Ledger Nano X

Ledger Nano X

Nejpokročilejší model hardware peněženky s možností bluetooth (a USB) propojení s PC či mobilním telefonem, umožňující každodenní komfortní používání. Nejlepší volba pro ty, kdo to myslí s kryptoměnami vážně.

Čím Ledger Nano X zaujme?

Technologií bluetooth umožňující komfortnější využívání zejména s aplikací Ledger Live v mobilním telefonu (podporuje ale i propojení prostřednictvím USB kabelu).

Ledger Nano X umožňuje souběžně obsluhovat až 100 kryptoměn v jeden okamžik.

V současné době je Ledger Nano X nejmodernější a nejlepší hardware peněženka v poměru cena/výkon pro tvorbu širokého portfolia kryptoměn, aniž byste byli jakkoli omezeni v mobilitě či na komfortu využívání.

Jak funguje?

Ledger Nano X má v sobě zašifrované privátní klíče a jelikož zařízení není stále připojené k síti, je nemožné jej hacknout. Bezpečí kryptoměn zajišťuje dedikovaný bezpečnostní čip odolný proti sofistikovaným útokům a speciálně vyvinutý operační systém BOLOS. Proto se jedná o nejbezpečnější způsob uložení kryptoměn. Transakce se potvrzují na zařízení zadáním PIN kódu, který znáte pouze Vy.

4-8 místný PIN pro autorizaci

Při prvním spuštění peněženky zadáte vlastní 4-8 místný PIN kód, který slouží pro Vaši autorizaci, až budete peněženku připojovat k PC či mobilu. Doporučujeme jej zadat v plné délce, tj. 8 číslic, čím zajistíte naprostou bezpečnost Vašich kryptoměn, pokud byste peněženku často přenášeli.

PIN kód se zadává i pro potvrzení odesílající transakce. V případě ztráty peněženky se tak nemusíte obávat, že by transakce fyzicky potvrzoval někdo jiný. Po trojím špatném zadání PIN se peněženka zablokuje. Ale nebojte, peněženku (její “obsah”, tj. soukromé klíče ke kryptoměnám) lze obnovit, a to i když ji třeba zničíte.

24 slov pro obnovu obsahu v případě ztráty či zničení

Pokud zadáte 3x nesprávný PIN kód, nebo peněženku ztratíte, znehodnotíte či Vám ji někdo ukradne, stačí pouze zakoupit jakýkoliv nový model od Ledgeru a obnovit obsah ztracené peněženky pomocí obnovovací sekvence 24 slov, v angličtině “recovery phrase”, která je unikátní pro každou peněženku. Obnovovací sekvence se vygeneruje při prvním spuštění peněženky a musíte si ji pečlivě zapsat a vždy uchovávat odděleně od samotné peněženky.

K zapsání obnovovací sekvence slouží v balení přiložená karta. Právě ta, se zapsanou obnovovací frekvencí patří do trezor, nikoli samotná peněženka, jelikož ta je chráněna PINem a určena k používání (ale když ji budete mít v trezoru, nic nezkazíte 🙂 ). Pro bezpečné uchování obnovovací frekvence (jelikož papír lze jednoduše zničit, může navlhnout, písmo se rozmazat atd.) lze doporučit Cryptosteel, což je nezničitelná ocelová offline záloha právě obnovovací sekvence či jiné informace o 96 znacích.

Na tuto kartu (v balení jsou tři) zapíšete obnovovací sekvenci pro peněženku.

Široké spektrum podporovaných kryptoměn a tokenů

Hardware peněženka Ledger Nano X podporuje přes 1100 kryptoměn a tokenů. Samozřejmostí je Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, ale i méně známé kryptoměny či tokeny jako například Cardano, VeChain, Ontology, Lisk, Golem. Jejich správa probíhá prostřednictvím aplikace Ledger Live, kterou můžete mít nainstalovánu na PC či mobilním telefonu. Pro propojení není nutné nosit s sebou kabel, Nano X komunikuje totiž i přes bluetooth. Díky tomu se skutečně jedná o 100% mobilní hardware peněženku.

Aplikace Ledger Live pro správu kryptoměn a tokenů

Kryptoměny se uživatelsky spravují a transakce provádějí prostřednictvím aplikace Ledger Live a to buď na PC či mobilním telefonu po připojení prostřednictvím USB. Aplikaci si jednoduše stáhnete ze stránek.

Pro každou kryptoměnu či token se z Ledger Live do peněženky nahraje drobná aplikace, aby peněženka mohla uložit soukromé klíče (a vygenerovat adresu pro přijímání). Protože každá kryptoměna či token je založen na méně či více odlišném principu. Poté lze peněženku prostřednictvím aplikace Ledger Live používat pro přijímání a odesílání konkrétní kryptoměny či tokenu. 

Kryptoměnová peněženka Nano X umožňuje v jeden okamžik obsluhovat (mít instalováno aplikací) 100 kryptoměn či tokenů, aniž byste museli odinstalovávat aplikace pro jejich správu. To je také jeden z hlavních rozdílů oproti Nano S, který jich v jeden moment zvládne obsluhovat maximálně 18 (v praxi spíše max 5 a poté musíte odinstalovat aplikaci, abyste mohli připadat aplikaci pro jinou kryptoměnu). Pokud máte nebo plánujete mít široké portfolio kryptoměn a tokenů, které chcete pravidelně obsluhovat, je pro Vás hardware peněženka Nano X nejlepší volba.

Některé kryptoměny poté, co nahrajete aplikaci pro jejich správu do peněženky, ani nepotřebují pro provádění transakcí Ledger Live a lze je obsluhovat pouze přes internetové rozhraní (např. Cardano prostřednictvím rozhraní https://adalite.io), což může být i výhoda, pokud chcete použít peněženku a nemáte možnost nainstalovat aplikaci Ledger Live do PC (např. v práci).

Rozhraní Ledger Live pro správu peněženky a kryptoměn.

Využijte potenciál bluetooth

Pro zvětšení uživatelského komfortu lze oproti Ledger Nano S či jiným hardware peněženkám pro připojení s mobilním přístrojem či počítačem využít bluetooth přenos. Proto je Nano X vhodný pro každodenní použití zejména ve spojení s mobilním telefonem, kdy odpadá pro provádění transakcí nutnost nosit s sebou USB kabel (Nano X podporuje i USB-C propojení, kabel je součástí balení).

Věděli jste, že Ledger Nano X umožňuje i staking kryptoměny Tezos?

Staking, neboli střádání, umožňují některé kryptoměny, které jsou založeny na mechanismu Proof of Stake. Tím, že vlastníte tuto krytoměnu, fungujete zároveň jako jakýsi validátor blockchainu (čím více kryptoměny máte, tím větší váhu máte). A právě za to jste následně odměňováni (paralela s těžaři u Proof of Work kryptoměn), tj. vyděláváte kryptoměnu tím, že jí držíte.

Ledger Nano X umožňuje staking kryptoměny Tezos přímo prostřednictvím aplikace Ledger Live. Podrobnosti zjistíte na oficiálních stránkách výrobce peněženky.

Zjistěte si také, kolik můžete pasivně vydělat držením kryptoměny Tezos https://www.stakingrewards.com/asset/tezos. V současné době představuje výnos kolem 6%, což je velmi zajímavé.

O stakingu se můžete dozvědět bližší informace v tomto článku https://krypto-info.cz/zajimavosti/co-je-to-staking-aneb-jak-rozmnozovat-kryptomeny-jejich-drzenim.

Cena a obsah balení

Přímo od výrobce 3 099 CZK s dopravou ZDARMA
Doprava je rychlá prostřednictvím DHL, které peněženku doručí druhý či třetí pracovní den.
Obsah balení: Ledger Nano X, USB kabel, uživatelský manuál, 3x list pro zapsání sekvence pro obnovení (tzv. recovery phrase neboli seed)

Výrobce navíc nabízí i balíček Ledger Nano X společně s Ledger Nano S a to za velmi zajímavou cenu 3 874 CZK. Tj. můžete mít navíc Leder Nano S za polovinu jeho běžné ceny.

Příslušenství k peněžence (Ledger OTG Kit)

Výrobce nabízí k zakoupení set kabelů pro připojení peněženky k mobilnímu telefonu či počítači (včetně USB-C).

Podrobné FAQ pro zákazníky

Přehledně zpracovaná sekce Často kladených otázek na stránkách výrobce zodpoví jakýkoli Váš dotaz.

Kompatibilita a rozměry

Kompatibilita: 64-bitový počítač (Windows 8+, macOS 10.8+, Linux) nebo mobilní telefon (iOS 9+ nebo Android 7+)
Rozměry: 72mm x 18,6mm x 11,75mm.
Váha 34g.
Velikostí a vahou je Nano X stejné jako běžný flashdisk.

Podívejte se na videa k hardware peněžence Nano X. Používání je jednodušší, než si myslíte

1. Jak začít používat Ledger Nano X
2. Navigace na obrazovce
3. Bluetooth spárování
4. Rychlé představení

5 / 5. 8

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?