Ledger Nano S

Ledger Nano S

Ledger Nano S je skvělá volba pro každého uživatele, který chce mít své kryptoměny v bezpečí a přesto zachovat jejich mobilitu. Na celém světě prodáno více jak 1 500 000 kusů (!)

Čím Ledger Nano S zaujme?

Jednou z nejnižších cen ze všech hardwarových peněženek (pouze 1549 CZK včetně dopravy ZDARMA) a jednoduchým ovládáním pomocí dvou tlačítek. Ovládat Ledger Nano S zvládne opravdu každý, i bez zkušeností, a proto je tato hardware peněženka vhodná pro všechny uživatele bez rozdílu.

Velkým plusem je, že podporuje více jak 1100 kryptoměn a tokenů. Výhodou tak je, že na ni lze bezpečně uložit soukromé klíče i k méně známým kryptoměnám, které tvoří nebo budou tvořit součást Vašeho portfolia.

Navíc jako jediná hardware peněženka je držitelem bezpečnostního certifikátu od francouzského Národního úřadu pro bezpečnost informačních systémů.

Jak funguje?

Ledger Nano S uchovává zašifrované privátní klíče k uloženým kryptoměnám (respektive k dané adrese). Hardwarovou bezpečnost zajišťuje dedikovaný bezpečnostní čip odolný proti sofistikovaným útokům a speciálně vyvinutý operační systém BOLOS.  Transakce se potvrzují na zařízení zadáním PIN kódu, který znáte pouze Vy. Nemusíte tak mít obavu, že by peněženku používal někdo jiný, než Vy.

4-8 místný PIN pro Vaši autorizaci

Při prvním spuštění peněženky zadáte vlastní 4 až 8 místný PIN kód (pokud peněženku častěji přenášíte, doporučujeme osmi místný PIN kód), který budete používat pro Vaši autorizaci, až budete peněženku používat (připojovat k PC či mobilu k aplikaci Leder Live a potvrzovat odesílající transakce). V případě ztráty peněženky se tak nemusíte obávat, že by transakce fyzicky potvrzoval někdo jiný. Po trojím špatném zadání PIN se peněženka zablokuje, což prakticky znemožňuje, aby peněženku v případě její ztráty či odcizení někdo zneužil.

A co je podstatné, obsah peněženky lze obnovit (tj. uložené soukromé klíče) prostřednictvím obnovovací sekvence 24 slov.

Tlačítky volíte Váš PIN, který stiskem obou tlačítek potvrdíte. Takto postupujete dokud nezadáte celý PIN (otázka pár vteřin).

24 slov pro obnovu obsahu v případě ztráty či zničení

Pokud zadáte 3x nesprávný PIN kód, nebo peněženku ztratíte, znehodnotíte či Vám ji někdo ukradne, stačí pouze zakoupit jakýkoliv nový model od Ledgeru a obnovit obsah ztracené peněženky pomocí obnovovací sekvence 24 slov, v angličtině “recovery pharse neboli také “seed, která je unikátní pro každou peněženku. Tato sekvence se vygeneruje při prvním spuštění peněženky a musíte si ji pečlivě zapsat a vždy uchovávat odděleně od samotné peněženky. K zapsání obnovovací sekvence slouží v balení přiložená karta.

Jelikož je obnovovací sekvence peněženky velmi důležitá, lze pro její uchování doporučit Cryptosteel, což je nezničitelná ocelová offline záloha obnovovací sekvence či jiné informace o 96 znacích. Při použití Cryptosteel pak nemusíte strach, že písmo na papíru vybledne nebo že papír zvlhne nebo shoří a obnovovací sekvence bude nečitelná.

Ukázka obnovovací sekvence. Každá peněženka ji má unikátní. Nikdy ji nikomu neukazujte a uchovávejte ji v bezpečí.

Široké spektrum podporovaných kryptoměn a tokenů

Hardware peněženka Ledger Nano S podporuje jak nejznámější kryptoměny jako Bitcoin, Ethereum, Lumens (Stellar), Litecoin, Monero, Zcash, Dash, Tron, tak i mnoho dalších. Celkem přes 1100 kryptoměn a tokenů. Úplný přehledný výčet naleznete na stránkách výrobce.

 Ledger Live pro správu kryptoměn a tokenů

Kryptoměny uložené v hardware peněžence se uživatelsky spravují a transakce provádějí prostřednictvím aplikace Ledger Live a to buď na PC či mobilním telefonu po připojení prostřednictvím USB. Aplikaci si jednoduše stáhnete ze stránek výrobce a nainstalujete. Na prvním obrázku vidíte, jak vypadá uživatelské rozhraní aplikace Ledger Live.

Pro každou kryptoměnu či token je nutné do peněženky nahrát drobnou aplikaci, aby peněženka mohla uložit soukromé klíče (a vygenerovat adresu pro přijímání), jelikož každá kryptoměna či token je založena na více či měně odlišném řešení. Instalace probíhá právě přes aplikaci Ledger Live, kterou si stáhnete z oficiálních stránek výrobce.

Kolik může být souběžně nainstalováno aplikací v peněžence?

Souběžně může být takto do peněženky nainstalováno až 18 aplikací (uvádí výrobce), avšak reálně je to méně (některé aplikace zabírají více místa, některé méně, záleží tedy na kombinaci). Co je ale důležité, tento fakt nebrání tomu, abyste tyto aplikace, z důvodu nedostatku místa odinstalovali a místo nich nahráli jinou, v případě, že chcete uložit soukromé klíče k jiné kryptoměně či tokenu. Soukromé klíče v peněžence u smazaných aplikací přesto zůstanou bezpečně uloženy. Můžete tak bez problému mít v Nano S skutečně bezpečně uloženy desítky soukromých klíčů k různým kryptoměnám či tokenů. V případě potřeby dříve smazanou aplikaci do Nano S opět nahrajete, což Vám opět umožní disponovat s již dříve uloženými soukromými klíči ke kryptoměně. Pokud potřebujete souběžně aktivně využívat více kryptoměn či tokenů, doporučujeme pořídit Ledger Nano X, u kterého jich můžete souběžně obsluhovat až 100, aniž byste byli jakkoli omezováni v komfortu používání.

Některé kryptoměny poté, co nahrajete aplikaci pro jejich správu do peněženky, nepotřebují pro provádění transakcí Ledger Live (tj. nezobrazuje se v Ledger Live hodnota této kryptoměny) a lze je obsluhovat přes internetové rozhraní (např. Cardano prostřednictvím rozhraní https://adalite.io), což může být i výhoda, pokud chcete použít peněženku a nemáte možnost nainstalovat aplikaci Ledger Live do PC (třeba v práci…).

Rozhraní Ledger Live je jednoduché a intuitivní.

Peněženka zobrazí, k jakým kryptoměnám má nainstalované aplikace pro jejich správu. Zde vidíme Cardano a Bitcoin. Pokud bychom zmáčkli pravé či levé tlačítko, zobrazily by se další.

Věděli jste, že Ledger Nano S umožňuje i staking kryptoměny Tezos?

Staking, neboli střádání, umožňují některé kryptoměny, které jsou založeny na mechanismu Proof of Stake. Tím, že vlastníte tuto kryptoměnu, fungujete zároveň jako jakýsi validátor blockchainu, resp. je umožníte použít pro ověřování transakcí (čím více kryptoměny máte, tím větší váhu máte). A právě za to jste následně odměňováni (paralela s těžaři u Proof of Work kryptoměn), tj. vyděláváte kryptoměnu tím, že jí držíte. Podstatné je, že kryptoměny jsou stále Vaše, nikam je pro tyto účely nezasíláte (tj.nevzdáváte se jich).

Ledger Nano S umožňuje staking kryptoměny Tezos přímo prostřednictvím aplikace Ledger Live (tj. Tezos máte stále uložený v peněžence, můžete s ním kdykoli disponovat). Podrobnosti zjistíte na oficiálních stránkách výrobce peněženky.

Zjistěte si také, kolik můžete pasivně vydělat držením kryptoměny Tezos https://www.stakingrewards.com/asset/tezos. V současné době představuje výnos kolem 6%, což je velmi zajímavé.

O stakingu jsme podrobněji psali v tomto článku https://krypto-info.cz/zajimavosti/co-je-to-staking-aneb-jak-rozmnozovat-kryptomeny-jejich-drzenim.

Vylepšete si Váš Ledger Nano S

Máte oblíbenou některou z TOP kryptoměn? Potom vězte, že můžete Váš Ledger Nano S vylepšit vinylovým potiskem a uvést ho do loga a barev Vaší oblíbené kryptoměny (lze měnit i barvy potisku). Např skin Etherea https://www.etsy.com/listing/571795686/ethereum-ledger-nano-s-wallet-skin. Stránka nabízí skiny pro Bitcoin, Ethereum, Litecoin, XRP, Dash, DigiBite a též některé univerzální potisky pro Nano S. Potisk vyjde s dopravou (ano, doručují do České republiky) cca na 200 Kč.

Na uvedené stránce naleznete i pouzdro pro Nano S.

Cena a obsah balení

Přímo od výrobce 1 549 CZK s dopravou ZDARMA
Z naší zkušenosti víme, že doprava je velmi rychlá prostřednictvím společnosti DHL. Při objednávce ze stránek výrobce je peněženka doručena druhý či třetí pracovní den.
OBSAH BALENÍ:
Hardware peněženka Ledger Nano S, USB kabel, Uživatelský manuál, 3x karta pro zapsání obnovovací frekvence

Kompatibilita a rozměry

Kompatibilita: Windows (8+) 64-bit, Mac (10.8+), Linux 16.10 (64-bit). Pro využívání je nutné mít k dispozici jeden USB slot. Pro mobilní telefony je systémové minimum iOS 9 nebo Android 7.
Rozměry: 56.95mm x 17.4mm x 9.1mm.
Váha 16.2g.
Velikostí a váhou je tedy jako běžný flashdisk.

Příslušenství k peněžence (Ledger OTG Kit)

K hardware peněžence lze zakoupit set kabelů pro její připojení peněženky k mobilnímu telefonu či počítači (včetně USB-C). Základní USB kabel pro připojení k počítači je součástí balení.

Podrobné FAQ na stránkách výrobce

Výrobce peněženky pro své zákazníky připravil podrobnou sekci Často kladených otázek.

Stáhněte si přehledný návod k Nano S v češtině

Přehledný třístránkový návod pro Ledger Nano S, který pochopí i začátečník.

Podívejte se na videa k hardware peněžence Nano S. Její používání je skutečně snadné

1. Úvodní představení
2. Konfigurace Ledger Nano S
3. Obnova peněženky
4. Navigace na obrazovce/tlačítka
5. Jak poslat Bitcoiny
6. Jak poslat Ethereum
7. Resetování peněženky