Ledger Nano X

Nejpokročilejší model hardware peněženky s možností bluetooth (a USB) propojení s PC či mobilním telefonem, umožňující každodenní komfortní používání. Ledger Nano X je nejlepší volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

Čím Ledger Nano X zaujme?

Technologií bluetooth umožňující komfortnější využívání zejména s aplikací Ledger Live v mobilním telefonu (podporuje ale i propojení prostřednictvím USB kabelu). Bluetooth propojení lze samozřejmě využít i na notebooku či desktop PC, což využijete v případě, že nemáte poblíž kabel pro propojení.

Ledger Nano X umožňuje souběžně obsluhovat až 100 kryptoměn v jeden okamžik. Jde tak o ideální hardware peněženku pro ty, kteří chtějí vytvořit pestré portfolio kryptoměn. Proto je v současné době Ledger Nano X nejmodernější a nejlepší hardware peněženka v poměru cena/výkon pro tvorbu širokého portfolia kryptoměn, aniž byste byli jakkoli omezeni v mobilitě či na komfortu využívání.

Lze využít pro „stakování“ několika kryptoměn (např. Tezos, Tron, Cosmos atd.), čímž lze získat pasivní příjem.

Jak Ledger Nano X funguje?

Ledger Nano X má v sobě zašifrované privátní klíče a jelikož zařízení není stále připojené k síti, je nemožné jej hacknout. Bezpečí kryptoměn zajišťuje dedikovaný bezpečnostní čip odolný proti sofistikovaným útokům a speciálně vyvinutý operační systém BOLOS. Proto se jedná o nejbezpečnější způsob uložení kryptoměn. Transakce se potvrzují na zařízení zadáním PIN kódu, který znáte pouze Vy. Nikdy jiný tak nebude neoprávněně používat Vaši hardware peněženku.

4-8 místný PIN pro autorizaci

Při prvním spuštění peněženky zadáte vlastní 4-8 místný PIN kód, který slouží pro Vaši autorizaci, až budete peněženku připojovat k PC či mobilu a odesílat transakce. Doporučujeme jej zadat v plné délce, tj. 8 číslic, čím zajistíte naprostou bezpečnost Vašich kryptoměn, pokud byste peněženku často přenášeli a došlo by např. k její ztrátě (platební karta je chráněna pouze 4 místným PIN kódem).

V případě ztráty peněženky se tak nemusíte obávat, že by transakce fyzicky potvrzoval někdo jiný. Po trojím špatném zadání PIN se peněženka resetuje. Ale nebojte, peněženku (její „obsah“, tj. soukromé klíče ke kryptoměnám) lze obnovit, a to i když ji třeba zničíte.

Seed = 24 slov pro obnovu obsahu v případě ztráty či zničení

Pokud zadáte 3x nesprávný PIN kód, nebo peněženku ztratíte, znehodnotíte či Vám ji někdo ukradne, stačí pouze zakoupit nový model Nano X od Ledgeru a obnovit obsah ztracené peněženky pomocí obnovovací sekvence 24 slov, v angličtině “recovery phrase”neboli také „seed, která je unikátní pro každou peněženku. Obnovovací sekvence se vygeneruje při prvním spuštění peněženky a musíte si ji pečlivě zapsat a vždy uchovávat odděleně od samotné peněženky.

K zapsání obnovovací sekvence slouží v balení přiložená karta. Právě ta, se zapsanou obnovovací frekvencí patří do trezoru, nikoli samotná peněženka, jelikož ta je chráněna PINem a určena k používání (ale když ji budete mít v trezoru, nic nezkazíte, mějte ji ale vždy oddělenou od obnovovací sekvence!). Pro bezpečné uchování obnovovací frekvence (jelikož papír lze jednoduše zničit, může navlhnout, písmo se rozmazat atd.) lze doporučit médium, které dokáže uchovat informace a pokud možno nepodléhá čas (např. erozi, zblednutí písma tak, že se stane nečitelné.

Na tuto kartu (v balení jsou tři) zapíšete obnovovací sekvenci pro peněženku.

Široké spektrum podporovaných kryptoměn a tokenů

Hardware peněženka Ledger Nano X podporuje přes 1100 kryptoměn a tokenů. Samozřejmostí je Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, XRP, Litecoin, ale i méně známé kryptoměny či tokeny jako například Cardano, Tezos, Chainlink, Ontology, Lisk, Golem. Jejich správa probíhá prostřednictvím aplikace Ledger Live, kterou můžete mít nainstalovánu na PC či mobilním telefonu nebo prostřednictvím externího webového rozhraní (např. pro Cardano fungují stránky https://adalite.io). Pro propojení není nutné nosit s sebou kabel, Nano X komunikuje totiž i přes bluetooth. Díky tomu se skutečně jedná o 100% mobilní hardware peněženku a vy tak můžete využít naplno potenciál kryptoměn – absolutní svobodu a nezávislost při jejich používání.

Aplikace Ledger Live pro správu kryptoměn a tokenů

Kryptoměny uložené v peněžence se uživatelsky spravují a transakce provádějí prostřednictvím aplikace Ledger Live a to buď na PC či mobilním telefonu po připojení prostřednictvím USB. Aplikaci si jednoduše stáhnete ze stránek výrobce. Nikdy nestahujete aplikaci odjinud, než z oficiálních stránek výrobce peněženky.

Pro každou kryptoměnu či token se z Ledger Live do peněženky nahraje drobná aplikace, aby peněženka mohla uložit soukromé klíče (a vygenerovat adresu pro přijímání), protože každá kryptoměna či token je založena na méně či více odlišném principu. Poté lze peněženku prostřednictvím aplikace Ledger Live používat pro přijímání a odesílání konkrétní kryptoměny či tokenu. 

Rozhraní Ledger Live pro správu peněženky a kryptoměn. Jednoduché a intuitivní.

Kolik kryptoměn dokáže peněženka v jeden moment obsloužit?

Kryptoměnová peněženka Nano X umožňuje v jeden okamžik obsluhovat (mít instalováno aplikací) až 100 kryptoměn či tokenů, aniž byste museli odinstalovávat jednotlivé aplikace pro jejich správu. To je také jeden z hlavních rozdílů oproti Nano S, který jich v jeden moment zvládne obsluhovat (podle výrobce) maximálně 20 (v praxi spíše max 5 a poté musíte odinstalovat aplikaci, abyste mohli připadat aplikaci pro jinou kryptoměnu, což nemusí být při větším portfoliu uživatelsky komfortní). Pokud máte nebo plánujete mít široké portfolio kryptoměn a tokenů, které chcete pravidelně obsluhovat, je pro Vás hardware peněženka Nano X nejlepší volba.

Některé kryptoměny poté, co nahrajete aplikaci pro jejich správu do peněženky, ani nepotřebují pro provádění transakcí Ledger Live (což znamená, že v Ledger Live nevidíte jejich hodnotu) a lze je obsluhovat pouze přes internetové rozhraní (např. Cardano prostřednictvím rozhraní https://adalite.io), což může být i výhoda, pokud chcete použít peněženku a nemáte možnost nainstalovat aplikaci Ledger Live do PC (např. v práci).

Využijte potenciál bluetooth v Ledger Nano X

Pro zvětšení uživatelského komfortu lze oproti Ledger Nano S či jiným hardware peněženkám pro připojení s mobilním přístrojem či počítačem využít bluetooth přenos. Proto je Nano X vhodný pro každodenní použití zejména ve spojení s mobilním telefonem, kdy odpadá pro provádění transakcí nutnost nosit s sebou USB kabel (Nano X podporuje i USB-C propojení, kabel je součástí balení).

Využijte Nano X i ke stakingu kryptoměn Tezos a Tron a získejte pasivní příjem

Staking, neboli střádání, umožňují některé kryptoměny, které jsou založeny na mechanismu Proof-of-Stake. Tím, že vlastníte tuto kryptoměnu, můžete fungovat zároveň jako jakýsi validátor blockchainu, resp. je umožníte použít pro ověřování transakcí (čím více kryptoměny máte, tím větší váhu máte). A právě za to jste následně odměňováni (paralela s těžaři u Proof-of-Work kryptoměn), tj. vyděláváte kryptoměnu tím, že jí držíte. Podstatné je, že kryptoměny jsou stále Vaše, nikam je pro tyto účely nezasíláte (tj. nevzdáváte se jich).

Ledger Nano X umožňuje staking kryptoměny Tezos a Tron přímo prostřednictvím aplikace Ledger Live (tj. Tezos a Tron máte stále uložený v peněžence, můžete s ním kdykoli disponovat). Podrobnosti zjistíte na oficiálních stránkách výrobce peněženky.

Zjistěte si také, kolik můžete pasivně vydělat držením kryptoměny Tezos https://www.stakingrewards.com/asset/tezos. V současné době představuje výnos kolem 6%, což je velmi zajímavé. Obdobně zjistíte možný výnos při stakingu Tronu na https://www.stakingrewards.com/asset/tron a dalších kryptoměn.

O stakingu jsme podrobněji psali v tomto článku https://krypto-info.cz/zajimavosti/co-je-to-staking-aneb-jak-rozmnozovat-kryptomeny-jejich-drzenim.

Cena a obsah balení

Přímo od výrobce 3 099 CZK s dopravou ZDARMA.

Obsah balení: Ledger Nano X, USB kabel, uživatelský manuál, 3x list pro zapsání sekvence pro obnovení (tzv. recovery phrase neboli seed)

Výrobce navíc nabízí i balíček Ledger Nano X společně s Ledger Nano S a to za velmi zajímavou cenu 3 874 CZK. Tj. můžete mít navíc Ledger Nano S za polovinu jeho běžné ceny (momentálně je tento balíček vyprodán).

Nebo lze zakoupit výhodný set tří Nano X peněženek za 7 809 CZK. Jedno zařízení Vás tak přijde pouze na 2 603 CZK (momentálně je tento balíček vyprodán).

Podrobné FAQ pro zákazníky

Přehledně zpracovaná sekce Často kladených otázek na stránkách výrobce zodpoví jakýkoli Váš dotaz.

Kompatibilita a rozměry

Kompatibilita: 64-bitový počítač (Windows 8+, macOS 10.8+, Linux) nebo mobilní telefon (iOS 9+ nebo Android 7+)
Rozměry: 72mm x 18,6mm x 11,75mm.
Váha 34g.
Velikostí a vahou je Nano X stejné jako běžný flashdisk.

Ledger Nano X uspokojí každého, ať už začátečníka nebo pokročilého uživatele. Je to opravdu mistrný kousek hardware peněženky a pokud ji dostanete do ruky, probudí ve Vás touhu shromažďovat kryptoměny :-). Ti, kteří jsou na cestách, využijí pohodlné bluetooth propojení s mobilním telefonem či notebookem.

Klady: Rozumná cena za danou technologii, možnost v jeden moment obsluhovat až 100 kryptoměn, bluetooth propojení.

Zápory: Na žádné jsme zatím nepřišli. Možná trošku větší velikost oproti Nano S.

Alternativa: Trezor T

Podívejte se na videa k hardware peněžence Nano X. Používání je jednodušší, než si myslíte

1. Jak začít používat Ledger Nano X
2. Navigace na obrazovce
3. Bluetooth spárování
4. Rychlé představení
NAVŠTÍVIT WWW.LEDGER.COM

Pokud se Vám naše představení hardware peněženky Ledger Nano X líbilo, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.

Blog