Adresa kontraktu pro Ehtereum 2.0 zveřejněna. Na co si dát pozor?

Platforma Ethereum vstoupila do další fáze svého přechodu k verzi 2.0. Pojďme se podívat i na některá úskalí a rizika současné etapy, spočívající ve spuštění deposit kontraktu na stakování.

Přechod na Ethereum 2.0.

Ethereum patří spolu s Bitcoinem mezi současné nejvýznamnější kryptoměnové projekty a současně je lze označit jako za dvě nejvíce rozeznatelné kryptoměny v širší veřejnosti.

Není pochyb, že přechod Etherea na verzi 2.0. je jednou z nejvíce očekávaných událostí v kryptoměnovém světě. Na rozdíl od současné verze, která je založena na Proof-of-Work, tj. zabezpečení díky těžařům a poskytnuté „práce“ v podobě poskytnutí výpočetního výkonu, verze Ethereum 2.0. počítá s algoritmem Proof-of-Stake, což znamená, že síť bude zabezpečena validátory, kteří za tím účelem zamknou své mince. Mince se tak přestanou „těžit“ a začnou se „tisknout“ (nikoli však ve smyslu nezřízené inflace, jak to známe u FIAT měn). S těžením se nadále počítá na do doby, než bude přechod na Ethereum 2.0. zcela dokončen.

Potřebných 524 288 ETH

Aby mohl přechod na Ethereum 2.0. vstoupit do nové fáze, je ke spuštění prvotního stakovaní potřeba uzamknout v deposit kontraktu minimálně 524 288 ETH (aby bylo dosaženo 16 384 validátorů). Toto množství se jeví být poměrně jako vysoké i s ohledem na fakt, že musí být naplněno do 23. listopadu 2020 (7 dní přes spuštěním genesis ethereum 2.0., které je plánováno na 1. prosince 2020), což vnímáme jako poměrně velké úskalí. Průběžnou statistiku můžete sledovat na oficiální stránce https://launchpad.ethereum.org. Ke dni publikace tohoto článku (ráno 6.11.2020), bylo zamčeno pouze 33 125 ETH. Pokud by nedošlo k naplnění této kvóty, došlo by k nežádoucímu zdržení, jelikož celý proces by se musel opakovat a projekt by v mnoha očích ztratil důvěru. Bude proto zajímavé sledovat, jak se ethereová komunita k této možnosti postaví, resp. zdali majitelé ETH budou vkládat 32 ETH do depositního kontraktu.

Abyste se mohli zapojit do počátku stakování na Ehtereu, potřebujete právě mimo jiné i 32 ETH (pokud chcete stakovat více, tak musíte vždy po 32 ETH).  Transakce na adrese kontraktu můžete sledovat na https://etherscan.io/address/0x0000000219ab540356cbb839cbe05303d7705fa.

I přes to, že byla zveřejněna adresa kontraktu, neposílejte na něj v žádném případě své ETH přímo! Transakce by byla neplatná a vystavili byste se riziku, že své ETH ztratíte.

K tomu, abyste se stali oficiálně validátory, musíte nejprve projít procesem, který spustíte právě na oficiální stránce https://launchpad.ethereum.org.

Takto vypadá oficiální průběh procesu zapojení do stakování na platformě Ethereum.

 

Proces by měl být zvládnutelný pro pokročilejší (nikoli pro běžné) uživatele (např. pokud dokážete sami těžit, dokážete zvládnout i být delegátorem), jelikož dochází i stažení ETH klienta a založení tzv. NODU, tj. uzlu. Ten je pak nutné provozovat. Tj. staking u Etherea 2.0. není jen o tom, že se pošlou ETH na určitý kontrakt a vy pak dostáváte rewards (odměnu), ale staráte se jako validátor o NODE, za což pak jste i odměňováni v podobě rewards. Celý proces je dobře graficky srozumitelně popsán, včetně instrukcí na oficiální stránce (a FAQ https://launchpad.ethereum.org/faq). Před započetím celého procesu, resp. jeho dokončením (vložením 32 ETH) si podrobně přečtěte oficiální informace!

Jednocestný kontrakt

Jako další úskalí  je nutné hodnotit skutečnost, že zveřejněný kontrakt je jednocestný, což znamená, že zaslané ETH do tohoto kontraktu, nelze vrátit na základě Vaší vůle zpět (do doby, než bude projekt ve fázi 1.5, což může být i v horizontu dvou let).

Při úvahách, zdali vložíte svých 32 ETH do deposit kontraktu tak mějte na paměti, že ETH budou zamčena po dobu cca 2 roků a možno i déle, pokud vyjádříte vůli, že už nechcete být validátory.

Validátor za správné fungování získá odměnu ve výši 8%-15% ročně.

Pozor na scamy!

V souvislosti se spuštěním kontraktu pro stakovaní na Ethereum 2.0. a adresy kontraktu, se jistě objeví scameři, kteří budou chtít využít situace a zmást lidi, kam posílat ETH, pokud mají v úmyslu se stát validátory. Buďte opatrní, a priori podezíraví. Pozor tak na různé rady na telegramu nebo v diskuzích typu: zašlete ETH na „tuto“ adresu apod. Oficiální stránka spuštění kontraktu pro stakování na Ethereum 2.0. je https://launchpad.ethereum.org.

Pokud se Vám tento článek o spuštění deposit kontraktu pro Ethereum 2.0. líbil, či líbí naše stránky celkově, můžete nás podpořit, pokud uvažujete o koupi hardware peněženky, jejím pořízením prostřednictvím výše uvedeného odkazu na oficiálních stránkách výrobce (NIC Vás to stát navíc nebude). Jejich přehled zde. Můžete využít též 10% slevy na poplatcích při obchodování na “must have” kryptoburze Binance nebo získat 10 USD bonus za registraci na kryptosměnárně Coinbase a provedení obchodu ve výši 100 USD.