Proč je XRP v problémech?

By 1. 1. 2021 Dobré vědět

Držitelé XRP se museli v posledních týdnech cítit jako na horské dráze. Nejprve XRP mohutně vystoupalo od poloviny listopadu z 0,3 USD na 0,76 USD, aby následně v prosinci během několika dnů spadlo na 0,17 USD.

Co způsobilo takovou horskou dráhu?

Zatímco u zmíněného prudkého růstu můžeme jen spekulovat, že šlo například o reakci na airdorp SPARK tokenů držitelům XRP, a to k 12.12.2020, kdy logicky vznikla po tokenech XRP velká poptávka, tak u následného prudkého poklesu to víme zcela jistě. Nebyl to následný výprodej po otisku sítě pro účely distribuce SPARK tokenů, ale žaloba ze strany SEC, tedy Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států, podaná na společnost Ripple.

Přečtěte si také  Co je to staking kryptoměn aneb jak je rozmnožovat jejich držením

Proč SEC žaluje Ripple?

SEC obvinil sanfranciskou společnost Ripple z prodeje neregistrovaných cenných papírů (zjednodušeně řečeno bez licence). SEC tudíž nepovažuje XRP z kryptoměnu, ale za cenný papír, k jehož prodeji musíte mít od SEC povolení.

V žalobě podané u federálního soudu v New Yorku je také jmenován současný generální ředitel společnosti Ripple Brad Garlinghouse a její bývalý generální ředitel Chris Larsen. Agentura obvinila oba muže z prodeje tokenu XRP, aby se obohatili, přestože věděli, že má ve skutečnosti jen malé využití. Ti se měli, resp. společnost Ripple, obodatit prodejem XRP, jako „cenného papíru“ o cca 1,3 miliardy dolarů.

„Společnost Ripple prodávala XRP široké veřejnosti, konkrétně i jednotlivcům, přičemž kupujícím byl XRP prezentován jako vysoce využitelný token. Takové tvrzení se ale nezakládalo na pravdě“, uvádí se v žalobě. 

Žaloba také konstatuje, že některé finanční společnosti, které XRP zkoušely, potvrdily, že je to dražší než dostupné alternativy.

Několik společností nadále používalo XRP, protože Ripple jim za to zaplatil, konstatuje se v žalobě.

Je zřejmé, že SEC si na XRP došlápla jak z důvodů praktik společnosti Ripple při jejím nabízení, které byly mnohdy klamavé, ale i protože SEC nepovažuje XRP za kryptoměnu.

Jaký může být další vývoj?

Nikdo v tuto chvíli nemůže přesně odhadnout další vývoj. Společnost Ripple se nechala slyšet, že bude se SEC plně spolupracovat, což je samozřejmě vnímáno jako pozitivní a to i trhem. Zároveň ale společnost Ripple odmítla mimosoudní vyrovnání a je připravena se bránit u soudu a prokázat, že XRP je kryptoměna, přičemž cenné papíry jsou akcie společnosti Ripple.

Je nasnadě přepokládat, že hodnota XRP může být v následujícím období vysoce volatilní podle toho, jaké zprávy se dostanou na trh. Dne 22. února 2021 proběhne první předběžné soudní slyšení se zástupci SEC a Ripplu.

V současné době probíhá delisting, resp. pozastavení obchodování tokenů XRP u některých významných kryptoburz, jako je například Coinbase (ta zastaví obchodování k polovině ledna), Bitstamp, crypto.com. Ty totiž nechtějí zprostředkovávat obchody u aktiva, které dle SEC je cenný papír a k jehož prodeji nemají kryptoburzy potřebnou licenci. Mohly by se při dalším jeho prodeji stát také terčem SEC. Lze očekávat obdobné kroky i dalších „US based“ společností, které se nechtějí dostat do křížku se SEC.

Jak to bylo v jiném případě?

Je jisté, že tato žaloba, resp. spor se může protáhnout na delší dobu a to i několik let. Můžeme se podívat do minulosti na podobný případ a to tokenu KIN. V tomto případě byla podána v červnu 2019 žaloba ze strany SEC na společnost Kik Interactive Inc., která token KIN emitovala. V žalobě SEC konstatovala, že ICO nabízené společností Kik Interactive v roce 2017 bylo nezákonné, protože společnost prodávala tokeny americkým investorům bez registrace nabídky a prodeje, jak to vyžadují americké bezpečnostní zákony. Žaloba byla urovnána až letos na podzim, tedy více jak po roce. I to je jeden z možných scénářů, který může v případě XRP následovat.

Přečtěte si také  Hardware peněženky

Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní analýzu, případně proveďte konzultaci s Vaším finančním poradcem. Vždy obchodujete jen na své vlastní riziko.

Již jsi hlasoval(a)!

Pokud se Vám tento článek o tom, proč je XRP v problémech  líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.