Při pohledu na seznam kryptoměn Vás jistě zaujaly některé z nich, které měly stále hodnotu 1 USD (např. USDC, TUSD, BUSD). Pojďme se podívat co jsou tyto kryptoměny zač.

Co je to stablecoin?

Stablecoin je kryptoměna, která kopíruje hodnotu některé nekryté FIAT měny, jako USD či EUR (nejčastěji USD). Jejich hlavním znakem je jejich vázanost 1:1 k FIAT měně.

Stablecoiny jsou například: USD Tether (USDT), True USD (TUSD), Paxos Standard (PAX), USD Coin (USDC), and Binance USD (BUSD). 

Stablecoiny mimo jiné umožňují uživatelům levně a rychle přenášet hodnotu vyjádřenou právě v hodnotě FIAT, ale na technologii kryptoměn po celém světě, při zachování cenové stability, což je v tomto ohledu výhoda, jelikož víte, že během tohoto procesu se Vám hodnota nezmění, tak jak by to bylo možné u klasických kryptoměn, které jsou volatilní. Máte jistotu, že při použití stablecoinu bude jeho hodnota stejná vůči FIAT měně, jak na počátku transakce, tak i na jejím konci.

Zároveň stablecoiny umožňují být i zástavou pro kryptoměnové obchody, opět s tou výhodou, že ten, kdo půjčuje, má jistotu, že půjčka bude vrácena v hodnotě odpovídající FIAT (nikoli v kryptoměně, která za dobu půjčky klesla o 20%).

Obchodníci s kryptoměnou používají stablecoiny s oblibou k rychlé konverzi kryptoměn právě na stablecoiny, pokud je např. trh vysoce volatilní.

Zjednodušeně řečeno, stablecoiny již dnes představují ekvivalent digitálního dolaru či eura, jelikož hodnotu těchto FIAT měn můžete držet prostřednictvím stablecoinu.

Princip fungování stablecoinu

Směna 1:1 je základním atributem stablecoinu.

Stablecoin krytý 1:1 FIAT měnou

Princip emitace stablecoinu spočívá v tom, že jejich emitent drží částku FIAT měny v rezervě a vydává odpovídající množství stablecoinů (mincí, tokenů). Například emitent může držet jeden milion dolarů a každý rozdělit na jeden milion mincí (stablecoinů) v hodnotě jednoho dolaru (tj. každá vydaná  mince bude kryta 1:1 FIATem). Uživatelé s nimi mohou volně obchodovat, jako by to dělali s tokeny nebo kryptoměnami, a kdykoli je mohou vykoupit (prodat) za ekvivalent v USD. Rizikem tohoto systému je, že jejich emitent musí být důvěryhodný, jelikož uživatel jeho vydaného stablecoinu, který je deklarovaný jako krytý 1:1 k FIAT měně, nemůže s jistotou určit, zda emitent skutečně drží tyto prostředky v rezervě. 

Stablecoiny fungují zpravidla na blockchainu Etherea, tj. jsou to většinou ERC-20 tokeny (USDT, USDC, DAI nebo TrueUSD). Mohou existovat i jiné stablecoiny fungující na jiné platformě (např. Tron). Jejich uložení je proto možné i v peněženkách, které podporují ERC-20 tokeny, včetně hardware peněženek.

Přečtěte si také  8 nejlepších peněženek pro Ethereum (rok 2020)

Jaké jsou nejčastější stablecoiny?

 • USDT (Tether): 1:1 krytý dolarem (právě Tether bývá často nařčen, že manipuluje s množství USDT a spekuluje se, že objem USDT neodpovídá hodnotě USD v rezervě vydávající společnosti)
 • TUSD (TrueUSD): 1:1 krytý dolarem.
 • PAX (PAXOS Standard): 1:1 krytý dolarem.
 • DAI (Maker): 1:1 krytý dolarem. DENENTRALIZOVANÝ.
 • GUSD (Gemini Dollar): 1:1 krytý dolarem.

Existuje i například BUSD, což je stablecoin využívaný kryptoburzou Binance.

Výhody a nevýhody stablecoinů

Výhody:

 • Při obchodování máte vždy stabilní cenu = potlačíte volatilitu. Víte, že ekvivalent obchodu je 1:1 k FIAT měně, kterou je daný stablecoin krytý.
 • Rychlá konverze na FIAT = můžete zadávat pokyny ve stablecoinu k uskutečnění nákupu či prodeje kryptoměny. Stablecoin, oproti FIAT, můžete též rychle převádět mezi jednotlivými burzami.

Nevýhody:

 • Některé společnosti, které tyto stablecoin vydávají, nejsou transparentní a nemusí mít aktiva k dispozici.
 • Společnosti mohou manipulovat s trhem tiskem nových mincí (důležitá je proto důvěra).
 • Za stablecoinem stojí centrální společnost (existují však výjimky, např. DAI).
 • Ačkoli se měna musí rovnat 1 USD, může se někdy ve skutečnosti lišit i o několik procent.

Přestože mají stablecoiny určité nevýhody, jsou důležitou součástí trhů s kryptoměnami. Způsob jejich fungování jim umožňuje spolehlivé použití nejen jako prostředku směny, ale také jako bezpečného útočiště pro obchodníky a investory. Ačkoli byly původně navrženy tak, aby poskytovaly obchodníkům efektivní nástroj pro řízení rizik, je zřejmé, že reálné využití stablecoinů přesahuje rámec obchodování.

Pokud se Vám článek o tom, co jsou stablecoiny líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.