Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash je kryptoměna s ambicí stát se rychlejším a levnějším platidlem než Bitcoin, čemuž přizpůsobuje svůj vývoj.

Čím se Bitcoin Cash vyznačuje?

Jak již název napovídá Bitcoin Cash vznikl  “hard forkem” Bitcoinu, tj. odštěpením. Účelem hard forku bylo umožnit, oproti Bitcoinu,  rychlejší a levnější transakce, využívající technologii blockchain. Za tím účelem má Bitcoin Cash určité vylepšení, které mají tuto kryptoměnu více přiblížit k reálnému využití jako platebního prostředku. Transakce, se stejně jako u Bitcoinu, zaznamenávají do bloků, které jsou následně řazeny do blockchainu, ale blok zde vzniká každých 10 minut, přičemž má kapacitu až 8MB, což umožňuje provádět i více transakcí v kratším čase (v řádech sekund), než je tomu u Bitcoinu, u něhož je transakce provedena v řádech  minut či několika desítek minut. Zkratka je BCH.

Historie Bitcoin Cash

Odštěpení od blockchainu Bitcoinu nastalo dne 1. srpna 2017. Důvodem tohoto kroku byla nespokojenost menší, ale vlivné části bitcoinové komunity s pomalým zpracováním transakcí, vysokými poplatky u Bitcoinu v době největšího vrcholu co se týče ceny a transakcí. Proto tato část komunity přišla s řešením, aby v jednom vytěženém bloku bylo možné potvrdit více transakcí. I přes kritické hlasy, které se v roce 2017 ozývaly, se Bitcoin Cash plně osvědčil a zařadil mezi významné kryptoměny a jde o zajímavou alternativu Bitcoinu. V současné době jde o TOP 5 kryptoměnu z hlediska tržní kapitalizace.

Na jakém principu funguje?

Ekosystém tvoří jeho uživatelé a těžaři.

Uživatelé provádějí klasické transakce prostřednictvím peněženky (uživatelsky jde o stejný princip, na jakém funguje např. el. bankovnictví, tj. přijímáte a odesíláte částky na generované adresy). Pokud máte zaslat Bitcoin Cash nebo jeho určitou část (např. 2.35 BCH), jednoduše jej pošlete z Vaší online nebo desktop peněženky, či hardware peněženky, na adresu, kterou Vám sdělí příjemce. A naopak, pokud od někoho chcete obdržet Bitcoin Cash, jednoduše mu sdělíte adresu Vaší peněženky. Adresa peněženky tak slouží jako “číslo účtu”. Jelikož se transakce zaznamenávají do veřejného blockchainu, jsou viditelné, což znamená, že stejně jako u Bitcoinu či Litecoinu nejde o zcela anonymní transakce. Pro každou transakci však lze vygenerovat jinou adresu, což znemožní, aby Vaše transakční historie jako celek byla vysledovatelná.

Těžaři jsou důležitým článkem, jelikož jejich výpočetní kapacita zajišťuje fungování sítě jako takové. Ti svými zařízením provádí energeticky náročné výpočty, které mají předejít zneužití systému. V tomto ohledu je tak Bitcoin Cash založen na tzv. proof-of-work (důkaz prací). Těžařům připadají poplatky z transakcí a mezi ně se rozdělují nové vytěžené jednotky této kryptoměny.

Srovnání Bitcoin Cash vs. Bitcoin

Bitcoin Cash nabízí rychlejší transakce z důvodu větší velikosti bloku (8Mb) a nižší poplatky za transakce.  Oproti Bitcoinu ale existuje daleko větší centralizace těžařů (velká část v Číně, právě ti stáli za odštěpením od Bitcoinu), což může nést i riziko spojení třech velkých poolů těžařů a realizace 51% útoku na síť, což u Bitcoinu nehrozí, jelikož je u něj daleko větší decentralizace těžařů a jejich počet, což s sebou přináší i větší výpočetní výkon, kterým by případný útočník musel disponovat, aby narušil blockchain Bitcoinu. Na druhou stranu větší centralizace znamená do určité míry tu výhodu, že vývoj kryptoměny se ubírá rychlejším tempem a je více organizován, než když je vývoj ponechán pouze na komunitě.

Bitcoin je také daleko více využíván pro obchodování v páru s jinými kryptoměnami, což je jeho velká výhoda.

Bitcoin Cash vs Bitcoin
Počet mincí Bitcoin Cash

Celkový počet mincí je 21 000 000, tedy stejně, jako u Bitcoinu. V současné době je vytěženo téměř 18 000 000 mincí. Mince jsou dělitelné, stejně jako Bitcoin, na 8 desetinných míst. Zkratka je BCH. Lze tdy koupit i např. 5.635 BCH. Výhodou této kryptoměny je, že ji lze koupit přímo za CZK a to i u českých směnáren či zahraničních burz (např. Simplecoin či Coinmate, viz jejich přehled níže).

Reddit Komunita

Podívejte se na komunitní zprávy, informace a “drby” o této kryptoměně na síti Reddit. Naleznete na ní zajímavé informace z řad komunity.

Explorer

Prozkoumejte veřejný blockchain této kryptoměny např. na https://explorer.bitcoin.com/bch. Podívat se můžete i na “rich list“, což je seznam adres s největším počtem mincí Bitcoin Cash.

Oficiální webová stránka

Přehledně zpracované stránky https://www.bitcoincash.org.

Bitcoin Cash lze jednoduše pořídit přímo za CZK a to převodem na účet prostřednictvím Coinmate [převod je uskutečňován na český účet u FIO banky – pokud máte účet u této banky, můžete doslova za pár vteřin obchodovat (po provedené verifikaci identity].

Logo kryptoburzy Binance

Binance

“Google” mezi směnárnami, nejlepší pro pravidelné obchodování, velké objemy obchodů. Možnost okamžitého nákupu Bitcoin Cash platební kartou do výše 2 500 USD bez ověřování identity.

VÍCE O BINANCE
NAVŠTÍVIT BINANCE
Logo kryptoburzy Coinmate

Coinmate

Skvělá směnárna a burza, na které můžete přímo koupit Bitcoin Cash v páru za CZK. Možnost rychlého převodu prostřednictvím účtu u FIO banky.

VÍCE O COINMATE
NAVŠTÍVIT COINMATE

Všechny níže uvedené hardware peněženky plně podporují Bitcoin Cash.

Hardware peněženka Ledger Nano S umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano S

Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

VÍCE O LEDGER NANO S
Hardwarová peněženka Ledger Nano X umožňující uložení Zcash, IOTA, Binance Coin, EOS, Bitcoin Cash, Cardano, Monero, Litecoin, Bitcoin

Ledger Nano X

Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

VÍCE O LEDGER NANO X
Hardware peněženka Trezor One pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor One

Základní model českého výrobce pro investory, kteří chtějí mít své kryptoměny perfektně zabezpečeny. Trezor One zároveň slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR ONE
Hardware peněženka Trezor T pro bezpečné uchování Bitcoin Cash, EOS, Zcah, Binance Coin, IOTA

Trezor T

Next-gen model českého výrobce s dotykovým displejem. Vhodná pro náročnější investory. Trezor T slouží i jako manažer hesel.

VÍCE O TREZOR T