Bitcoin Gold (BTG)

Bitcoin Gold

Jedním z hlavních cílů Bitconu Gold je opět decentralizovat těžbu a umožnit ji i běžným uživatelům.

Čím se Bitcoin Gold vyznačuje?

Bitcoin Gold je klasická kryptoměna, jejímž účelem je umožnit decentralizovanou výměnu hodnot – mincí. Oproti Bitcoinu daleko větší decentralizací těžby. Devízou Bitcoin Goldu je též větší zaměření na praktické využití této kryptoměny, o čemž svědčí i snaha přivést tuto kryptoměnu do světa e-komerce. Za tímto účelem vytvořili vývojáři platební bránu BTGPay, která by měla mít extrémně nízké transakční poplatky (okolo 1 centu).

Kromě shora uvedených pozitiv, resp. odlišností od Bitcoinu, je nutné k Bitcoinu Gold poznamenat, že oproti Bitcoinu jde o kryptoměnu s ne tak vysokou důvěrou komunity. To je způsobenou nevydařeným startem  a též i střetem zájmu Jacka Liao, vůdčí postavy Bitcoinu Goldu, který je zároveň ředitelem společnosti LightningASIC, která vyrábí výkonné grafické karty, bez kterých se těžba Bitcoin Gold neobejde.

Historie Bitcoinu Gold

Bitcoin Gold vznik “forkem” dne 24. října 2017 (oficiálně spuštěna 12. listopadu 2017), přičemž do komunity kryptoměn nevstoupil zrovna pravou nohou. Během prvních tří měsíců existence této kryptoměny byla těžba mincí dostupná jen úzkému okruhu zakladatelů a v květnu 2018 se Bitcoin Gold stal obětí hackerksého útoku, při kterém útočníci odcizili mince v hodnotě 18 milionů dolarů. Poškození uživatelé nebyli nijak odškodněni.

Vznik Bitcoinu Gold byl motivován snahou vrátit obyčejným uživatelům zpět možnost podílet se na těžbě kryptoměny, jelikož v té době (2017) začaly těžbu (nejen) Bitcoinu ovládat profesionální pooly, mezi kterými neměl běžný uživatel šanci. Bitcoin Gold vznikl ve skupině kolem Jacka Liaa, který se věnuje i prodeji grafických karet.

Princip fungování a těžba Bitcoinu

Ekosystém Bitcoinu tvoří jeho uživatelé a těžaři.

Uživatelé

Provádějí klasické transakce prostřednictvím peněženky (uživatelsky jde o stejný princip, na jakém funguje např. el. bankovnictví, tj. u Bitcoinu přijímáte a odesíláte částky na generované adresy). Pokud máte zaslat Bitcoin Gold, resp. jeho určitou část (např. 0.05 Bitcoinu Gold) jednoduše jej pošlete z Vaší online peněženky, kterou si online založíte nebo desktop peněženky (kterou si stáhnete a nainstalujete na Vaše PC), či hardware peněženky, na adresu, kterou Vám sdělí příjemce. A naopak, pokud od někoho chcete obdržet Bitcoin Gold, jednoduše mu sdělíte adresu Vaší peněženky. Adresa peněženky tak slouží jako “číslo účtu”. Provádění transakcí je skutečně jednoduché.

Těžaři

Jsou v ekosystému Bitcoinu Gold důležitým článkem, jelikož jejich výpočetní kapacita zajišťuje fungování sítě jako takové. Ti svými zařízením provádí energeticky náročné výpočty, kterými potvrzují vytěžené bloky s transakcemi a mají předejít zneužití sítě. V tomto ohledu je tak Bitcoin Gold založen na principu tzv. proof-of-work (důkaz prací). Těžařům připadají poplatky z transakcí a mezi ně se rozdělují nové vytěžené Bitcoiny Gold, které se generují při vytěžení bloku (odměna těžařům slouží tedy jako motivace k těžbě). Tato odměna za vytěžení bloku každých 210 000 bloků snižuje na polovinu.  V současné době činí 12,5 Bitcoinu Gold, přičemž jeden blok je v Bitcoinové Gold síti vytěžen každých cca 10 minut.

Oproti Bitconu používá Bitcoin Gold jiný hashovací mechanismus právě s cílem odstranit vliv velkých těžařských poolů. Za tímto účelem používá Equihash-BTG, který je ASIC rezistentní. Při těžbě je využíván výpočetní výkon grafické karty. Pokud máte výkonnou grafickou kartu na svém PC, mohly by být pro Vás zajímavé informace na https://bitcoingold.org/for-miners.

Počet mincí Bitcoinu Gold

Bitcoin Gold má již od samého počátku pevně určen maximální počet mincí, které lze vytěžit. Jelikož jde o odvozeninu Bitcoinu, tak i počet mincí Bitcoin Gold odpovídá celkem 21 000 000, přičemž v současné době je vytěženo necelý 18 milionů Bitcoinů Gold.

Zkratka mince je BTG. Mince je dělitelná na 8 desetinných míst, tj. můžete koupit například 12,55 Bitcoinů Gold.

Logo Bitcoinu Gold

Reddit Komunita

Podívejte se na komunitní zprávy, informace a “drby” o Bitcoin Gold na společenské síti Reddit.

Explorer

Prozkoumejte blockchain Bitcoinu Gold. Např. na https://btgexplorer.com.

Oficiální webová stránka

Oficiální webová stránka https://bitcoingold.org, na které naleznete další informace o této kryptoměně. Nepřehlédněte roadmap, kterou naleznete na https://bitcoingold.org/roadmap-2019/

Bitcoin Gold můžete jednoduše pořídit na nejlepší kryptoburze na světě Binance.

Logo kryptoburzy Binance

Binance

“Google” mezi směnárnami, nejlepší pro pravidelné obchodování, velké objemy obchodů. Možnost okamžitého nákupu Bitcoinu platební kartou do výše 2 500 USD bez ověřování identity.

VÍCE O BINANCE
NAVŠTÍVIT BINANCE

Jelikož Bitcoin Gold je klasická kryptoměna, která patří mezi nejrozšířenější kryptoměny, je proto je plně podporován všemi dostupnými hardware peněženkami.

Hardware peněženka Ledger Nano S umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano S

Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

VÍCE O LEDGER NANO S
Hardwarová peněženka Ledger Nano X umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano X

Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

VÍCE O LEDGER NANO X
Hardware peněženka Trezor One pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor One

Základní model českého výrobce pro investory, kteří chtějí mít své kryptoměny perfektně zabezpečeny. Trezor One zároveň slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR ONE
Hardware peněženka Trezor T pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor T

Next-gen model českého výrobce s dotykovým displejem. Vhodná pro náročnější investory. Trezor T slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR T