Ethereum testnet pro verzi 2.0 bude spuštěn začátkem srpna

By 24. 7. 2020 26 října, 2020 Aktuálně, Ethereum, Kryptoměny

Vývojáři Ethereum 2.0 zveřejnili specifikace pro spuštění testovací sítě, před spuštěním mainetu (hlavní sítě 2.0.) Testovací síť bude spuštěna 4. srpna a bude se nazývat Medalla („medaile“).

Ethereum 2.0. má, na rozdíl od současné sítě Ethereum, využívat ve své verzi 2.0. konsensuální algoritmus proof-of-stake místo současného proof-of-work, který zajišťuje bezpečnost sítě prostřednictvím těžařů „spalováním elektřiny“. Samotná změna algoritmu přichází z důvodu nutnosti zlepšení škálovatelnosti a propustitelnosti sítě, která je v současné době již zcela nedostatečná. Připomeňme si, že proof-of stake je mechanismus dosažení konsensu (dosažení shody), u kterého uživatelé mohou hlasovat pro delegáty produkující bloky na blockchainu, přičemž hlasy jsou úměrné množství vlastnictví kryptoměny.  Cílem tohoto mechanismu je zvýšit účinnost sítě a ohleduplnost k životnímu prostředí oproti mechanismu proof-of-work, který je založen na dosahování shody prostřednictvím výpočetního výkonu těžařů.

V mechanismu proof-of-stake dostáváte odměnu za to, že delegujete (staking nebo delegování) své tokeny k tomu, aby prostřednictvím nich docházelo k ověřování a tvorbě („tisknutí“) nových bloků.

Přečtěte si také  Co je to staking kryptoměn aneb jak je rozmnožovat jejich držením

Testovací síť Medalla pro Ethereum 2.0 bude uvedena do provozu 4. srpna v 13:00 UTC (15.00 SELČ). Datum zahájení je v současné době předběžné. Testnet měl být původně poprvé spuštěn již v roce 2019, ale zprvu byl odložen na leden 2020 a posléze na červenec 2020. Proto i datum 4. srpna je nutné brát mírně s rezervou, ačkoli blízkost data v době ohlášení dává naději, že testnet již bude v avizovaném čase spuštění.

Medalla znamená „medaile“ a lze ji považovat za odkaz na olympijský testnet, který byl použit k přípravě zahájení současné sítě Etherea. "Medaile" zdůrazňuje význam testnetu pro Ethereum 2.0. a lze v ní také považovat náznak, že validátoři obdrží medaili (zvláštní ocenění), jako odměnu a důkaz účasti v testnetu.

Před spuštěním testovací sítě musí být splněny dvě podmínky.

První podmínkou je existence minimálně 16 384 validátorů, přičemž každý validátor potřebuje 32 ETH. Tato podmínka je nastavena tak, aby co nejvěrněji simulovala hlavní sít Ethereum 2.0.

Druhou podmínkou je „MIN_GENESIS_TIME“, která definuje nejčasnější čas, kdy se může síť spustit po splnění první podmínky. Aktuální MIN_GENESIS_TIME pro testovací síť Ethereum 2.0 je 4. srpna. Pokud první podmínky není dosaženo do 2. srpna, spuštění testovací sítě bude odloženo, dokud nebude splněna první podmínka.

Ethereum překročilo hranici 270 USD

V reakci na ohlášení předpokládaného spuštění testovací sítě pro Ethereum 2.0., zažilo Ethereum prudký růst o 11,5% a krátce dosáhlo hodnoty 280 dolarů, což je pětiměsíční maximum a posléze se cena stabilizovala na 265 až 275 USD. Momentálně je podle serveru CoinGecko.com 86% obchodníků na ETH býčí. S blížícím se spuštěním testovací sítě a nových informací, týkajících se mainetu Etherea 2.0. lze očekávat významnější pohyby ceny.

Reakce ceny Etherea na ohlášení spuštění testovací sítě (ethereum testnet)

Reakce ceny Etherea na ohlášení spuštění testovací sítě.

Další podrobnosti ohledně spuštěného testnetu pro Ethereum 2.0 budou zveřejňovány v následujících dnech.

Pokud se Vám tento článek líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.