Uchování obnovovací sekvence ke kryptoměnové peněžence na ocelovém médiu.

By 10. 1. 2021 Bezpečnost

S tím, jak roste cena kryptoměn, nastává situace, kdy si mnoho držitelů kryptoměn uvědomí, že hodnota jejich kryptoměn začíná být významná a začnou se poohlížet po sofistikovaném uchování obnovovací sekvence k peněžence. Přinášíme Vám alternativy jejího uchování na ocelovém médiu.

Co je to obnovovací sekvence k hardware peněžence?

Každá peněženka při jejím založení vygeneruje unikátní sekvenci 12, 18 či 24 (počet závisí na druhu peněženky) anglických slov, přičemž tato slova slouží ke zpřístupnění peněženky v případě, kdy se Vám rozbije například počítač či ztratíte mobilní telefon, na kterém máme peněženku nainstalovanou. Obnovovací sekvence Vám umožňuje získat přístup k peněžence kdekoli na světě a proto se musí patřičně chránit, jelikož ten, kdo tuto sekvenci zná, může manipulovat s prostředky v dané peněžence. Anglicky se někdy nazývá seed. Obnovovací sekvenci musíte bezpodmínečně chránit jak před zraky jiných, tak i proti jejímu náhodnému zničení.

Přečtěte si také  Jak bezpečně uchovat obnovovací sekvenci krypto peněženky

Existují různé způsoby uchování obnovovací sekvence.

Níže se podíváme na doporučovaný způsob a to její zanesení na ocelové médium, které zaručuje vysokou odolnost zachycených informací jak vůči plynutí času tak i různým nepříznivým podmínkám (záplavy, požár apod.).

Cryptosteel

Stejně jako u hardware peněženek, kdy byl jejich český výrobce SatoshiLabs průkopníkem, tak stejné se dá říci o záloze obnovovací sekvence na ocelové médium. Cryptosteel bylo první ocelové médium přímo určené pro zachycení obnovovací sekvence ke kryptoměnové peněžence. Kazeta Cryptosteel je vyrobena z nerezové oceli a navržena k ukládání obnovovací sekvence bez nutnosti použití speciálních nástrojů nebo zapojení třetí strany.  Do cryptosteel se zadávají první čtyři písmena z každého slova, což je postačující k jeho jednoznačné identifikaci (jde o BIP-39 kompatibilní formát). Každé balení obsahuje dostatečný počet destiček s písmenky pro zachycení obnovovací sekvence.

Cryptosteel můžete pořídit v obchodě českého výrobce hardware peněženek Trezor.

Mezi výhody Cryptosteel patří, že jde o finální řešení, kdy jen poskládáte první čtyři písma slov v pořadí, jakém následují a bezpečně Cryptosteel uložíte. Výhoda je též, že lze obnovovací sekvenci na Cryptosteel měnit, pokud vyvstane takové potřeba. Nevýhodou může být vyšší cena (3 461 CZK, ale poštovné zdarma).

Cryptotag Zeus

Cryptotag Zeus je mezi ocelovými zálohami obnovovací sekvence to samé, jako Trezor T mezi hardware peněženkami. Tedy špička mezi obdobnými produkty. Cryptotag Zeus byl testován až do teploty 1 667 °C, „ničen“ pod pneumatickým kladivem a bylo do něj stříleno 9mm ráží, aby byla otestována jeho odolnost.

Narozdíl od Cryptosteel používá Cryptotag Zeus odlišný systém, který může být na první pohled složitější. Vychází totiž z toho, že slov, které jsou univerzálně používány pro obnovovací sekvenci, je celkem 2 048. V abecedním pořadí lze tato slova číslovat. Např. slovo Abandon je první. Tj. do řádku pro první slovo na Cryptotag Zeus se označí číslice 0 0 0 1. Takto je označeno, že jako první slovo máme hledat to, které je na seznamu v pořadí jako 1. Pokud by bylo druhé slovo act, jde o slovo v pořadí dvacáté a zapsalo by se na druhý řádek jako 0 0 2 0.

Seznam slov, včetně pořadí naleznete zde.

Video, jak se Cryptotag Zeus používá, můžete shlédnout zde.

Cryptotag Zeus můžete pořídit v obchodě českého výrobce hardware peněženek Trezor.

Mezi výhody Cryptotag Zeus patří dokonalý design, který upoutá Vaší pozornost a dodá Vaší obnovovací sekvenci punc výjimečnosti. Též lze spekulovat na to, že pokud by někdo neznalý Cryptotag Zeus našel, nevěděl by o co jde. Mezi nevýhody lze zařadit vyšší cenu (3 334 CZK, ale poštovné zdarma) a též pro mnohé na první pohled složitější systém záznamu obnovovací sekvence, kdy navíc při potřebě obnovit peněženku, musíme mít po ruce očíslovaný seznam 2 048 slov.

Cryptosteel Capsule

Cryptosteel Capsule patří mezi další způsoby ocelové zálohy obnovovací sekvence ke kryptoměnové peněžence. Její použití je jednoduché. Na ocelový „hrot“ navlékáte jednotlivá písmena, která jsou součástí balení. Pokud máte obnovovací sekvenci z 12 slov, vejdou se všemi písmeny, pokud z více, používají se pouze první čtyři písmena pro každé slovo, tak je je to u klasické Cryptosteel.

Cryptosteel Capsule je navržena i na jiné použití pro uchování informace až o 123 znaků, jelikož obsahuje znaky odpovídající ASCII standardu. Můžete tak uložit i třeba hesla a podobně.

Video, jak se Cryptosteel Capsule používá, můžete shlédnout zde.

Cryptosteel Capsuli můžete pořídit v obchodě českého výrobce hardware peněženek Trezor.

Mezi výhody Cryptosteel Capsule patří jednoznačně minimalistická skladná velikost a jednoduché použití. Mezi nevýhody patří vyšší cena (4 173 CZK, ale poštovné zdarma).

Ocelový plát od Skovo.cz

Pokud hledáte levnější variantu pro ocelovou zálohu Vaší obnovovací sekvence ke kryptoměnové peněžence, můžete využít nabídky českého výrobce Skovo, který nabízí několik variant svého produktu, spočívající v jednoduchém ocelovém plátu, na který se vyrazí jednotlivá slova. Můžete si vybrat jeden plát či případně dva, které se k sobě sešroubují a v takovém případě pak obnovovací sekvence není vidět na první pohled, jak je tomu u jednoho plátu a můžete mít zapsané dvě obnovovací sekvence k různým peněženkám.

Pozor – k zapsání je nezbytné mít raznice, které můžete spolu s plátem/pláty zakoupit, případně mít vlastní.

Ocelový plát od RecoverySeed.cz

Další varianta od českého výrobce je ocelový plát od recoveryseed.cz. Ten je dle výrobce voděodolný a odolný vůči korozi a měl by vydržet bez poškození žár až 1510 °C. Zápis obnovovací sekvence probíhá elektronickou gravírovací tužkou, která je součástí některých balení.

Výhodou u tohoto ocelového plátu je oproti ostatním nízká cena (srovnatelná se SKOVO). Plát seženete od 599 CZK až po 1 149 CZK. Pozitivně hodnotíme povedený vzhled.

Ellipal Mnemonic

V českých končinách neobvyklejší variantu můžete pořídit např. na https://www.ellipal.com/pages/ellipal-metal-mnemonics. Jde o ocelovou zálohu, která je vodě a ohni odolná a její design Vám nedovolí, abyste ji omylem vyhodili, jako kus papíru. Rozhodně zaujme neobvyklým, až luxusním, designem a uložíte na ní až 24 slov (vždy jen první čtyři písmena). Cena je 49$, přičemž je nezbytné připočíst poštovné.

Na video o Ellipal Mnemonic se můžete podívat zde.

Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní analýzu, případně proveďte konzultaci s Vaším finančním poradcem. Vždy obchodujete jen na své vlastní riziko.

Již jsi hlasoval(a)!

Pokud se Vám tento článek o tom, jaké existují alternativy ocelových záloh obnovovací sekvence kryptoměnové peněženky, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.