Ledger Nano S

Ledger Nano S je skvělá volba pro každého, kdo chce mít své kryptoměny v bezpečí a přesto zachovat jejich mobilitu. Na celém světě prodáno téměř 2 000 000 kusů (!)

Čím Ledger Nano S zaujme?

Jednou z nejnižších cen ze všech hardwarových peněženek (1549 CZK) a jednoduchým ovládáním pomocí dvou tlačítek. Ovládat Ledger Nano S zvládne opravdu každý, i bez zkušeností, a proto je tato hardware peněženka vhodná pro všechny uživatele bez rozdílu.

Velkým plusem je podpora více jak 1100 kryptoměn a tokenů. Výhodou tak je, že na ni lze bezpečně uložit soukromé klíče i k méně známým kryptoměnám, které tvoří nebo budou tvořit součást Vašeho kryptoportfolia.

Mnoho uživatelů ocení možnost stakingu kryptoměn eGLD, Tezos, Tron, EOS, Cosmos, Ark a dalších uložených přímo na hardware peněžence, čímž si lze zajistit i pasivní příjem. Zdali lze využít peněženku ke stakingu Vaší kryptoěny, zjistíte zde.

Navíc jako jediná hardware peněženka je držitelem bezpečnostního certifikátu od francouzského Národního úřadu pro bezpečnost informačních systémů.

Jak Nano S funguje?

Ledger Nano S uchovává zašifrované privátní klíče k uloženým kryptoměnám přímo uvnitř svého harwaru. Hardwarovou bezpečnost zajišťuje dedikovaný bezpečnostní čip odolný proti sofistikovaným útokům a speciálně vyvinutý operační systém BOLOS.  Transakce se potvrzují na zařízení zadáním PIN kódu, který znáte pouze Vy. Nemusíte tak mít obavu, že by peněženku používal někdo jiný, než Vy.

4-8 místný PIN pro Vaši autorizaci

Při prvním spuštění peněženky zadáte vlastní 4 až 8 místný PIN kód (vždy doporučujeme 8místný PIN kód), který budete používat pro Vaši autorizaci, až budete peněženku používat (připojovat k PC či mobilu k aplikaci Leder Live nebo k externí rozhraní konkrétní kryptoměny (např. pro Cardano funguje např. https://adalite.io a potvrzovat odesílající transakce). V případě ztráty peněženky se tak nemusíte obávat, že by transakce fyzicky potvrzoval někdo jiný. Po trojím špatném zadání PIN se peněženka resetuje. To prakticky znemožňuje, aby peněženku v případě její ztráty či odcizení někdo zneužil.

A co je podstatné, obsah peněženky lze obnovit (tj. uložené soukromé klíče na ní uložené) prostřednictvím obnovovací sekvence 24 slov.

Tlačítky volíte Váš PIN, který stiskem obou tlačítek potvrdíte. Takto postupujete dokud nezadáte celý PIN (otázka pár vteřin).

Seed = 24 slov pro obnovu obsahu v případě ztráty či zničení

Pokud zadáte 3x nesprávný PIN kód, nebo peněženku ztratíte, znehodnotíte či Vám ji někdo ukradne, stačí pouze zakoupit nový Nano S od Ledgeru a obnovit obsah ztracené peněženky pomocí obnovovací sekvence 24 slov, v angličtině „recovery pharse“ neboli také „seed, která je unikátní pro každou peněženku (tento seed mají i např. desktop, neboli počítačové peněženky).

Tato sekvence se vygeneruje při prvním spuštění peněženky a musíte si ji pečlivě zapsat a vždy uchovávat odděleně od samotné peněženky. K zapsání obnovovací sekvence slouží v balení přiložená karta. Můžete použít i jiné médium po zachycení obnovovací sekvence Vaší hardware peněženky, vždy ale mějte na bezpečnost a důvěrnost uložení takové informace. 

Právě seed k peněžence je vysoce důležitá informace, se kterou musíte nakládat velice opatreně.

Ukázka obnovovací sekvence. Každá peněženka ji má unikátní. Nikdy ji nikomu neukazujte a uchovávejte ji v bezpečí.

Široké spektrum podporovaných kryptoměn a tokenů

Hardware peněženka Ledger Nano S podporuje jak nejznámější kryptoměny jako Bitcoin, Ethereum, eGLD, Stellar, Litecoin, Monero, Zcash, Dash, Cardano a dále, tak i mnoho dalších, i těch méně známých. Celkem přes 1100 kryptoměn a tokenů. Úplný přehledný výčet naleznete na stránkách výrobce. Před nákupem peněženky s vždy ověřte, zdali podporuje všechny Vaše kryptoměny a podle toho přizpůsobte její výběr.

Ledger Live pro správu kryptoměn a tokenů

Kryptoměny uložené v hardware peněžence se uživatelsky spravují a transakce provádějí zpravidla prostřednictvím aplikace Ledger Live a to buď na PC či mobilním telefonu po připojení prostřednictvím USB. Aplikaci si jednoduše stáhnete ze stránek výrobce a nainstalujete (instalujte pouze ze stránek výrobce, odnikud jinde!). Na prvním obrázku vidíte, jak vypadá uživatelské rozhraní aplikace Ledger Live.

Pro každou kryptoměnu či token je nutné do peněženky prostřednictvím aplikace Ledger Live nahrát drobnou aplikaci, aby peněženka mohla uložit soukromé klíče (a vygenerovat adresu pro přijímání), jelikož každá kryptoměna či token je založena na více či měně odlišném řešení. Instalace probíhá právě přes aplikaci Ledger Live, kterou si stáhnete z oficiálních stránek výrobce.

Rozhraní Ledger Live je jednoduché a intuitivní.

Kolik může být souběžně nainstalováno aplikací v peněžence?

Souběžně může být do peněženky nainstalováno až 20 aplikací (uvádí výrobce), avšak reálně je to méně (některé aplikace zabírají více místa, některé méně, záleží tedy na kombinaci). V reálu jde o 3-5 kryptoměn, které jde v jeden okamžik obsluhovat. Co je ale důležité, tento fakt nebrání tomu, abyste tyto aplikace, z důvodu nedostatku místa odinstalovali a místo nich nahráli jinou, v případě, že chcete uložit soukromé klíče k jiné kryptoměně či tokenu. Soukromé klíče v peněžence u smazaných aplikací přesto zůstanou bezpečně uloženy. Můžete tak bez problému mít v Nano S skutečně bezpečně uloženy desítky soukromých klíčů k různým kryptoměnám či tokenům. V případě potřeby dříve smazanou aplikaci do Nano S opět nahrajete. Pokud potřebujete souběžně aktivně využívat více kryptoměn či tokenů, doporučujeme pořídit Ledger Nano X, u kterého jich můžete souběžně obsluhovat až 100, aniž byste byli jakkoli omezováni v komfortu používání.

Některé kryptoměny poté, co nahrajete aplikaci pro jejich správu do peněženky, nepotřebují pro provádění transakcí Ledger Live (tj. nezobrazuje se v Ledger Live ani hodnota této kryptoměny) a lze je obsluhovat přes internetové rozhraní (např. Cardano prostřednictvím rozhraní https://adalite.io), což může být i výhoda, pokud chcete použít peněženku a nemáte možnost nainstalovat aplikaci Ledger Live do PC (třeba v práci…).

Peněženka zobrazí, k jakým kryptoměnám má nainstalované aplikace pro jejich správu. Zde vidíme Cardano a Bitcoin. Pokud bychom zmáčkli pravé či levé tlačítko, zobrazily by se další.

Stakujte eGLD, Tezos, Tron a další kryptoměny prostřednictvím Ledger Nano S a získejte pasivní příjem

Staking, neboli „střádání“, umožňují některé kryptoměny, které jsou založeny na mechanismu Proof-of-Stake. Tím, že vlastníte tuto kryptoměnu, můžete fungovat zároveň jako jakýsi validátor blockchainu, resp. umožníte použít Vaši kryptoměnu (tokeny) pro ověřování transakcí (čím více kryptoměny máte, tím větší váhu máte a tím je i vyšší Vaše odměna). A právě za to jste následně odměňováni (paralela s těžaři u Proof-of-Work kryptoměn), tj. vyděláváte kryptoměnu tím, že jí držíte. Podstatné je, že kryptoměny jsou stále Vaše.

Ledger Nano S umožňuje staking kryptoměn eGLD, Tezos, Tron, EOS, Cosmos, přímo prostřednictvím aplikace Ledger Live nebo externího rozhraní pro danou kryptoměnu. Podrobnosti zjistíte na oficiálních stránkách výrobce peněženky.

O stakingu jsme podrobněji psali v tomto článku https://krypto-info.cz/zajimavosti/co-je-to-staking-aneb-jak-rozmnozovat-kryptomeny-jejich-drzenim.

Cena a obsah balení

Přímo od výrobce 1 549 CZK + doprava cca 240 CZK. Pokud zakoupíte dvě a více, máte již dopravu zdarma. 

Výrobce nabízí i možnost koupě tří Nano S se slevou 21%. Tři Vás vyjdou se slevou na 3 648 CZK, což je 1 216 CZK na jedno zařízení, což je zcela bezkonkurenční cena.

OBSAH BALENÍ:
Hardware peněženka Ledger Nano S, USB kabel, Uživatelský manuál, 3x karta pro zapsání obnovovací frekvence.

Kompatibilita a rozměry

Kompatibilita: Windows (8+) 64-bit, Mac (10.8+), Linux 16.10 (64-bit). Pro využívání je nutné mít k dispozici jeden USB slot. Pro mobilní telefony je systémové minimum iOS 9 nebo Android 7.
Rozměry: 56.95mm x 17.4mm x 9.1mm.
Váha 16.2g.
Velikostí a váhou je tedy jako běžný flashdisk.

Podrobné FAQ na stránkách výrobce

Výrobce peněženky pro své zákazníky připravil podrobnou sekci Často kladených otázek.

Stáhněte si přehledný návod k Nano S v češtině

Přehledný třístránkový návod pro Ledger Nano S, který pochopí i začátečník.

Ledger Nano S je prověřená hardware peněženka téměř dvěma miliony uživateli po celém světě. Nikoho nezklame a perfektně za skvělou cenu odvede to, co se od ní očekává – bezpečně uloží soukromé klíče k Vašim kryptoměnám. S ohledem na nízkou cenu je vhodnou startovní hardware peněženkou.

Klady: Nízká cena, jednoduché intuitivní používání, možnost stakování několika kryptoměn prostřednictvím peněženky, absolutní bezpečnost.

Zápory: Omezená kapacita paměti na instalování aplikací pro obsluhu kryptoměn, což může být pro někoho diskomfortní, pokud chce současně obsluhovat více kryptoměn naráz a nechce instalovat a odinstalovávat jednotlivé aplikace.

Alternativa: Trezor One

Podívejte se na videa k hardware peněžence Nano S. Její používání je skutečně snadné

1. Úvodní představení
2. Konfigurace Ledger Nano S
3. Obnova peněženky
4. Navigace na obrazovce/tlačítka
5. Jak poslat Bitcoiny
6. Jak poslat Ethereum
7. Resetování peněženky
NAVŠTÍVIT WWW.LEDGER.COM

Pokud se Vám naše představení hardware peněženky Ledger Nano S líbilo, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.