Bitcoin (BTC)
Bitcoin
Čím se Bitcoin vyznačuje?
Bitcoin je první plně decentralizovaná platební síť, ve které se používá měna zvaná Bitcoin (zkratka = BTC). Hlavní unikátnost Bitcoinu spočívá právě v decentralizaci, která znamená, že není spravován žádnou centrální autoritou. Proto Bitcoin nemůže nikdo ovlivňovat, tak jak se to děje u FIAT měn (klasických peněz), kdy je způsobována cílená inflace a tudíž znehodnocování peněz.
U Bitcoinu existuje přesně daný maximální počet jeho mincí (21 000 000) a je předem znám i způsob jejich postupného uvolňování do konečného množství prostřednictvím jeho těžby. Bitcoin nejde padělat ani zabavovat, jelikož nejde o hmatatelné mince, ale o součást kódu, který běží prostřednictvím sítě internet. Proto se mu začalo říkat „novodobé zlato„.
Svoji povahou byl prvním univerzálním platidlem na světě, které nezná hranice a které lze využívat 24 hodin denně. V současné době slouží Bitcoin jako aktivum, prostřednictvím kterého lze již i platit za různé výrobky či služby a jeho vliv je každým dnem větší.
Historie Bitcoinu
Historie Bitcoinu je zahalena menším tajemstvím. Neví se totiž, kdo je jeho tvůrce. Dne 3. 1. 2009 vydal neznámý tvůrce (či tým) pod pseudonymem Satoshi Nakamoto tzv. white paper, což byl popis principů fungování Bitcoinu jako takového a byl vytěžen první blok (pro zajímavost, v první bloku bylo vytěženo 50 Bitcoinů, v současné době je odměna těžařům za vytěžený blok 12,5 Bitcoinů).
V počátcích byl Bitcoin doménou pouze několika nadšenců do této technologie, avšak během několika let se začalo o Bitcoinu hovořit čím dál více a začal jeho prudký rozvoj. Tomu dominovaly jak velké výkyvy cen směrem nahoru i dolu, tak i problémy s některými krytoburzami, které zkrachovaly (stejně jako se tak děje u bank). Tyto problémy však nezastavily masovou adopci Bitcoinu, který si našel cestu mezi stále větší skupinu uživatelů. Na popularitě Bitcoinu měla i vliv jeho počáteční možnost těžby i na běžných počítačích, to však dnes již kvůli zvyšující se náročnosti výpočtů není možné a těžba Bitconů je tak již jen doménou těžařů, specializujících se na tuto činnost. Bitcoin si však můžete jednoduše pořídit na některé kryptoburze nebo kryptosměnárně.
Princip fungování a těžba Bitcoinu
Ekosystém Bitcoinu tvoří jeho uživatelé a těžaři.
Uživatelé
Provádějí klasické transakce prostřednictvím peněženky (uživatelsky jde o stejný princip, na jakém funguje např. el. bankovnictví, tj. u Bitcoinu přijímáte a odesíláte částky na generované adresy). Pokud máte zaslat Bitcoiny, resp. jeho určitou část (např. 0.05 Bitcoinu) jednoduše jej pošlete z Vaší online peněženky, kterou si online založíte nebo desktop peněženky (kterou si stáhnete a nainstalujete na Vaše PC), či hardware peněženky, na adresu, kterou Vám sdělí příjemce. A naopak, pokud od někoho chcete obdržet Bitcoiny, jednoduše mu sdělíte adresu Vaší peněženky. Adresa peněženky tak slouží jako „číslo účtu“. Provádění transakcí je skutečně jednoduché.
Těžaři
Jsou v ekosystému Bitcoinu důležitým článkem, jelikož jejich výpočetní kapacita zajišťuje fungování sítě jako takové. Ti svými zařízením provádí energeticky náročné výpočty, kterými potvrzují vytěžené bloky s transakcemi a mají předejít zneužití sítě. V tomto ohledu je tak Bitcoin založen na principu tzv. proof-of-work (důkaz prací). Těžařům připadají poplatky z transakcí a mezi ně se rozdělují nové vytěžené Bitcoiny, které se generují při vytěžení bloku (odměna těžařům slouží tedy jako motivace k těžbě). Tato odměna za vytěžení bloku každých 210 000 bloků snižuje na polovinu. V současné době činí 12,5 Bitcoinu, přičemž jeden blok je v Bitcoinové síti vytěžen každých cca 10 minut.
K těžbě Bitconů je důležité říci, že dnes se již vůbec nevyplatí těžit Bitcoiny na domácích počítačích, jelikož výpočetní náročnost Bitcoinové sítě je tak vysoká, že bloky vždy vytěží specializovaní těžaři, disponující vysokým těžebním výkonem, používající k tomu speciální hardware (na obrázku vidíte jedno z takových zařízení).

Speciální hardware pro těžbu Bitcoinu
Je Bitcoin skutečně anonymní?
Velmi často můžeme slýchat, že Bitcoin představuje anonymní „finanční“ systém. Jak bylo popsáno výše, transakce se provádí tak, že z jedné adresy (ta je složena z písmen a číslic, např. takto vypadá Bitcoinová adresa: 1GNWpjDwic484Ew3Ren5kPbvjD1RYhXy61) se pošle transakce na jinou adresu. Jakmile příjemce ví, že jste mu poslali určitou částku v Bitcoinech, zjistí zároveň i logicky, z jaké adresy jste transakci poslali a ví tedy, že tato adresa patří Vám (úplně stejné je to s číslem bankovního účtu). Není však problém, abyste pro každou transakci využili jednorázově generovanou adresu. Nebude tak možné, aby ten, kdo se na základě Vaší platby dozví, že konkrétní adresa patří Vám, sledoval Vaši další transakční historii, vzhledem k tomu, že všechny transakce jsou zaznamenávány do veřejného blockchainu, jelikož bude vědět pouze jednu z Vašich mnoha Bitcoinových adres, ze které jste provedli jen jednu transakci a to právě jen a pouze jemu.
Počet mincí Bitcoinu
Bitcoin má již od samého počátku pevně určen maximální počet mincí, které lze vytěžit. Těch je 21 000 000, přičemž v současné době je vytěženo cca 18 milionů Bitcoinů. Drtivá většina Bitcoinů bude vytěžena v roce 2030, přičemž se počítá, že poslední Bitcoin by měl být vytěžen v roce 2140. Těžaři tak budou profitovat už jen z poplatků za transakce.
Každý 1 Bitcoin je dělitelný až na 8 desetinných míst, proto si můžete třeba koupit i 0.005 Bitcoinu za poměrnou cenu, než kdybyste museli kupovat 1 celý Bitcoin. Zkratka jednotky je BTC. Nejmenší jednotka, tj. 0.00000001 BTC se nazývá satoshi, podle jména použitého v pseudonymu jeho tvůrce (tvůrců).

Logo Bitcoinu
Reddit Komunita
Podívejte se na komunitní zprávy, informace a „drby“ o Bitcoinu na síti Reddit. Na této síti velmi často zjistíte informace dříve, o kterých se teprve bude psát v oficiálních médiích.
Explorer
Prozkoumejte blockchain Bitcoinu. Např. na https://www.blockchain.com/explorer. Pokud by Vás zajímaly „nejbohatší“ Bitcoinové adresy, podívejte se na https://btc.com/stats/rich-list.
Bitcoin patří mezi nejrozšířenější kryptoměny a proto je zcela bezproblémové jej koupit i přímo za CZK v některých kryptosměnárnách či kryptoburzách. Přímo za CZK lze prostřednictvím platební karty Bitcoin koupit na Binance. Platební kartou nebo SEPA bankovním převodem pořídíte Bitcoin na Coinbase a Coinmate. Pokud chcete nákup uskutečnit převodem na účet (CZK), můžete zvolit českou směnárnu SimpleCoin, která umožňuje nákup/prodej bez ověření identity v limitu 200EUR/10 dní.

Coinbase
Možnost přímé koupě 20 kryptoměn platební kartou. Jednoduché a rychlé ověření totožnosti. Při registraci přes naše stránky a učinění obchodu za 100 USD obdržíte bonus 10 USD.

Coinmate
Obchodování základních kryptoměn, jednoduché rozhraní. Vhodné pro toho, kdo chce pořídit svoji první kryptoměnu. Přímý nákup a prodej nejznámějších kryptoměn (BTC, LTC, EHT, XRP, BCH).

SimpleCoin
SimpleCoin je česká směnárna umožňující koupi a prodej Bitcoinu a pár dalších kryptoměn a to převodem na účet. Obchody do výše 200 EUR/10 dní jsou bez ověření identity.
Vzhledem k tomu, že Bitcoin je nejrozšířenějších kryptoměnou, je plně podporován všemi dostupnými hardware peněženkami.

Ledger Nano S
Nejrozšířenější hardwarová peněženka, které se po celém světě prodalo již téměř 1,5 milionu. Ideální volba pro každého investora.

Ledger Nano X
Nejnovější hardwarová peněženka se zvýšenou mobilitou díky bluetooth technologii. Jasná volba pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně.

Trezor One
Základní model českého výrobce pro investory, kteří chtějí mít své kryptoměny perfektně zabezpečeny. Trezor One zároveň slouží i jako manažer hesel.

Trezor T
Next-gen model českého výrobce s dotykovým displejem. Vhodná pro náročnější investory. Trezor T slouží i jako manažer hesel.