10 kryptoměn, které se v roce 2020 vyplatí sledovat (#3) – Basic Attention Token

By 3. 3. 2020 7 března, 2020 Kryptoměny
Co je Basic Attention Token neboli BAT?

Basic Attention Token můžeme definovat jako decentralizovanou transparentní digitální reklamní platformu využívající technologii blockchainu (konkrétně blockchain Etherea). Jejím cílem je řešení problémů v digitální reklamě. Ta v současné době, z důvodu jejího neúměrného rozšíření, čím dál více obtěžuje uživatele, což vede i k výraznému poklesu efektivity takové reklamy. Reklamu v prostředí internetu navíc ovládá jen pár hráčů na trhu, což má za následek vychýlení rovnováhy trhu. Uživatelé přistupují  k instalaci různých “adblocků”, což poškozuje jak inzerenty, vydavatele multimediálního obsahu, tak i samotné autory, kteří nedostanou patřičnou odměnu. Právě tuto situaci má řešit platforma BAT, která slibuje spravedlivé odměny pro vydavatele a autory multimediálního obsahu, přičemž těžit z toho budou i samotní uživatelé internetu, kteří obdrží odměnu za shlédnutí reklamy a též i inzerenti, jejichž reklama se stane více efektivní, než je v současné době.

Z loga je patrný vztah ke všem třem zainteresovaným stranám v reklamním internetovém průmyslu.

Fungování BAT

Token BAT slouží jako zúčtovací jednotka na celé platformě. Inzerenti s ním mohou obchodovat při nákupech reklamního prostoru. Tvůrci multimediálního obsahu, jako jsou youtubeři, blogeři apod. mohou dosahovat nezávislého příjmu a uživatelé budou odměňováni za sledování reklam.

Nejznámější využití tokenu BAT je spojení s internetovým prohlížečem Brave.  Tento prohlížeč klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a obsahuje vestavěnou funkci blokování reklam, což znamená větší rychlost při načítání stránek. Blokování reklam znamená i menší spotřebu dat. Tento prohlížeč je k dispozici pro všechny běžně rozšířené platformy (Windows, Android, iOS, MacOS Linux).

Jak BAT spolupracuje s prohlížečem Brave?

Prohlížeč Brave integruje platformu BAT do reálně využitelné podoby. Prostřednictvím tohoto prohlížeče je možné přímo podporovat oblíbené tvůrce multimediálního obsahu na youtube, twich a dalších webech. BAT navíc automaticky vypočítá podíly z reklam pro vypořádání na základě času stráveného na webu. Uživatelé mají dostávat 70% příjmů z reklam za jejich zobrazení, což je velká motivace. Nutno však podotknout, že BAT, resp. prohlížeč Brave čekají na celosvětovou adopci, což je předpoklad ke splnění popsané idee.

Prohlížeč Brave můžete stáhnout na www.brave.com.

Výhody:
  • Vynikající tým vývojářů, který na platformě neustále pracuje;

  • Umožnění zpeněžení obsahu novým způsobem, který méně obtěžuje uživatele;

  • Odstraňuje nutnost zprostředkovatelů reklamy, což ji ve finále zlevňuje a současně umožňuje tvůrcům získat větší podíl z reklamy;

  • Podíl z reklamy obdrží i uživatelé za shlédnutí.
Nevýhody:
  • V tuto chvíli se zdá, že nelze spoléhat pouze na partnerství s prohlížečem Brave, jelikož v oblasti internetových prohlížečů je tvrdá konkurence;
  • Úspěch BAT závisí na masové adopci prohlížeče Brave a jeho využívání pro zobrazování reklam ze strany inzerentů. Tato masová adopce doposud nenastala;
  • Platforma využívá blockchain Etherea, což znamená, že jakékoli podstatné změny platformy Etherea, se dotknou i BAT.
Proč zařadit BAT do portfolia?

Digitální, resp. internetová reklama má stále velký potenciál. Musí se však nelézt její rozumná hranice, o což se právě Basic Attention Token, resp. jeho vývojáři snaží. Zkušený tým vývojářů neustále pracuje na rozšiřování platformy BAT a v budoucnosti je plánováno rozšíření ekosystému BAT o nové funkcionality, tj. BAT má ambice růst i mimo prohlížeč Brave.

Cena Basic Attention Token (BAT)

V době psaní tohoto článku (3. března 2020) se cena BAT pohybovala kolem 0,22 USD/BAT. Nejvyšší hodnoty dosáhla dne 9. ledna 2018 a to ceny 0,980702 USD. Rozpětí nejvyšší a nejnižší ceny za rok (52 týdnů) je 0,499337 USD /0,147999 USD.

Kde koupit Basic Attention Token  (BAT)?

Nejjednodušeji na Binance, což je jedna z největších kryptoburz na světě. Na této kryptoburze lze BAT pořídit v páru s Bitcoinem nebo Ethereem. Binance umožňuje i platbu kartou. Přečtěte si naši recenzi Binance.

Jak BAT uchovat?

BAT podporují hardware peněženky Ledger Nano S a Nano X a též i peněženky Trezor One a T. Více o těchto kryptoměnových peněženkách viz náš přehled Hardware peněženky.