Co znamená Non-Funfible Token aneb NFT?

By 9. 11. 2020 Kryptoměny

V poslední době se začínají čím dál častěji objevovat zprávy a informace o Non-Funglible Tokens aneb NFT´s a věští se jim zářivá budoucnost. Pojďme se na ně podívat blíže.

Koncept zastupitelnosti neboli nahraditelnosti

Byť nám tento koncept nemusí být na první pohled hned zřejmý, prakticky jej v každodenním životě využíváme a jsme s ním obeznámeni. Zastupitelnost (v angličtině fungibility) představuje zastupitelnost „něčeho“, v našem případě aktiva. Přiléhavým příkladem zastupitelnosti a nahraditelnosti je FIAT mince či bankovka. Pokud Vy máte 50 CZK minci a my také, jsou tyto mince vzájemně zastupitelné a také nahraditelné, pokud bychom si je vyměnili. Žádná nemá zvláštní status, obě jsou obyčejné, a proto jsou vzájemně zastupitelné, jelikož jsou od sebe nerozlišitelné  a mají stejnou hodnotu 50 CZK. Avšak pokud by jedna z mincí měla sběratelskou hodnotu, například z důvodu chyby při výrobě, a druhá nikoli, již by nebyly nahraditelné, jelikož ta s chybou by měla vyšší (sběratelskou hodnotu), jelikož by byla jedinečná.

V kryptoměnovém světě se uvádí jako příklad zastupitelnosti Bitcoin, ačkoli s tím úplně tak souhlasit nemůžeme, jak si ukážeme dále. Zcela zastupitelné mince typu Monero, které jsou založené na absolutní anonymitě uživatelů.

Co znamená tedy nezastupitelnost u NFT tokenů?

Nezastupitelnost znamená jedinečnost, nenahraditelnost. V kryptoměnovém světě to jsou tokeny, které nemají svůj protějšek, za který by je bylo možné zastupitelně nahradit.

Co činí tyto tokeny jedinečnými je specifikace, data nebo informace, kterými jsou nositeli.

NFT´s (Non-Fungible tokens) jsou tokenizované verze digitálních nebo skutečných aktiv. Fungují jako ověřitelné důkazy autenticity a vlastnictví v blockchainové síti. NFT tokeny nejsou vzájemně zaměnitelné ani nahraditelné, jelikož každý z nich je jedinečný nositel určité informace, dat nebo specifikace. Identifikační čísla NFT tokenů jsou uložena v chytrých kontraktech. NFT tokeny mají i tu vlastnost, že nejsou dělitelné, nelze proto z nich poslat jen půlku či čtvrtinu, ale vždy celý token, jakožto nezastupitelné aktivum.

Jak lze využít Non-fungible Tokeny (NFT)?

Stejně jako decentralizované finance, představují NFT tokeny nové možnosti v kryptoměnovém světě, jelikož na rozdíl od zastupitelných mincí či tokenů (kryptoměn), jsou NFT tokeny schopny usnadnit digitalizaci dat či aktiv a tím přinést novou ekonomiku založenou na blockchainu.

Výtvarné umění

V současné době mají výtvarní umělci (grafici) velké potíže s ochranou svých autorských práv. Na webu spousta lidí ignoruje jedinečnost a talent, který stojí za mnoha výtvory, a obrázek jednoduše používají, jak se jim zlíbí. S využitím NFT mohou umělci prodávat své výtvory a kupující je mohou předvádět ve virtuálním prostoru – v tomto případě by byl doklad o vlastnictví uložen na blockchainu. Jedním z příkladů takových současných projektů je SuperRare – blockchainový projekt, který vytváří nepostradatelné tokeny, které umožňují digitálním umělcům propojit obrázek nebo GIF, který vytvořili, s tokenem. Tento NFT představuje vlastnictví položky a umožňuje tvůrci zachovat svá autorská práva. Nicméně samotné „černé“ kopírování obrázků NFT tokeny neřeší, ale umožní jeho držiteli lepší obranu svých vlastnických práv, jelikož právě NTF tokenem autor (vlastník) prokáže právo k obrázku.

Sběratelské předměty

Ti, kteří se v kryptoměnovém světě pohybují již nějaký ten rok, si jistě vzpomenou na tzv. CryptoKitties v roce 2017. Jednalo se o hru, která umožňovala uživatelům chovat a sbírat jedinečné „krypto kočky“. Každá kočka vytvořená na platformě CryptoKitties byla 100% jedinečná a nešlo ji replikovat. Právě tuto hru bychom mohli považovat za zárodek NFT tokenů, tj. něčeho jedinečného, založeného na kryptoměnové technologii – tj. blockchainu. Jen pro zajímavost, některé krypto kočky byly prodávány za desítky či stovky tisíc USD. Jejich hodnota byla právě v jejich jedinečnosti.

I tyto jedinečné kočičky si můžete koupit.

V počátcích je rozvoj tokenizace tradičních sběratelských předmětů, jako jsou mince, známky nebo hokejové/basketbalové atd. karty. Zatímco jste dříve měli sbírku v hmotné podobě, NFT tokeny umožňují vydávání unikátních karet, přičemž Vaše sbírka bude uložena na blockchainu, kde si ji budete moci i prohlížet a zároveň bude v blockchainu vydavatele karet zaznamenáno Vaše vlastnictví karty. V případě zájmu o výměnu či prodej, tak můžete jednoduše učinit a NFT token převedete či prodáte.

Herní průmysl

Další oblastí, ve které mohou NFT tokeny zabodovat, je herní průmysl, jelikož i tam lze narazit na předměty či data nebo informace, které jsou jedinečné a jenž mohou mít pro hráče cenu. Může jít například o vylepšení zbraní, postav – jejich vlastností.

Není ale všechno zlato, co se třpytí

Současná NFT horečka se přirovnává k ICO šílenství v letech 2017/2018. NFT tokeny jsou v současné době na počátku využívání, hledají se možnosti a způsoby. I tato cesta se však musí vyzkoušet, aby se zjistilo, zdali funguje, či představuje pouze slepou uličku. Rozhodně nejsou zdaleka vyřešeny všechny problémy, které NFT tokeny přináší. Například, co se stane, pokud někdo ztokenizuje dílo někoho cizího, například vezmu obrázek z internetu a budu ho vydávat na „SuperRare“ za svůj, ztokenizuji ho a prodám ho? Kdo bude rozhodovat o vlastnictví tokenů? Jak bude zajištěno respektování platnosti tokenu i mimo platformu, tzn. že někde nevezme token a nezkopíruje jej na jiný blockchain?

V tuto chvíli se zdá, že NFT tokeny předběhly současný právní stav a na mnoho právních otázek v souvislosti s jejich využíváním neznáme odpovědi. To se však může časem změnit. Pokud se podaří některé problematické otázky vyřešit, mohou mít NFT tokeny skutečně zářivou budoucnost.

Pokud se Vám tento článek o Non-Fungible Tokenech líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.