Chainlink (LINK)

Chainlink

Chainlink představuje spojení mezi chytrými kontrakty a reálnými daty. Na základě nich pak dochází ke spuštění chytrých kontraktů.

Čím se vyznačuje?

Chainlink výrazně promlouvá do světa chytrých kontraktů. Chytrý kontrakt je protokol, prostřednictvím kterého je možné vynucovat to, co je autorem protokolu předpokládáno. Např. převést akcie, vyměnit peníze bez nutnosti zásahů právníků či notářů, uzavřít smlouvu či dohodu.  Systém blockchainu zaručuje, že protokol nebude nijak měněn do minulosti, tj. jednou uzavřený chytrý kontrakt nelze zpětně změnit (zfalšovat), což je významný atribut chytrých kontraktů.

Aby ale chytrý kontrakt mohl být realizován, tj. například učiněno plnění druhé straně, musí nastat určitá skutečnost, kterou strany chytrého kontraktu předvídají a jenž musí blockchain seznat, aby mohl být chytrý kontrakt vykonán (tj. potřebuje externí data). A právě Chainlink propojuje tyto skutečnosti v reálném světě s parametry chytrého kontraktu. Představte si např. sázku na zápas Německo – Francie ve fotbalu. Každý, kdo vsadí, tak pošle příslušný počet tokenů určité kryptoměny a tip výsledků na stanovenou adresu kontraktu, která bude držet shromážděné tokeny (sázky) do doby, než je zápas realizován. Po ukončení zápasu však chytrý kontrakt nemůže sám otevřít webovou stránku a podívat se jak zápas dopadl a sázku vyhodnotit. Potřebuje zdroj mimo blockchain, který mu poskytne autorizovaná data, která sám automaticky vyhodnotí a chytrý kontrakt vypořádá. Tyto entity, které poskytují autorizovaná data pro běh chytrých kontraktů a jejich vypořádání se nazývají “oracles”. Ideou Chainlinku je vytvořit systém těchto “oracles”, kteří budou poskytovat přesné informace pro realizaci chytrých kontraktů, které se budou na základě přesných informací poskytovaných právě Chainlinkem automaticky realizovat.

Princip fungování Chainlink

Chainlink propojí externí data s chytrým kontraktem.

Počet tokenů Chainlink

Maximální počet tokenů LINK je 1 000 000 000. V oběhu je tokenů v současné době 350 000 000. Nejvyšší hodnoty tento token dosáhl dne 29. ledna 2019 a to 4,54 USD.

Chainlink logo

Logo Chainlink

Reddit Komunita

Podívejte se na komunitní zprávy, diskuzi a informace o Chainlink na síti Reddit. Často se lze na této síti dozvědět zajímavé informace, včetně toho, co se “šušká”.

Explorer

Transakce na platformě Chainlink můžete sledovat na https://explorer.chain.link

Webová stránka

Přehledná oficiální stránka https://chain.link

Nejjednodušší cesta, jak pořídit Chainlink, je jeho koupě na kryptoburze Binance a to v páru s BTC, který na Binance můžete koupit i prostřednictvím platební karty. Bitcoin pro jeho směnu na Chainlink můžete koupit i na Coinmate a následně jej převést na Binance.

Logo kryptoburzy Binance

Binance

“Google” mezi směnárnami, nejlepší pro pravidelné obchodování, velké objemy obchodů, spolehlivost. Možnost okamžitého nákupu Bitcoinu prostřednictvím platební karty, za který pak lze okamžitě koupit Chainlink.

VÍCE O BINANCE
NAVŠTÍVIT BINANCE

Chainlink je podporován všemi níže uvedenými hardwarovými peněženkami. Po jeho koupit si jej tak můžete bezpečně uchovat ve své hardware peněžence.

Ledger Nano S

Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

VÍCE O LEDGER NANO S

Ledger Nano X

Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

VÍCE O LEDGER NANO X

Trezor One

Základní model českého výrobce pro investory, kteří chtějí mít své kryptoměny perfektně zabezpečeny. Trezor One zároveň slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR ONE

Trezor T

Next-gen model českého výrobce s dotykovým displejem. Vhodná pro náročnější investory. Trezor T slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR T