Spouští se MAIAR DEX. Vše co potřebujete vědět.

By 18. 11. 2021 Aktuálně

MAIAR Exchange je decentralizovaná kryptoburza, dotvářející široký ekosystém kryptoměnového projektu Elrond. Swapujte, poskytujte likviditu, farmařte. To vše Vám Maiar Exchange již nyní umožňuje. A v budoucnu umožní ještě mnohem více.

Elrond a jeho kryptoměnový svět

Kryptoměnový projekt Elrond jsme Vám v základu představili již zde. Jde o multidimenzionální projekt, který se soustředí jednak na vývoj nativní kryptoměny eGLD, která má podobnou tokenomiku jako Bitcoin (tj. založena na vzácnosti, obdobná inflace, omezený konečný počet mincí), tak ale i na budování všeho okolo chytrých kontraktů, NFT tokenů, launchpadů a vlastní mobilní kryptoměnové aplikace MAIAR, která podporuje uchování eGLD, BTC, BNB a ETH a sloužící i jako jeden z autentizátorů k přístupu právě k launchpadu, NFT a nově i k přihlášení do decentralizované kryptoburzy Maiar, kterou tvůrci celého ekosystému spustili uprostřed listopadu. Této burze budeme říkat MEX (Maiar EXchange) a představíme si ji v tomto článku.

Co je to Maiar Exchange (MEX)?

Maiar Exchange je decentralizovaná kryptoburza s funkcemi AMM (Automated Market Making), nasazená v síti Elrond. Je motorem pro produkty DeFi, jako jsou swapy, fondy likvidity a výnosové farmy (takzvané farmení).

Burza je navázána na ekosystém Maiar, zahrnující i již zmíněnou mobilní aplikaci Maiar peněženku (pro Android a iOS.). K burze se lze připojit jak přes mobilní peněženku Maiar nebo JSON soubor + heslo k přihlášení do webové peněženky, který je vygenerován při založení peněženky. Peněženku si jednoduše založíte na www.elrond.com nebo instalací mobilní aplikace Maiar peněženky z Google Play nebo iOS store. K přístupu bude v horizontů několika dnů či týdnu moci být použít doplněk Maiar Defi Wallet, což je extension pro prohlížeč Chrome, podobně funkční jako Metamask či doplněk pro Polka peněženku a které lze používat v prohlížeči.

K burze MEX se lze připojit i přes hardware peněženky Ledger, na které můžete mít importované hardwarové klíče ke své eGLD (Elrond) peněžence založené právě přes web či přes mobilní aplikaci Maiar Wallet.

Již z úvodní strany lze seznat, že Maiar Exchange je skutečně ambiciózní projekt

Token MEX

Token MEX je token pohánějící Maiar Exchange. Jeho hlavní úlohou bude sloužit jako governance token (v budoucnu). V současné době slouží pro odměňování poskytovatelů likvidity. Tento token získali držitelé eGLD při skenu sítě na jaře 2021. Zároveň od 19. listopadu 2021 jej lze i pořídit právě na Maiar Exchange. Token MEX je velmi důležitý token pro poskytování likvidity a též lze jeho prostřednictvím „farmit“, o čem si povíme níže v článku.

Proč jsou v současné době decentralizované burzy populární?

Je to z toho důvodu, že umožňují uživatelům z celého světa necenzurovaný přístup ke kryptoměnám a jejich finančnímu systému (např. k DeFi). V případě klasických burz můžete být omezeni geografickou restrikcí na celé státy nebo v krajních případech i jednotlivě. To u DEX (decentralizovaných burz) nehrozí, jelikož v případě DEX se připojujete a provádíte transakce (např. swapy kryptoměn) pouze skrz svojí adresu. Ta nikde na DEX není vázána k jakékoli konkrétní osobě a tudíž nemůžete být geograficky nebo jednotlivě vyloučeni.

Maiar Exchange (MEX) tak představuje skvělou možnost, ve spojení s Maiar mobilní peněženkou, pro miliardy lidí získat přístup ke kryptoměnám a využívat či mít prospěch z DeFi.

Co Maiar Exchange (MEX) umožňuje?

Swapy kryptoměn

Swap představuje jednoduchou výměnu jednoho tokenu za jiný za předem stanovenou cenu, aniž byste byli nuceni využívat služeb centralizované kryptoměnové burzy (tj. registrovat se, projít KYC apod.). Swap se uskutečňuje v párech, které decentralizovaná burza umožňuje směňovat (např. u Maiar Exchange je to zatím eGLD/MEX, eGLD/USDC, ale budou následovat další páry). Protože Maiar Exchange je AMM DEX, bude vám vždy nabídnuta swapová cena na základě dostupnosti tokenů ve swapovém fondu. Díky vyrovnávacím mechanismům, jako je arbitráž, vždy obdržíte cenu swapu, která se blíží hodnotě swapu v USD, pokud je v příslušném token poolu dostatek likvidity.

Maiar exchange swap prostředí

Swap probíhá zcela jednoduše. Zvolíte jaký token („From“) chcete přeměnit a na jaký („To“)

Cena za swap je 0,3% z hodnoty swapu. Část tohoto poplatku ve výši 0,25 % si poskytovatelé likvidity rozdělují v poměru k jejich příspěvku do fondu likvidity. Což je možnost získat pasivní příjem právě poskytováním likvidity (viz dále).

Swapy na Maiar Exchange tak můžete využít ve dvou směrech – pro jednoduchou, rychlou a levnou směnu tokenů anebo získat pasivní příjem jako poskytovatel likvidity právě pro umožnění swapování, za což jste, odměňováni.

Poskytování likvidity

Poskytování likvidity nahrazuje tradiční model knihy objednávek („orderbook“) používaný centralizovanými kryptoburzami. Poskytování likvidity na MEX je velmi jednoduché. Stačí mít eGLD a do páru např. USDC nebo token MEX (nativní token Maiar Exchange) či další kryptoměny, které budou pro přidání likvidity postupně nabízeny a přidat svoji likviditu. Tím začnete být odměňováni a to z poplatků za uskutečněné swapy.

Když poskytnete likviditu, obdržíte navíc nový token představující Váš vklad, nazývaný token fondu likvidity neboli také LP token. Tento LP token bude odvislý od poolu, ve kterém byla poskytnuta likvidita. Tento token můžete následně využít ve farmě a získávat tak tokeny MEX.

Poskytovatel likvidity tak získá odměny ze 2 toků:

  1. Poplatky z poskytování likvidity, a
  2. MEX za staking LP tokenů.

Likviditu můžete odstranit vrácením získaného LP tokenu. Ten bude spálen a vy obdržíte množství obou tokenů, které jste poskytli do likvidity, na základě aktuálního poměru mezi těmito dvěma tokeny (hodnota může se lišit od toho, jaká byla původně při vložení likvidity). Právě neříznivý rozdíl hodnot při výběru likvidity zpět představuje riziko poskytování likvidity. Dokud likviditu nevyberete, jde o dočasnou ztrátu, jelikož není realizována.

Více k dočasné ztrátě doporučujeme článek na Binance, který je v češtině https://academy.binance.com/cs/articles/impermanent-loss-explained.

Poskytování likvidity tak představuje riziko možné ztráty, které si každý musí předem zvážit.

Faming

Farmy lze využívat ve dvou směrech:

  1. Farmy generují výnosy pro poskytovatele likvidity, kteří vkládají LP tokeny (ty obdrží za poskytování likvidity, viz výše). Jejich účelem je podněcovat dlouhodobou likviditu poskytováním dodatečného toku příjmů pro poskytovatele likvidity. Odměny pro farmy jsou obvykle poskytovány v tokenech MEX. Při vkládání tokenů LP do farmy, lze vybrat (zaškrtnutím políčka), jestli chcete zamknout odměny na 1 rok a v takovém případě se odměny z farmingu zdvojnásobí (!) a dostáváte LKMEX (jako locked = zamknuté MEX). Nelze však tyto odměny po dobu jednoho roku vybrat (to se netýká poskytované likvidity, tu lze vybrat vždy). Pokud není políčko o zdvojnásobení odměny (a jejich zamknutí na 1 rok) zaškrtnuto, odměny MEX jsou distribuovány bez tohoto bonusu, a lze je ale po jejich připsání (vždy od výše 5 USD) okamžitě vybrat a swapnout např. na eGLD. Odměny lze vždy i znovu reinvestovat (ať už jde o zamknuté či nezamknuté odměny).
  2. „Farmit“ lze i samotné tokeny MEX aniž byste poskytovateli likviditu. Pokud nepatříte mezi ty, kteří obdrželi tokeny MEX na základě scanu sítě na jaře 2021, je možné od 19. listopadu 2021 zakoupit na Maiar Exchange a tyto MEX používat k farmení. I zde je možné mít odměny zdvojnásobeny, pokud je zamkneme na 1 rok. Též platí, že tyto odměny lze průběžně reinvestovat (od výše 5 USD).

Rozhraní pro farmení. Stejně jako u poskytování likvidity, je rozhraní jednoduché, intuitivní a se všemi podstatnými informacemi. První řádek představuje „farmení“ MEX, druhý řádek farmení LKMEX, tedy tokenů, které dostanou ti, co poskytují likviditu do páru eGLD/MEX. V brzké době přibydou i další farmy pro jiné páry.

Shrnutí

Maiar Exchange stojí dle našeho názoru za vyzkoušení (toto není finanční rada, my ji využíváme a zkoušíme). Mnoho uživatelů zaujme celkové pojetí ekosystému Elrond, včetně právě Maiar Exchange. Právě v prvních týdnech lze očekávat nejvyšší % zisky z farmení (toto není finanční rada) a to na základě ekonomiky uvolňování tokenů MEX, kdy je v prvních týdnech nejvyšší inflace. Používání Maiar Exchange je jednoduché a intuitivní a může být skvělým rozhraním pro získání prvních zkušeností s poskytováním likvidity či farmingem. V budoucnu očekáváme další rozvoj ve formě lending (půjčování) a dalších DeFi modulů.

Pokud jste zkušenějšími uživateli, můžete zkusit poskytovat likviditu a zároveň farmit získané LP tokeny. Pokud jste obdrželi MEX při skenu sítě nebo si je hodláte pořídit a profitovat z prvních týdnů spuštění MEX,  lze tyto MEX tokeny využít k farmení a získat buď okamžité odměny ve formě MEX tokenů, které lze swapnout nebo dvojnásobné odměny, ale za cenu, že tyto odměny budou rok uzamčené. Lze samozřejmě i kombinace, např. polovinu MEX využít k farmení zamknutých odměn a polovinu farmit nezamknuté MEX. Odměny jsou připisovány každých 6 vteřin.

Taktika je už na každém zvlášť.

Odkazy:

Hlavní web Elrond – založte si jednoduše vlastní Elrond peněženku

Maiar mobilní aplikace – stáhněte si mobilní aplikace a založte si jednoduše vlastní Elrond peněženku a spravujte své eGLD a další kryptoměny v mobilní aplikaci a používejte ji k přihlášení i na Maiar Exchange

Maiar Exchange – swapujte, poskytujte likviditu, farmařte

Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní analýzu, případně proveďte konzultaci s Vaším finančním poradcem. Vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Vice zde.

Již jsi hlasoval(a)!

Pokud se Vám tento článek libil či se líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.