Dogecoin (DOGE)

Dogecoin

Dogecoin je kryptoměna založená původně z žertu, která si v průběhu času vydobyla respekt kryptoměnové komunity.

Čím se vyznačuje?

Dogecoin je klasická, skutečně decentralizovaná kryptoměna, založená na blockchainu. Svojí povahou se skvěle hodí pro malé transakce a dávání „dýšek“, velmi často autorům na Reddit nebo Twitteru.

Dogecoin vznikl v roce 2013 jako hardfork Luckycoinu (resp. Litecoinu), kdy svět kryptoměn začal nabírat na obrátkách. Bitcoin v té době měl již hodnotu kolem 1 000 USD. Dva autoři Dogecoinu si však řekli, že kryptoměny jsou brány až příliš vážně a tak vytvořili kryptoměnu, jejíž logo je meme psa plemene Shiba-Inu. Mělo jít o „přátelštější“ kryptoměnu, než Bitcoin. Ve skutečnosti šlo o parodii na Bitcoin. Postupně se kolem této kryptoměny vytvořila velká komunita, která zapříčinila to, že Dogecoin se etabloval mezi důležité kryptoměny. Komunita kolem Dogecoinu byl a je též výrazně angažována v charitativních projektech. Např. v roce 2014 komunita vybrala 50 000 USD, aby mohl jamajský bobový tým startovat na Olympijských hrách v Soči. Perličkou je sponzorování v NASCAR, kde měl Dogecoin svoji reklamu.

Reálná reklama na závodní autě při závodech NASCAR. I takové vtípky dělá kryptoměnová komunita.

Fungování Dogecoin

Dogecoin původně vznikl jako hardfork Luckycoinu, který byl založen na variabilní odměně pro těžaře za vytěžený blok. Do jisté míry se tak těžaři účastnili loterie, což nebylo úplně optimálně. Proto došlo posléze ke změně a začal být využíván algoritmus Scrypt, který využívá např. Litecoin.

Fungování Dogecoinu je tedy založeno na klasické těžbě (proof-of-work) a ekosystém tak tvoří těžaři a jeho uživatelé.

Počet mincí Dogecoin

Dogecoin nemá stanoven maximální počet vytěžených mincí.

Byť většina kryptoměn či tokenů má omezený maximální počet, který bude kdy existovat, tak Dogecoin, stejně jako např. Monero, nemá omezené množství. Průměrný roční přírůstek je 2,8%, což z něj dělá mírně inflační médium. Do roku 2050 má existovat 280 miliard Dogecoinů. Nové mince mají pokrývat ty, co jsou navždy ztracené, motivují těžaře i při nízkých poplatcích a v případě adopce mohou teoreticky sloužit jako stabilizační prvek.

Logo Dogecoin

Reddit Komunita

Podívejte se na komunitní zprávy, diskuzi a informace o Dogecoin na síti Reddit. Často se lze na této síti dozvědět zajímavé informace, včetně toho, co se „šušká“.

Explorer

Na transakce v síti Dogecoin se můžete podívat na https://dogechain.info.

Webová stránka

Oficiální stránky platformy Dogecoin https://dogecoin.com.

Pořídit Dogecoin lze přímo na kryptoburze Binance v páru s Bitcoinem nebo Binance Coin. Dále jej lze pořídit za USDT a to též na Binance.

Logo kryptoburzy Binance

Binance

Nejlepší pro pravidelné obchodování, ale i jednorázové nákupy desítek kryptoměn. Binance nabízí i možnost savingu či stakingu. Při registraci přes náš odkaz budete mít 10% slevu na poplatcích za obchody.

VÍCE O BINANCE
NAVŠTÍVIT BINANCE

Dogecoin je podporován všemi nejrozšířenějším hardware peněženkami. Po jeho koupit si jej tak můžete bezpečně uchovat ve své hardware peněžence.

Ledger Nano S

Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

VÍCE O LEDGER NANO S

Ledger Nano X

Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

VÍCE O LEDGER NANO X

Trezor One

Základní model českého výrobce pro investory, kteří chtějí mít své kryptoměny perfektně zabezpečeny. Trezor One zároveň slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR ONE

Trezor T

Next-gen model českého výrobce s dotykovým displejem. Vhodná pro náročnější investory. Trezor T slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR T