Uměli byste vysvětlit rozdíl mezi Hot a Cold kryptoměnovou peněženkou? A jaký typ peněženky je lepší?

Co je to kryptoměnová peněženka?

Ještě předtím, než se podíváme na rozdíl mezi hot a cold kryptoměnovou peněženkou, přibližme si v krátkosti, co je to vlastně kryptoměnová peněženka, jelikož název „peněženka“ může být zavádějící, protože kryptoměnová peněženka samozřejmě neobsahuje hmotné mince, tak jak jsme zvyklí u té klasické.

Kryptoměnovou peněženkou můžeme nazvat rozhraní, prostřednictvím kterého ovládáme kryptoměny, které jsou v ní umístěné, resp. na adresách kryptoměn, které peněženka obsluhuje. Peněženka obsluhuje Váš soukromý klíč, kterým autorizujete odesílající transakce.

Právě soukromý klíč a jeho ochrana hraje v kryptoměnovém světě velkou roli. Jelikož ten, kdo drží soukromé klíče k peněžence, ten ji může ovládat a je považován za vlastníka (z hlediska uskutečnění transakce na blockchainu). Odtud i rčení „Not your keys, Not your Bitcoins“, neboli pokud nedržíte soukromé klíče k peněžence, nejste de facto jejím vlastníkem, protože záleží na někom jiném, zdali Vám ji umožní používat.

Co je to hot peněženka?

Hot peněženka, neboli online peněženka, je taková kryptoměnová peněženka, která je neustále připojená k internetu, jelikož je poskytována jako online služba (v takovém případě navíc nedisponujte soukromými klíče a vše je založeno na důvěře v poskytovatele služby) nebo taková, která je v počítači jako aplikace nebo v mobilním telefonu.

Online, ale i desktop (mobilní) peněženka se vyznačuje tím, že ji lze jednoduše zřídit a používat se na každodenní bázi. Takovouto peněženku bychom mohli způsobem využití přirovnat ke klasické peněžence, ve které též nosíme určitou hotovost (nikoli však vysokou) a každý den ji požíváme pro placení.

Jaké jsou hlavní vlastnosti hot peněženek?

  • zpravidla jsou k dispozici zdarma
  • online peněženku můžete využívat bez potíží po celém světě, jelikož se jen přihlásíte přes webové rozhraní
  • ideální pro nováčky, jelikož jdou jednoduše založit a používat
  • zvládne je ovládat i naprostý laik (mnohdy jsou ještě jednodušší než online bankovnictví)

Riziko těchto hot peněženek je ale nasnadě: tím, že jsou buď stále připojeny k internetu (u online poskytovatele) nebo jako součást aplikace na počítači či mobilu připojených k internetu, mohou útočníci daleko lépe využít případné zranitelnosti zařízení nebo aplikace a zmocnit se soukromého klíče.

Proto bychom měli mít v těchto peněženkách jenom adekvátní množství a pro držbu kryptoměn vyšší hodnoty bych měl každý přemýšlet o cold peněžence.

Co je to cold peněženka?

Cold peněženka je taková, která není poskytována jako online služba nebo jako součást počítačové nebo mobilní aplikace. Cold peněženky jsou zejména papírové a hardware peněženky.

Jak funguje papírová peněženka?

Jak jsme si výše vysvětlili, kryptoměnová peněženka je ovládána prostřednictvím soukromého klíče, kterým se peněženka autentizuje na blockchainu. Principem papírové peněženky je vytištění veřejného, ale hlavně soukromého klíče na nosič (papír), který je následně skladován offline, tj. peněženka není vůbec připojena k internetu v jakékoli podobě. Tato forma se hodí na holding (příjem) kryptoměn, jelikož je zcela nepraktická pro odesílající transakce.

Takto může vypadat papírová peněženka. QR kód usnadní příjem. Soukromý klíč musí vždy zůstat v tajnosti.

Papírovou peněženku lze generovat prostřednictvím bezplatných webových služeb. Vždy si ale ověřte, zdali doména, na které budete papírovou peněženku generovat, není podvodná. Generování peněženky probíhá zpravidla ve Vašem prohlížeči zcela náhodně (např. musíte psát náhodné znaky či pohybovat myší).

Jak funguje hardware peněženka?

Hardware peněženka kloubí výhody online peněženky (operativnost) a offline (bezpečnost). Jde o nejlepší volbu pro uchování kryptoměn.

 

Hardware peněženka Ledger Nano X

High-tech hardware peněženka Ledger Nano X

Hardware peněženka funguje tak, že soukromý klíč je uložen v hardwaru zařízení (tj. není stále online ani není součástí počítače, jako např. desktop peněženka) a peněženka komunikuje se sítí jen při provádění odesílajících transakcí po zadání PINu k peněžence.

Jaký typ zvolit?

Pro běžného uživatele, který si chce vyzkoušet kryptoměny a bude v nich držet stokoruny či nízké tisíce korun, lze určitě doporučit některé z hot peněženek, ať už jako online služby (např. Blockchain.com) nebo jako desktopové (mobilní) aplikace (Exodus.io). Online peněženky lze doporučit pouze pro prvotní zkušenost s kryptoměnami a nikdy v nich nedržte více jak pár stokorun. U desktop či mobilních peněženek již vlastníte soukromé klíče a většina z nich má vysokou úroveň zabezpečení.

Pro ty, kteří drží v kryptoměnách větší hodnotu, lze ale jednoznačně doporučit hardware peněženku, na které lze držet velké portfolio kryptoměn. Lze vybírat zejména mezi francouzským výrobcem Ledger a jeho modely Nano S a Nano X a českým výrobcem SatoshiLabs, který vyrábí hardware peněženky Trezor One a Trezor T.

Již jsi hlasoval(a)!

Pokud se Vám tento článek o rozdílu mezi Hot a Cold peněženkou  líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.