Co znamená pojem dominance Bitcoinu?

By 3. 1. 2021 Dobré vědět

S pojmem dominance Bitcoinu se můžete čas od času setkat při různých predikcích vývoje trhu s kryptoměnami a mnozí tradeři od této metriky odvozují možný vývoj cen tzv. altcoinů. Může být totiž užitečným pomocníkem.

Co je to dominance Bitcoinu?

Bitcoin patří beze sporu mezi nejvýznamnější kryptoměnu a také nejznámější a proto ovládá velkou část objemu obchodování s kryptoměnami.

Dominance Bitcoinu je metrika (nebo také index), která měří procentuální zastoupení tržní kapitalizace Bitcoinu v tržní kapitalizaci všech kryptoměn.

Představme si, že celková tržní kapitalizace všech kryptoměn je v současné době 100 miliard dolarů. Pokud by tržní kapitalizace Bitcoinu představovala 60 miliard dolarů, dominance Bitcoinu by dosáhla 60%.

Tržní kapitalizace představuje vyjádření hodnoty dané kryptoměny. Dominanci dle tržní kapitalizace můžeme převést i na ostatní kryptoměny, například Etherum. U kryptoměn, jejíž tržní kapitalizace je nepatrná, nemá tato metrika pak již význam, protože jejich dominance vůči ostatním kryptoměnám by byla zanedbatelná.

V počátku kryptoměn byla tržní kapitalizace Bitcoinu i nad 90%. Poté postupně kolísala a klesla, přičemž ale ještě před třemi roky, tj. v roce 2017 byla dominance Bitcoinu více jak 85%. Poté klesla téměř na 32%, aby opět rostla. V době psaní článku je dominance Bitcoinu na 70%, což znamená, že na tržní kapitalizaci všech kryptoměn, se Bitcoin podílí ze 70%.

Graf dominance Bitcoinu a dalších kryptoměn

Vývoj dominance Bitcoinu a dalších hlavních kryptoměn od roku 2013

Jakou má metrika dominance Bitcoinu význam?

Mnozí odvozují od výše dominance Bitcoinu možný vývoj cen altcoinů.

Pokud dominance Bitcoinu je vysoká (resp. roste), zpravidla nelze očekávat vzestup altcoinů, jelikož kapitál se hromadí v Bitcoinu.

Zjednodušeně řečeno, z metriky dominance Bitcoinu lze vypozorovat sentiment obchodníků a zdali se kapitál hromadí spíše v Bitcoinu nebo v altcoinech. Pokud dominance Bitcoinu začne klesat, může to být známka toho, že kapitál se přesouvá do altcoinů, které mohou růst. Stejně jako u každého grafu však platí, že podle minulého vývoje nemůžeme interpretovat  zaručený budoucí vývoj.

Jako každá metrika má své zastánce, ale i kritiky. Jednou z nich je ta skutečnost, že zrody nových kryptoměn a airdropů znehodnocují tuto metriku, jelikož „uměle“ snižují dominanci Bitcoinu (či chcete-li uměle zvyšují zastoupení altcoinů) a taková metrika je pak nepřesná (za tímto účelem byla vytvořena samostatná metrika, o které píšeme níže).

Také se namítá, že mnoho Bitcoinů bylo již ztraceno či prostě „spí“ a proto i z tohoto pohledu není metrika přesná. Ale ztrátu mincí či tokenů by bylo možné namítat i u altcoinů, proto tento argument nemůžeme přijmout.

Shrnutí

Metriku dominance bitcoinů mohou investoři použít k rychlému pochopení hodnoty Bitcoinu ve vztahu k širšímu trhu kryptoměn. Metrika byla původně vytvořena, aby ilustrovala klíčovou roli, kterou bitcoiny hrají v celkové krypto ekonomice. Měla by být brána s rezervou a spíše jako obecné vodítko, které poskytuje jeden střípek do mozaiky o celkovém stavu trhu, podle které činíme své obchodní rozhodnutí.

Dominanci Bitcoinu, ale například i Etherea, Litecoinu, Polkadot, Chainlinku, naleznete na www.coinmarketcap. Pokud by Vás zajímala dominance Bitcoinu ve vztahu pouze k vybraným kryptoměnám, které jsou založeny na mechanismu proof-of-work a jsou považovány za mince, můžete tak učinit na stránce https://bitcoindominance.com/.

Přečtěte si také  Kryptosměnárny a kryptoburzy

Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní analýzu, případně proveďte konzultaci s Vaším finančním poradcem. Vždy obchodujete jen na své vlastní riziko.

Již jsi hlasoval(a)!

Pokud se Vám tento článek o dominanci Bitcoinu  líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.