Co je to DEFI? Podrobné vysvětlení (2020)

By 1. 11. 2020 Kryptoměny

Zkratka DEFI je poslední dobou v kryptokomunitě hodně skloňována. Co vlastně znamená?

Vysvětlení zkratky DEFI

Pokud se podíváme na současný finanční svět, je tento svět výrazně centralizován. Na jedné straně stojíte Vy a na druhé poskytovatel služby. Abyste poslali někomu peníze, musíte využít banku (mít vůbec bankovní účet), abyste získali půjčku, musíte využít opět banku. Zároveň vždy existuje riziko, že Vám daný subjekt odepře přístup k určité službě nebo dokonce zablokuje finanční prostředky (např. z důvodu, že žijete v „zakázané“ zemi nebo prostě, že máte jiné názory, než zrovna daná instituce razí). Od toho tedy pojem „centralizované“ finance. Stejně je to podobné i u centralizovaných kryptoměnových finančních produktů, které nabízejí jak kryptoburzy, tak i dedikované platformy typu Bakkt. U těchto produktů též existuje poskytovatel, který může určovat podmínky georestrikce, identifikace a dokonce Vám zablokovat, v krajním případě, i prostředky (stejně jako může udělat banka).

Kryptoměny mají tu vlastnost, že je neprovozuje žádný centrální bod nebo centralizovaný subjekt, který by o nich autoritativně rozhodoval. Proto jsou kryptoměny vhodné pro vytvoření nadstavby právě v podobě DEFI neboli decentralizovaných financí (decentralizovaných finančních službeb).

Tradiční systém reprezentovaný zejména bankami (vlevo). DEFI schéma, založené na decentralizaci (vpravo).

DEFI je v zásadě termín odkazující na řadu blockchainových protokolů s alternativními finančními produkty plně založenými na kryptoměnových aktivech. Jde o alternativu současným centralizovaným finančním službám, jako jsou spořicí účty, půjčky, které jsou založeny na FIAT měně, ale také vůči centralizovanýmk kryptoměnovým finančním službám.

DEFI může používat kdokoli, kdykoli a kdekoli na světě, jelikož jejich poskytování je decentralizované. V decentralizovaných financích můžete použít mnoho finančních služeb, od plateb, půjčování až po pojištění. Neexistuje centrální bod či autorita, která by řekla, že si nemůžete půjčit, protože pocházíte z určité země nebo nemůžete půjčovat, protože jste nedávno dali na Facebook příspěvek oslavující Trumpa.

Je nutné pochopit, že DEFI není zkratka pro nějaký projekt, ale pro souhrn služeb, umožňující decentralizované financování, založené na kryptoměnách, které může využít kdokoli a odkudkoli.

V současnosti je pro decentralizované finanční projekty využíván blockchain sítě Etherea, který je však z důvodu nulové škálovatelnosti na hraně použití, jelikož DEFI transakce síť neúměrně zatěžují. Z tohoto důvodu síť Ethereum zaznamenává i vyšší transakční poplatky.

Výhody DEFI

Výhody DEFI při využívání kryptoměnových finančních produktů, oproti centralizovaným (kryptoměnovým) produktům, které nabízí např. kryptoburzy, jsou:

  • Minimalizace nutnosti důvěry v subjekt poskytující službu

Služby DEFI jsou prováděny prostřednictvím chytrých kontraktů. Odpadá tak centrální autorita, která by měla moc rozhodovat o tom, zdali Vám produkt poskytne či neposkytne. Jednoduše řečeno buď splňujete objektivní kritéria či nikoli. Pokud jsou splněny náležitosti chytrého kontraktu, je založen a uskutečněn. Služby DEFI navíc nedrží Vaše prostředky na svých účtech, ke kterým by měly přístup pouze ony (prostředky jsou zamčeny v chytrém kontraktu do splnění podmínek). Důvěra je založena na chytrém kontraktu.

  • Otevřenost kódu a dat

Aby byla zajištěna co největší důvěra, mají projekty DEFI zveřejněný zdrojový kód (či alespoň část definující nakládání s prostředky). Známé jsou adresy chytrých kontraktů.

  • Finanční inkluze

Současné DeFi aplikace nevyžadují po uživatelích žádnou identifikaci ve smyslu KYC. Ke vstupu do DEFI je potřeba ethereový účet (ehtereum adresa), který je identifikátorem uživatele. K jednotlivým službám se následně připojuje adresa. DEFI tak otevírá cestu k finančním službám založeným na kryptoměnách všem lidem na světě, bez rozdílu, odkud pocházejí.

Jak může DEFI využít?

Můžete si půjčit: Prostřednictvím DEFI si můžete půjčit peníze za konkurenceschopné ceny, ať už jde o kryptoměny nebo stablecoiny (kryptoměny vázané na FIAT peníze 1: 1).

Můžete půjčovat: Můžete také prostřednictvím různých platforem půjčovat peníze a získávat úroky.

Nejznámější platformy pro půjčování jak pro sebe tak jiným jsou Aave (LEND), Maker (MKR), Compound (COMP).

Staking: Staking, resp. algoritmus proof-of-stake, který staking využívá, je způsob ověřování transakcí v blockchainové síti. Decentralizované finanční projekty, které jsou založené na proof-of-stake, tak můžete „stakovat“, tj. jejich držením získávat další kryptoměnu.

Přečtěte si také  Co je to staking kryptoměn aneb jak je rozmnožovat jejich držením

Obchodování: DEFI ekosystém využívá decentralizované burzy (DEX = decentralized exchanges), což znamená, že nemají žádné lidské zprostředkovatele. Můžete obchodovat téměř přímo peer to peer a za nízké poplatky.

V současné době je zamknuto v chytrých kontraktech DEFI přes 11 miliard dolarů.

DEFI graf

Tuto statistiku můžete sledovat na https://defipulse.com/.

Seznam DEFI projektů naleznete například na stránkách https://coinmarketcap.com/defi/.

Je nepochybné, že decentralizované finance jsou jednou z dalších vývojových etap při využívání kryptoměn. Při investování do DEFI projektů však buďte obezřetní, jelikož jde o nové odvětví, které s sebou nese vyšší riziko. Jedním z vodítek důvěryhodnosti projektu může být stránka https://defipulse.com/, na které naleznete přehled jednotlivých DEFI projektů a množství zamčených USD v nich.

Pokud se Vám tento článek o decentralizovaných financích líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.