Dash (DASH)

Dash

Dash je kryptoměna fungující na vlastním unikátním transakčním systému s rychlostí transakce několika málo vteřin.

Čím se Dash vyznačuje?

Je to open source kryptoměna, která nabízí okamžité (InstantSend) a anonymní (PrivateSend) transakce. Příznačná pro tuto kryptoměnu je zastupitelnost jednotek měny, tj. transakce (jednotky) nejsou vystopovatelné. Kvůli těmto vlastnostem se profiluje jako kryptoměna vhodná pro platby, jelikož chrání soukromí.

Ekosystém této kryptoměny zahrnuje decentralizovanou správu a rozpočtovávací systém, což z něj dělá první decentralizovanou autonomní organizaci. Díky levným transakcím může být tato kryptoměna využívána i pro mikrotransakce a posílání finanční hodnoty např. do chudších regionů příbuzným, kteří následně mohou Dash jednoduše využít jako prostředek směny.

Historie Dash

Historie této kryptoměny se píše od roku 2014, konkrétně od 18. ledna. Původní název byl XCoin a o 10 dní později byla tato kryptoměna přejmenována na DarkCoin, což nebyl úplně dobrý název. Svůj nynější název tato kryptoměna dostala v březnu roku 2015 a je složeninou slov “digital cash” (digitální hotovost), což daleko lépe odráží její účel a směřování. V současné době jde o velmi se rozvíjející kryptoměnu se silnou podporou komunity.

Princip fungování

Dash používá algoritmus zřetězeného hashování nazývaný X11 pro proof-of-work. Dash se vyznačuje šifrováním postaveným na dvouvrstvé síti. Na jedné vrstvě se uskutečňuje skrze tzv. masternode potvrzování transakcí a na druhé správa a udržování serverů. Rozdíl oproti např. Bitcoinu je v tom, že těžaři nejsou odměňováni za ověřování transakcí, ale za provoz těchto serverů.

Anonymita transakcí

Jak již bylo řečeno, Dash poskytuje anonymní transakce tím, že uplatňuje princip zastupitelnosti mincí (obdoba jako u hotovosti, tam také nevystopujete od koho ke komu bankovka či mince putovala). Anonymity transakcí je docíleno prostřednictvím tzv. Masternodu. Je to speciální peněženka, kterou zprovozní uživatel vložením alespoň 1000 jednotek Dash a neustálým připojením k síti, aby k ní byl možný permanentní přístup. Její funkce pak spočívá v mixování odesílané jednotky s aktivovaným PrivateSend s těmi, které jsou v peněžence provozovatele masternode. Odesílané jednotky se smíchají s jednotkami se zcela jinou transakční historií, čímž dojde k zachování anonymity odesílatele. Provozovatelé masternode jako odměnu získávají 45 % z poplatků za vytěžený blok.[1]

Počet mincí Dash

Dash patří mezi kryptoměny s menším počtem jednotek. Maximální celková zásoba je 18 900 000 mincí.  V oběhu jich je nyní cca necelých 9 000 000. Mince je dělitelná až na 8 desetinných míst, tj. lze koupit např. i 12,55 Dash.

Logo kryptoměny Dash

Logo Dash

Reddit Komunita

Podívejte se na komunitní zprávy, diskuzi a informace na síti Reddit. Často se lze na této síti dozvědět zajímavé informace, včetně toho, co se “šušká”.

Explorer

Blockchain této kryptoměny můžete ověřit např. na stránce https://live.blockcypher.com/dash/.

Oficiální webová stránka

Přehledně zpracované oficiální stránky https://www.dash.org.

Pokud máte zájem o nákup Dash, jednoznačně doporučujeme směnárnu, resp. kryptoburzu Coinmate, na které tuto kryptoměnu jednoduše nakoupíte přímo za CZK (převodem na účet u FIO banky). Jako alternativu pro nákup této kryptoměny lze využít i burzu Binance, na které lze Dash pořídit i v páru s Bitcoinem, přičemž ten můžete koupit na Binance prostřednictvím platební karty v hodnotě 2 500 USD bez ověřování identity.

Logo kryptoburzy Coinmate

CoinMate.io

Skvělá směnárna a burza, na které můžete přímo koupit kryptoměnu Dash v páru za CZK. Možnost rychlého převodu prostřednictvím účtu u FIO banky. Jednoduché ověření totožnosti.

VÍCE O COINMATE
NAVŠTÍVIT COINMATE
Logo kryptoburzy Binance

Binance

“Google” mezi směnárnami, nejlepší pro pravidelné obchodování, velké objemy obchodů, spolehlivost. Binance je ideální na směnu Bitcoinů, které již máte, na jinou kryptoměnu.

VÍCE O BINANCE
NAVŠTÍVIT BINANCE

Všechny významné hardware peněženky podporují tuto kryptoměnu.

Hardware peněženka Ledger Nano S umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano S

Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

VÍCE O LEDGER NANO S
Hardwarová peněženka Ledger Nano X umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano X

Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

VÍCE O LEDGER NANO X
Hardware peněženka Trezor One pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor One

Základní model českého výrobce pro investory, kteří chtějí mít své kryptoměny perfektně zabezpečeny. Trezor One zároveň slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR ONE
Hardware peněženka Trezor T pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor T

Next-gen model českého výrobce s dotykovým displejem. Vhodná pro náročnější investory. Trezor T slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR T