Cardano (ADA)

Cardano (ADA)

Cardano je platforma třetí generace zaměřující se na chytré kontrakty, bezpečný přenos hodnot a decentralizované aplikace. Jednotkou sítě je ADA.

Čím se Cardano vyznačuje?

Cílem Cardana je umožnit programovatelné bezpečné převody majetku na základě decentralizovaného veřejného blockchainu a umožnit vzájemnou směnitelnost kryptoměn. Zjednodušeně řečeno jde o platformu určenou pro chytré kontrakty a decentralizované aplikace.

Cardano je postaveno na vícevrstvém protokolu. Jedna jedna vrstva slouží jako účetní jednotka a slouží pro správu transakcí. Druhá vrstva řídí a provozuje inteligentní kontrakty, rozpoznává totožnost a usnadňuje dodržování synchronizace blockchainu. Vrstvy zvyšují flexibilitu a umožňují lepší vývoj.

Historie Cardano

Jde o první blockchainovou platformu, která se vyvíjí z vědecké filozofie a výzkumu – vývoj probíhal od roku 2015 a v současnosti se mu věnují vědecké špičky celého světa. Vznik Cardana inicioval spoluzakladatel Etherea Charles Hoskinson. Jeho cílem bylo rozvinout bezhotovostní transakce a chytré kontrakty a zajistit decentralizovanou výměnu všech existujících kryptoměn.

Oficiálně byla platforma Cardano spuštěna 29. září 2017. Odkaz na vědeckým výzkum v sobě nese i použitý název platformy, resp. kryptoměny na ní používané. Platforma jako taková je pojmenována po italském matematikovi a fyzikovi z 16. století Gerolamovi Cardanovi. Kryptoměna používaná na síti Cardano se nazývá ADA. Ta naopak pojmenována po anglické hraběnce a matematičce, údajně první programátorce z 19. století, známé jako Ada Lovelace (zároveň její příjmení slouží pro označení nejmenší části jednotky 0.000001).

ada-lovelace Cardano

Ada Lovelace

Princip fungování?

Ověřování transakcí je založeno na principu tzv. proof of stake (důkaz podílem). Využíván je protokol Ouroboros, jehož hlavní inovací je modulární a flexibilní design. Provoz protokolu nepotřebuje provádět energeticky náročné výpočty, typické pro proof-of-work, u kterého jsou transakce ověřovány a tvorba nových jednotek kryptoměny zajištěny výpočetním výkonem těžařů v síti. Cílem vývojářů sítě Cardano je i směřovat tím směrem, aby u Cardano nedošlo k hard forku.

Počet mincí Cardano (ADA)

Maximální počet jednotek ADA je 45 000 000 000. V současné době je v oběhu přes 25 100 000 000 ADA. Jednotka je dělitelná na šest desetinných míst a název pro její nejmenší jednotku, tj. 0.000001 je Lovelace.

cardano-ada-logo-200x200 Cardano

Logo Cardano

Reddit Komunita

Podívejte se na komunitní zprávy, informace a “drby” o Cardano na síti Reddit.

Explorer

Explorer naleznete na https://cardanoexplorer.com.

Webová stránka

Přehledně zpracované stránky https://www.cardano.org/en/home.

Nejvhodnější pro nákup tokenů ADA, které fungují na sítí Cardano, je kryptoburza Binance, na které je pořídíte v páru s Bitcoinem. Ten můžete na Binance koupit přímo platební kartou, přičemž do výše 2 500 USD se nevyžaduje ověření.

binance-logo-430x110 Cardano

Binance

“Google” mezi směnárnami, nejlepší pro pravidelné obchodování, velké objemy obchodů. Binance je ideální na směnu Bitcoinů, které již máte, na jinou kryptoměnu, např. na Cardano.

VÍCE O BINANCE
NAVŠTÍVIT BINANCE

Cardano, resp. tokeny této sítě zvané ADA můžete bezpečně uložit na níže uvedených hardware peněženkách.

nano-s-karta Cardano

Ledger Nano S

Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

VÍCE O LEDGER NANO S
Ledger-Nano-X-5 Cardano

Ledger Nano X

Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

VÍCE O LEDGER NANO X
trezor-t-karta Cardano

Trezor T

Next-gen model českého výrobce s dotykovým displejem. Vhodná pro náročnější investory. Trezor T slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR T

5 / 5. 5

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?