7 zlatých pravidel pro investování do kryptoměn

Každá investice s sebou nese různou míru rizika. Kryptoměny nejsou výjimkou. Stejně tak jako při jiných investicích, lze riziko ztráty významně minimalizovat při dodržování pravidel, které jsou obecnými principy investování jako takového.

#1 Investujte peníze, které si “můžete dovolit ztratit”

Investice do kryptoměn by měla být tvořena penězi, které nepotřebujete pro každodenní život (tj. neinvestovat na “dřeň”), ani byste neměli investovat částku, kterou máte pro případ nahodilé události (např. pokud byste potřebovali rychle koupit ledničku). Vždy byste měli mít určitou rezervu pro nenadálé výdaje. Nikdy nekupujte kryptoměny na půjčku.

Neberte investici do kryptoměn jako možnost rychlého zbohatnutí. Jak již však bylo mnohokrát prokázáno, při dlouhodobém investování je téměř nemožné prodělat (čas hraje pro Vás). Též je vhodné volné finanční prostředky, které chcete investovat, rozložit do různých aktiv, nikoli pouze do kryptoměn (např. my ukládáme hodnoty, které vyprodukujeme i do zlata).

#2 Neprodávejte při poklesu a bezhlavýě nenakupujte při růstu

Tento bod má spojitost s předchozím bodem. Pokud budete mít zainvestovány pouze peníze, které můžete postrádat, nebudete na sebe vytvářet zbytečný tlak na případný prodej při poklesu kryptoměn. Trh s kryptoměnami je velmi volatilní, což znamená náchylnost k většímu rozpětí ceny v určitém období. Pokud prodáte kryptoměny v době, kdy klesají o 10% a budete je opět kupovat až porostou, jelikož budete mít FOMO (strach z promeškání příležitosti), tak s jistotou proděláte. Pokud máte dlouhodobou strategii, jednorázový pokles Vás nemůže rozhodit. Stejně tak se vyvarujte bezhlavého nákupu kryptoměn v době jejich několika denního růstu, jelikož je vysoce pravděpodobné, že přijde korekce.

Takto vypadá strach z promeškání příležitosti. Kupující naskočí v době, kdy je blízko vrchol, jelikož má obavu, že ztratí možnost se zúčastnit rally, která doposud byla a promešká snadný výdělek. Následně dojde k poklesu cen, kdy těsně před dnem dojde k prodeji za nižší cenu. Následně při vzestupu začíná opět koloběh FOMO.

#3 Investujete pouze do projektů, které Vám dávají smysl

Existuje mnoho kryptoměn a platforem (tokenů), které slibují zázraky. Vždy je nutné být při zemi a pečlivě vybrat projekty, které se Vám zdají smysluplné. Podívejte se na kompletní seznam kryptoměn a tokenů na Coinmarketcap (smysl se má dívat na top200). Pokud Vám některý projekt padne do oka, vygooglete si informace o něm. Navštivte oficiální stránky, všímejte si, zdali jejich design je adekvátní, zdali jsou informace prezentované aktuální. Některé projekty mají tzv. roadmap, což je plán rozvoje. Podívejte se, co o vybrané kryptoměně či tokenu píší jinde.

Velmi pečlivě si rozmyslete investici do ICO, tj. do projektu, který je v počáteční fázi a teprve shromažďuje prostředky na rozvoj.

#4 Vyvarujte se investovat do shitcoinů a “scamů”

Shitcoiny jsou kryptoměny, které žijí jen ze své podstaty, zpravidla se jim nikdo už nevěnuje, ale nějakým zázrakem jsou stále obchodovány, zpravidla s nízkým objemem několika desítek či stovek dolarů.

Navíc nikdy nevěřte zázračným nabídkám na zbohatnutí tím, že na základě rady nějakého anonyma, co Vám vyskočí na Telegramu, pošlete kryptoměny či dolary na uvedenou adresu. Je to stejné, jako byste věřili nigerijským emailům.

#5 Diverzifikujte portfolio kryptoměn

Není úplně vhodné sázet pouze na jeden projekt, ale vždy je lepší vybrat více kryptoměn či tokenů, čímž si ošetříte případné selhání zrovna té jediné kryptoměny či tokenu (znáte to – zákon schválnosti). Diverzifikaci můžete provést i s ohledem na zaměření jednotlivých projektů v rámci oblasti kryptoměn. Např. vybrat jednu dvě kryptoměny, tj. např. Bitcoin a Zcash a poté některé platformy, které mají různé zaměření v oblasti blockchainu.

#6 Kryptoměny nakupujte pouze na prověřených kryptoburzách či směnárnách

Zpravidla většina kryptoburz či kryptosměnáren, na které v českém prostředí narazíte, je bezpečných. Zpravidla se liší limity, přičemž v tomto ohledu je nejlepší kryptoburza Binance. My ještě používáme Coinmate, která je také v pohodě.

#7 Kryptoměny pečlivě uchovejte

Pokud není Vaším primárním účelem pořizování kryptoměn jejich obchodování na burze, tak zvažte, jakým způsobem zabezpečíte jejich uchování. Na burze není dobré kryptoměny nechávat – je to stejné jako když máte peníze v bance – nejste ve skutečnosti jejich pánem, je to jen pro Vás shluk čísel a ve skutečnosti kryptoměny či peníze ovládá burza/banka, která může ze dne na den skončit nebo přijít nucená omezení platebního styku ze strany státu.

Využijte výhodu kryptoměn, které Vám na rozdíl od klasických peněz umožňují naprostou svobodu při jejich správě a ovládání, protože Vy držíte soukromé klíče k dané adrese a převeďte si je z burzy po jejich nákupu do Vaší peněženky. Ta může být desktopová, mobilní nebo hardwarová. Jakmile máte kryptoměny ve své moci, nikdo Vám je vzít nemůže.