TOP 10 sítí pro staking dle „staknuté“ hodnoty

By 17. 11. 2020 Aktuálně

Téměr 3 miliardy dolarů v DOT jsou využity pro staking na rychle rostoucí síti Polkadot, která se umístila první v pořadí. Jaké jsou další oblíbené platformy pro staking?

Co je to staking a proč stakovat?

Staking se uplatňuje u kryptoměn, které jsou založené na Proof-of-Stake. Jde o mechanismus dosažení konsenzu o proběhlých transakcí, který se liší od známějšího Proof-of-Work, který je uplatňován např. u Bitcoinu, a který představuje důkaz vykonané práce v podobě uskutečněného výpočetního výkonu. Proof-of-Stake má být méně energeticky náročný mechanismus, kterým je síť chráněna před útočníky a změnami v blockchainu.

Konkrétně, vytváření bloků u kryptoměn používajících Proof-of-Stake funguje tak, aby bylo zabráněno problému vícenásobného utrácení. Toho se v případě Proof-of-Stake dosáhne tím, že pokaždé při tvorbě každého bloku probíhá hlasování o tom, kdo objevil poslední blok. Čím více kryptoměny někdo vlastní a čím déle ji vlastní, tím má větší šanci na to, že odměnu z objeveného bloku dostane (mohou existovat různé variace mechanismu odměňování). Proto jsou kryptoměny používající Proof-of-Stake vhodné pro investory, protože pomocí Proof-of-Stake lze vydělávat tím, že vlastní nějaké množství kryptoměny a poskytnou je pro validaci sítě. Lze tak využít své kryptoměny pro to, aby pro Vás pracovaly a nikoli pouze ležely ve Vaší peněžence.

Odměny za účast při stakování činí od 1% až do cca 20%. Konkrétní kryptoměny, které lze stakovat a orientační výnos naleznete na https://www.stakingrewards.com/cryptoassets.

Polkadot jako nejvíce populární platforma pro staking

Dle nedávno vydaného reportu je Polkadot síť s největším objemem stakovaných tokenů. Nativním tokenem této sítě je DOT, přičemž dle tržní kapitalizace je o osmou nejhodnotnější kryptoměnou. Hodnota staknutá v DOT činí téměř 3 miliardy dolarů. Dle výše uvedeného kalkulátoru, pokud stakujete například 1 000 DOT (což v době psaní tohoto článku činí cca 100 000 Kč), můžete ročně získat výnos 179 USD, což je cca 4 000 CZK.

Jaké další sítě následují?

Druhou v pořadí je síť Cardano s 1,79 miliardy USD staknutých v nativních tokenech ADA. Třetí v pořadí je Tezos s nativním tokenem XTZ (1,4 miliardy USD) a na čtvrtém místě je síť EOS (1,42 miliardy v USD).

TOP 10 sítí podle staknuté hodnoty v milionech dolarů.

Proč je staking tak oblíbený?

Není pochyb o tom, že staking kryptoměn je v současné době velice oblíben a při nákupu kryptoměn hraje roli u investorů právě i fakt, zdali je lze využít ke stakingu a tím je pasivně rozmnožovat. U některých projektů je staking velice jednoduchý a dokonce jej lze provádět i z hardware peněženky Ledger Nano X a Nano S. Tak je tomu např. u Tezos. Některé projekty ale mohou vyžadovat větší zapojení, které nemusí být pro každého uživatele dostupné z hlediska počítačových znalostí. Před tím, než se rozhodnete nějakou kryptoměnu z důvodu možnosti ji stakovat, zjistěte si podrobnosti, jak staking probíhá.

Staking je v současné době skloňován v souvislosti se sítí Ethereum a to jejím přechodem právě na mechanismus Proof-of-Stake.

Přečtěte si také  Adresa kontraktu pro Ehtereum 2.0 zveřejněna. Na co si dát pozor?

Existují i další projekty, které lze stakovat a nebyly výše zmíněny. Čtenářům můžeme doporučit blíže se seznámit se sítí Elrond a jejím nativním tokenem eGLD.

Pokud se Vám tento článek o Nejpopulárnějších sítích pro staking líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.