Co je důležité vědět o airdrop tokenu SPARK držitelům XRP?

By 7. 12. 2020 9 prosince, 2020 Aktuálně, Příležitost

Držitelé kryptoměny XRP budou mít letos v prosinci dvojí Vánoce. Jednou 24. 12., ale ještě předtím 12.12., kdy proběhne airdrop tokenu SPARK držitelům XRP. Pojďme se na tento airdrop podívat blíže.

Token SPARK má přinést plnou funkčnost inteligentních smluv (chytrých kontraktů) do ekosystému XRP. Tato nadstavba se bude nazývat Flare Network. Funkcí této nadstavby je umožnit nasazení jakékoli existující aplikace Ethereum na Flare Network, včetně decentralizovaného financování (DeFi).

Přečtěte si také  Co je to DEFI? Podrobné vysvětlení (2020)
 

Nový token SPARK vzniká jako hardfork blockchainu XRP. Tokeny SPARK získají ti držitelé, kteří drží XRP v čase 12.12.20 v 00:00 GMT. V tento čas bude proveden otisk blockchainu XRP. Množství XRP, které budou drženy na konkrétní adrese, bude určovat množství tokenu SPARK, které držitel obdrží. Poměr airdropu bude 1:1, tedy pokud budete v uvedené datum držet například 1000 XRP, budete mít nárok na airdrop 1000 SPARK.

Co je ale důležité říci již v tento moment je, že distribuce SPAR tokenů nebude okamžitá, ale bude probíhat po částech postupně.

Jak bude probíhat distribuce?

Při spuštění sítě SPARK obdrží každá adresa, která má nárok na airdrop SPARK, 15% z tohoto nároku.  To znamená, pokud držíte 1000 XRP k 12. 12. 2020 00.00 GTM, obdržíte při spuštění Flare Network 15%, tj. 150 SPARK. Zbývající část bude distribuována po dobu minimálně 25 měsíců a maximálně 34 měsíců. Tato variabilita je způsobena tím, že bude každý měsíc vygenerováno číslo mezi 2-4, přičemž toto číslo bude odpovídat procentům, které v daném měsíci bude distribuováno ze zbylé celkové částky nároku. 

Příklad: Splníte nárok s 1000 XRP. Při spuštění sítě obdržíte 150 SPARK (15%). Poté např. bude v dalším měsíci vygenerováno číslo 4%, tj. obdržíte 4% z 750 SPARK, co zbývají. A další měsíc opět se vygeneruje číslo od 2-4% a to se aplikuje na zbývající část a tak až do vyčerpání nároku.

Jak obdržet SPARK tokeny?

Nejjednodušší cesta je držet v uvedený čas XRP na některé burze, která airdrop podporuje (pozor, některé burzy mohou airdrop umožňovat od držby určitého množství XRP uživatelem, např. 10 XRP, pro držení ve vlastní peněžence by se toto omezení nemělo týkat). To znamená, nemusíte se o nic starat, burza v daný časový moment provede otisk sítě a podle něj následně bude distribuovat tokeny SPARK (podle výše uvedeného vzorce).

Airdrop SPARK budou podporovat například Binance či Coinbase.  Na těchto kryptoburzách můžete XRP pořídit přímo např. prostřednictvím platební karty nebo SEPA bankovního převodu. Vždy si ověřte podmínky konkrétní kryptoburzy a to i ve vztahu dočasného suspendování vkladů a výběrů určitou dobu před rozhodujícím datem (aby mohl být proveden otisk držitelů XRP na dané kryptoburze, která pak bude SPARK tokeny uživatelům distribuovat). Např. Binance bude suspendovat vklady a výběry XRP ve 23.00 našeho času (v 10 PM UTC času).

Přečtěte si také  Jak ušetřit na Binance za poplatky

Ti, kteří drží XPR ve vlastní peněžence, musí po obdržení tokenů učinit tyto kroky:

  1. Mít Ethereuovou adresu (dle informací může být i hardware peněženka). Peněženka bude sloužit jako most mezi Flare Network k prohlížení, odesílání a přijímání tokenů SPARK.

Adresu zkopírujete a nastavíte klíč zprávy. Jakmile budete mít zkopírovanou Vaši ethereum adresu (tu co slouží pro příjem tokenů, nikoli žádné Vaše seedy nebo privátní klíče!!!), tak ji vložíte do XRP toolkit a propojíte Vaší XRP peněženku.

Přesný postup naleznete na https://flare.ghost.io/claiming-spark-faq/ (v závěru článku)

 

„Claimnutí“ tokenů bude muset být provedeno do 6 měsíců, jinak propadnou (resp. budou spáleny).

Kolik bude SPARK tokenů a jaká bude jejich cena?

XRP je v současné době v oběhu kolem 45 miliard. Tokenů SPARK však bude vytvořeno 100 miliard (tedy stejně, jako je celkové maximální množství XRP tokenů). To znamená, že současným držitelům bude poskytnuta necelá polovina.

Zůstatek ve výši 55 miliard tokenů SPARK obdrží Flare Networks Limited a Flare Foundation.

Co se týče ceny, lze nyní pouze spekulovat. Nicméně s ohledem na fakt, že jde o token spojený i funkcí DeFi, ve spojení s institucionálním zázemím XRP a pověstí, může být trhem token SPARK oceněn. Všechny burzy a kryptosměnárny ale budou token SPARK podrobovat před zalistování stejným kritériím jako jakýkoli token či minci.

Též je nutné zohlednit skutečnost, že XPR může po airdropu poklesnout, jelikož jej budou prodávat ti, kteří si jej pořídili pouze pro účel airdropu a v současné době je cena cca 3x než byla před několika týdny. Pokud tedy hodláte využít airdrop tokenů SPARK, resp. kupovat kvůli němu XRP, zvažte Vaše možnosti a rizika vyplývající i z výše nastíněných skutečností. Na druhou stranu může jít i o zajímavou spekulaci. Rozhodnutí je na Vás 🙂 .

Přečtěte si také  Kryptoměnové akce - přehled slev, bonusů a airdropů

Pokud se Vám tento článek o airdropu tokenu SPARK na XRP blockchainu  líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.