Cryptosteel

Cryptosteel

Bezpečné uchování obnovovací fráze pro obnovení obsahu Vaší hardware peněženky. Cryptosteel = ocelový mistr všech offline záloh.

K čemu slouží Cryptosteel?

Vaše Trezor peněženka (ať už se jedná o výrobce Ledger model Nano S či Nano X nebo Trezor model One nebo T) vygeneruje při prvním spuštění obnovovací sekvenci, tzv. seed, 12, 18 či 24 slov pro její obnovu (počet slov záleží na daném modelu), pro případ obnovy jejího obsahu, pokud by došlo k její ztrátě, zničení či krádeži nebo k jejímu zablokování po zadání špatného PIN kódu (3x peněženky Ledger, 16x peněženky Trezor). Obnovovací sekvenci je při prvním spuštění peněženky nutné zapsat a bezpečně uchovávat odděleně od hardware peněženky. Právě pro absolutně bezpečné uchování slouží Cryptosteel, který můžete třeba zakopat do země, ponořit do jezírka na zahradě nebo prostě jen uložit do sejfu. Můžete si být jisti, že i po několika letech budete stále schopni obnovit obsah Vaší hardware peněženky, pokud budete potřebovat, jelikož způsob zachycení informace dává jistotu, že přetrvá mnoho desítek let.

Jak funguje?

Z vygenerované sekvence 12, 18 či 24 slov Vaší hardware peněženky seřadíte první čtyři písmena od každého slova (což stačí z důvodu unikátnosti slov, balení obsahuje cca 250 písmen). Posloupnost slov (jejich prvních čtyř písmen) musí být zachována(!) Takto zaznamenanou obnovovací sekvenci hardware peněženky bezpečně uložíte. Na obrázcích si povšimněte, že řádky na cryptosteelu jsou očíslované. Podle posloupnosti vygenerovaných slov seřadíte tato slova (první čtyři písmena), tak jak jdou za sebou do cryptosteelu.

Co všechno vydrží?

Cryptosteel je koncipována tak, aby informace v ní uchovávána vydržela na věky.

Po sestavení slov se cryptosteel uzavře pomocí “bajonetového” zavírání. V tomto okamžiku se stává prakticky nezničitelnou ocelovou offline zálohu, jelikož i jednotlivá písmena jsou vyrobená z ocele. Výrobce uvádí fyzickou odolnost (např. v případě pádu atd.) a rezistenci proti ohni (1200°C), vodě, korozi. Lze jej využít i pro nezničitelné zachycení jiné informace (o max 96 písmenech, splňuje kódování BASE64), třeba hesel apod. V úvahu tak může přijít i uchování jakýchkoli informací pro budoucí generace…

Cena a doprava

Samotná Cryptosteel stojí 3325 CZK a lze ji jednoduše pořídit u českého výrobce hardware peněženek Trezor. Na tomto webu naleznete i další příslušenství k hardware peněženkám a též i jiné alternativy ke cryptosteel.

Výrobce hardware peněženek Trezor nabízí možnost zakoupit model hardware peněženky Trezor One a Trezor s cryptosteelem (či bez něj). Nákup cryptosteel přímo s hardware peněženkou, vyjde daleko levněji. Trezor One s Cryptosteel (cca 3 900 CZK = ušetříte cca 900 korun, pokud byste kupovali obojí zvlášť) nebo Trezor T (cca 6 985 CZK = ušetříte cca 950 korun). Doprava zdarma.

Lze platit i Bitcoinem a dalšími hlavními kryptoměnami.

Podívejte se, jak funguje

1. Konkrétní použití Cryptosteel