Cryptosteel

Cryptosteel

Bezpečné uchování seedu pro obnovení Vaší Trezor peněženky. Cryptosteel = ocelový mistr všech offline záloh.

K čemu slouží Cryptosteel?

Vaše Trezor peněženka (model One nebo T) při prvním spuštění vygeneruje obnovovací sekvenci, tzv. seed, 12, 18 či 24 slov pro její obnovu, pro případ její ztráty, zničení či krádeže nebo 16x zadání špatného PIN kódu. Obnovovací sekvenci je při prvním spuštění peněženky nutné zapsat a bezpečně uchovávat odděleně od hardware peněženky. Právě pro absolutně bezpečné uchování slouží Cryptosteel, který můžete třeba zakopat do země, ponořit do jezírka na zahradě nebo prostě jen uložit do sejfu. Můžete si být jisti, že i po několika letech budete stále schopni obnovit obsah Vaší hardware peněženky, pokud budete potřebovat.

Jak Cryptosteel funguje?

Z vygenerované sekvence 12, 18 či 24 slov Vaší Trezor peněženky seřadíte první čtyři písmena od každého slova (což stačí z důvodu unikátnosti slov, balení obsahuje cca 250 písmen). Posloupnost slov (jejich prvních čtyř písmen) musí být zachována. Takto zaznamenaný seed peněženky bezpečně uložíte. Na obrázcích si povšimněte, že řádky na cryptosteelu jsou očíslované. Podle jednotlivých čísel seřadíte vygenerovanou sekvenci seedu.

Co všechno vydrží?

Po sestavení slov se cryptosteel uzavře pomocí “bajonetového” zavírání. V tomto okamžiku se stává prakticky nezničitelnou ocelovou offline zálohu, jelikož i jednotlivá písmena jsou vyrobená z ocele. Výrobce uvádí fyzickou odolnost (např. v případě pádu atd.) a rezistenci proti ohni (1200°C), vodě, korozi. Lze jej využít i pro nezničitelné zachycení jiné informace (o max 96 písmenech, splňuje kódování BASE64), třeba hesel apod. V úvahu může přijít i uchování informací pro budoucí generace…

Cena a doprava

Výrobce hardware peněženek Trezor nabízí možnost zakoupit model hardware peněženky Trezor One a Trezor s cryptosteelem (či bez něj).

Nákup cryptosteel přímo s hardware peněženkou, vyjde levněji. Trezor One (180,29 EUR) nebo Trezor T (277,09 EUR). Doprava zdarma.

Lze platit i Bitcoinem a dalšími hlavními kryptoměnami.

Podívejte se, jak Cryptosteel funguje

1. Konkrétní použití Cryptosteel