy desítek kryptoměn. Binance nabízí i možnost savingu či stakingu. Při registraci přes náš odkaz budete mít 10% slevu na poplatcích za obchody.

VÍCE O BINANCE
NAVŠTÍVIT BINANCE

Elrond, resp. jeho eGLD token podporují hardware peněženky Ledger a to tak, že v oficiálním rozhraní na www.elrond.com si vytvoříte peněženku a 24 seed, tj. obnovovací sekvenci, která je vytvořena, následně jednoduše naimportujete do své hardware peněženky (tento postup doporučujeme pro Ty, kteří by hardware peněžence chtěli držet pouze eGLD). eGLD je podporováno i peněženkou Trust Wallet.

Ledger Nano S

Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

VÍCE O LEDGER NANO S

Ledger Nano X

Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

VÍCE O LEDGER NANO X